Dnes je 18. apríla a meniny má Valér

Revolučná recyklácia skla z Nového Zélandu

9. februára 2021

Sklo, jeden z materiálov, ktoré ľudstvo používa najdlhšie. Je výnimočné nielen svojimi vlastnosťami, ale aj z hľadiska recyklácie. V čom je teda problém?

V mnohých krajinách na svete je recyklácia skla nepostačujúca. I keď ide o materiál, ktorého špecifická štruktúra umožňuje, že ho možno recyklovať opakovane, bez pridania nových surovín a bez akýchkoľvek kvalitatívnych zmien, recykluje sa ho pomerne málo. Najčastejšou príčinou tohto javu je nedostatok separovaného skla.

Na Slovensku je situácia nasledovná: miera recyklácie dosahuje asi 50% (priemer v Európe je okolo 70% ), pritom práve sklo vraj triedime najviac a podľa štatistík tvorí sklo 10% komunálneho odpadu. Problém je, že Slováci uprednostňujú iné (predovšetkým plastové) obaly pred sklenenými. Navyše, časť vytriedeného skla sa z krajiny vyváža. Ako v reportáži o Vetropacku uvádza portál Čierna labuť, jediná spoločnosť na Slovensku, ktorá recykluje obalové sklo, musí túto surovinu nakupovať aj zo zahraničia a pridávať ešte primárne suroviny. Kapacita triediacej linky je až 120 000 ton za rok, no Vetropack ročne zrecykluje 90 000 ton skla. Z nich 50-57 tisíc pochádza zo Slovenska.

Zdroj: www.pixabay.com

Vráťme sa však k hlavnému predmetu nášho článku a pozrime sa na technologickú invenciu z Nového Zélandu, ktorá už niekoľko rokov zabíja dve muchy jednou ranou – napomáha k zvýšeniu miery recyklácie skla a mení ho na stavebný materiál.

Sklo na piesok

Novozélandská firma Expleco (Explore Eco) Limited sa od svojho založenia v roku 2009 špecializuje na vývoj a výrobu špeciálnych recyklačných zariadení.  V podstate ide o „drvičky“ sklenených fliaš. Zariadenia GLSand, čo je skratka pre „glass to send“ (sklo na piesok) sú schopné v priebehu niekoľkých sekúnd či minút  rozdrviť rôzne druhy sklenených fliaš na plnohodnotný materiál. Jemný a na dotyk bezpečný piesok padá z drvičky priamo do ľahko uzatvárateľných vriec.

Piesok možno využiť ako stavebný materiál, ako prídavok do pôdneho substrátu napríklad vo viniciach, na plnenie vriec, ktoré sa využívajú na spevnenie svahov a podobne. Tým, že objem odpadového skla sa po rozdrvení zmenší o 90%, možno výrazne prispieť aj k množstvu separovaného skla v zberných nádobách.

Zariadenia v sérii GLSand sú určené pre domácnosti a malé podniky. Do jedného vreca v nich možno rozdrviť 40 kíl piesku, čo je v prepočte 160 štandardných fliaš od piva alebo 60 vínových fliaš. Spoločnosť Expleco Limted má však v súčasnosti vo svojej ponuke aj väčšie a veľké (7 tonové) automatizované zariadenia, ktoré sú schopné spracovať 5 ton skla za hodinu!

Jeden príklad za všetky

Zámerom spoločnosti bolo vytvoriť zariadenie, ktoré bude nápomocné tak v regiónoch s rozvinutou recyklačnou infraštruktúrou, ako aj v odľahlých regiónoch, kde táto infraštruktúra chýba, alebo je nedostatočná. Žiarivým príkladom tohto druhu je indický environmentálny projekt Glass2Sand. Za jeho realizáciou stojí iba 18 ročný aktivista z Dillí, Udit Singhal, ktorý sa medzičasom stal jedným z držiteľov statusu, udeľovaného OSN – Young Leaders for the Sustainable Development Goals, teda jedným z lídrov pre ciele udržateľného rozvoja.

Udit v spolupráci s Expleco Limited a s podporou grantu novozélandského komisariátu v Novom Dillí obnovil recykláciu skla v meste. Sklo sa totiž takmer celkom prestalo separovať a končilo na skládkach. Ako na stránke projektu Udit uvádza, za necelé 2 roky sa podarilo spracovať vyše 14 000 fliaš, z ktorých vzniklo 8 ton piesku. O zber fliaš sa stará 162 dobrovoľníkov a do projektu sa rôznym spôsobom zapojilo 350 tisíc partnerských inštitúcií. Vrecká s pieskom sa predávajú aj na Amozone.

Zdroj: www.freepik.com

Ako ide dokopy pivo a záchrana pláží?

Na Novom Zélande vznikol aj ďalší projekt a inovácia. Známy novozélandský výrobca piva a sýtených nápojov DB Breweries vyrobil automat na recykláciu skla. I keď sa nám pre účely tohto článku nepodarilo zistiť či spoločnosť nejako spolupracovala s Expleco Limited, ani či ide o rovnaký technologický postup, faktom ostáva, že aj tento automat mení sklo na piesok. Konkrétne však prázdne fľaše od piva DB Export. Po dopití ich konzument skrátka vloží do automatu, laser ju načíta s spustí zariadenie pozostávajúce z oceľových kladiviek rotujúcich rýchlosťou 2800 otáčok za minútu. Po tom čo sa fľaša za pár sekúnd zmení na prášok, dvojitý vákuový systém odstráni plastové nálepky a prach zo silice. Výsledným produktom je 200 gramov piesku.

Projekt DB Export Beer Bottle Sand chce takto nielen zlepšiť mieru recyklácie, ale v prvom rade prispieť k záchrane piesočných pláži. Áno, čítate dobre. Tak ako iné prírodné zdroje, míňa sa nám aj piesok. Dve tretiny pláží na svete sú na ústupe. Zapríčiňuje to predovšetkým cestovný ruch, respektíve prevádzka a využívanie plážového piesku ako stavebného materiálu. Nie každý piesok tak totiž možno používať. Ten saharský, napríklad, je príliš jemný a zrniečka sú príliš okrúhle na to aby mohli poslúžiť konštrukčnému účelu.

www.www.freepik.com

Zato piesok z fliaš je pre stavebníctvo ako stvorený. Pláže si tak môžu vydýchnuť a začať sa pomaly, svojím vlastným prirodzeným tempom obnovovať.

Zdroj:
www.ciernalabut.sk
www.expleco.com
www.theweek.in
www.glass2sand.in
www.mashable.com



zobraziť dalšie