Dnes je 20. apríla a meniny má Marcel

Recyklujeme v kancelárii – recyklačný program

12. februára 2018

Pracujete v kancelárii a máte silný pocit, že v zmiešanom odpade končí príliš veľa recyklovateľného materiálu. Buďte iniciatívni a zaveďte na vašom pracovisku recyklačný program.

Pracoviská po celom svete sa so silnejúcim environmentálnym povedomím snažia byť  o čosi „zelenšie“. Je však potrebné si uvedomiť, že úspech takéhoto posunu závisí predovšetkým od možnosti zamestnancov sa na ňom podieľať. To si vyžaduje vytvorenie dostatočne pripraveného prostredia, v ktorom túto možnosť majú. Riešením je recyklačný program.

Podľa Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA) možno na priemernom pracovisku recyklovať až 90 percent odpadu. Stačí, ak na ňom vytvoríte funkčný recyklačný program.

Zdroj: www.pixabay.com

Kde začať?

Prvým nevyhnutným krokom na ceste k úspešnému recyklačnému programu je – zoznámenie sa s „vaším“ odpadom. To znamená, že musíte zistiť, čo presne sa na vašom pracovisku vyhadzuje do koša. Ak nemáte k dispozícii poriadkový servis, predneste svoj zámer na pracovisku a požiadajte o pomoc svojich spolupracovníkov, nech vám pomôžu vytvoriť zoznam vyhadzovaných artiklov. Ide predsa o spoločný zámer, vytvoriť ekologickejšie pracovisko. Ak je zoznam hotový, zistite, ktoré z jeho položiek možno recyklovať. Kontaktujte vedenie budovy, v ktorej sídli vaše pracovisko a zistite, aké možnosti recyklácie máte, aký separovaný odpad sa z nej odváža.

Zoznámte zamestnancov s možnosťami recyklácie a myslite pri tom na to, že je potrebné realizovať recyklačný program postupne. Začať s najjednoduchšími položkami, so základným separovaním na plasty, kovy, papier, sklo, organický odpad. Neskôr do plánu zahrňte aj ďalšie položky, o ktorých si však najskôr zistite, ako ich možno recyklovať. Na mysli máme rôzne náplne, elektronické zariadenia, klávesnice myšky atď.

Zdroj: www.flickr.com

Poučte zamestnancov aj o tom, čo všetko patrí či nepatrí do jednotlivých separačných košov. A v ideálnom prípade, skúste medzi nimi šíriť osvetu ohľadom trvalo udržateľných alternatív.

Participácia je základ úspechu

Aj keď to možno znie trošku autoritársky, úspešný recyklačný program potrebuje okrem spolupráce zamestnancov aj podporu „zhora“. To znamená, že by ho malo podporovať najmä vedenie. Napokon, len v spolupráci s vedením, môžete na pracovisku realizovať potrebné zmeny.

Participáciu spolupracovníkov dosiahnete aj strategickým umiestnením separačných nádob. Tých musí byť dostatok a musia byť tam, kde sa generuje najviac odpadu – miestnosť s kopírkou, v blízkosti tlačiarní, v kuchynke, na toalete atď. Separačné nádoby musia byť prehľadne označené a je veľmi užitočné, ak sa v ich blízkosti nachádza aj návod, ako správne separovať.

Zdroj: www.pixabay.com

Samozrejme, ideálne by bolo, keby mal každý zamestnanec recyklačné nádoby čo najbližšie pri svojom stole. No pohodlnosť možno prekonať správnou motiváciou zamestnancov a dostatočným povedomím o tom, prečo je separácia dôležitá. Preto môžete na pracovisku vyvesiť informácie o súčasnom „zamorení“ planéty, ale aj o tom, ako sa recyklovaný odpad využíva. Šírte, skrátka aspoň malú, ale zaujímavú osvetu. Na zváženie je aj motivácia pomocou malých odmien, či hodnotení.

Rozšírenie separovaného sortimentu

Ak sa vám podarilo dobre zabehnúť základný recyklačný program, pokúste sa o detailnejšie separovanie kancelárskych potrieb. Len v prípade papiera je tu niekoľko kategórii, ktoré síce môžete zbierať dohromady, ale určite by stálo za to zistiť, či je vo vašom okolí, napríklad samostatný zber kartónu, novín, či kancelárskeho papiera. Môžete nadviazať spoluprácu so školami, separačnými firmami, inými pracoviskami, ale napríklad aj s charitatívnymi spolkami či bazármi. To už závisí naozaj len od miery vašej angažovanosti a nadšenia.

Zdroj: www.pixabay.com

Recyklačný program ako dlhodobý projekt

Z recyklačného programu na vašom pracovisku sa časom môže stať úspešný projekt, realizovaný v spolupráci s ďalšími pracoviskami a organizáciami. Okrem separácie a recyklácie by však mal mať na mysli aj ďalšie aspekty trvalej udržateľnosti ako je redukcia odpadu, opakované použitie materiálov a zodpovedná konzumácia.

Veľkým úspechom však bude aj to, ak sa vám spoločnými silami podarí spraviť z vášho pracoviska miesto, kde sa s odpadom nakladá zodpovedne a v mene ochrany životného prostredia.

Zdroj:
www.inc.com
thinkinggreen.wm.com

Titulné foto:
Pixabay

 

 

 



zobraziť dalšie