Dnes je 29. marca a meniny má Miroslav

Riasy – materiál dizajnu budúcnosti

19. januára 2019

Sú potravou mnohých morských živočíchoch, súčasťou zdravého jedálnička každého alterntívca, ale aj štandardných výživových doplnkov. No riasy dokážu omnoho viac.

Zhruba dekádu dozadu sa začalo intenzívne uvažovať o využití rias v oblasti energetiky. Výskumy sa zameriavali predovšetkým na možnosti výroby biomasy pre biopalivo. Výhoda pestovania morských rias oproti iným rastlinám, za rovnakým účelom, spočíva hlavne v ich nenáročnosti. Na rozdiel od poľnohospodárskych plodín, nevyžadujú ornú pôdu. Stačí nádrž so znečistenou vodou, ktorú riasy navyše filtrujú.

Okrem biomasy môžu byť riasy prostredníctvom fotosyntézy aj zdrojom svetla a energie. Sú to v podstate malé elektrárne, a zároveň čistia vzduch od emisií skleníkových plynov.

Zdroj:
www.wikimedia.org

Ako také, podnecujú riasy nielen mysle vedcov a inžinierov, ale aj dizajnérov a architektov. Za posledné roky preto vznikli rôzne zaujímavé koncepty, od nábytku generujúceho energiu cez svietidlo, ktoré čistí vzduch až po zachytávače na diaľnici. Inovácie pribúdajú každý rok a všetko nasvedčuje tomu, že riasy by naozaj mohli byť v blízkej budúcnosti obľúbeným dizajnérskym prvkom a zdrojom obnoviteľnej energie.

Pozrime sa teraz spolu aspoň na tri z množstva nepochybne zaujímavých návrhov, doslova, zeleného dizajnu.

Zelený kyslíkový bar

Vlastným menom Chlorella Pavilion, pochádza z dizajnérskeho pera Adama Miklosi. Ide o bar, respektíve pavilón, obrastený riasami, ktoré sú umiestnené v drevenej konštrukcii. Bar sa podobá na drevený košík so zelenou výplňou. V strede konštrukcie je umiestnená zelená fontána, riasy v nádobe, ktorá zachytáva CO2 a rozvádza ho do okolitej konštrukcie, kde sa oxid uhličitý premieňa na kyslík. A práve kyslík  je špecialitou tohto podniku. V konštrukcii sú umiestnené pohodlné stoličky, na ktorých hostia môžu pokojne nasávať ten najčistejší vzduch široko ďaleko. Je celkom možné, že v neďalekej budúcnosti sa tento koncept dostane do miest a kyslíkové bary budú veľkým konkurentom tých klasických.

Zdroj:
www.inhabitat.com

Nábytok Living Things

Vo voľnom preklade, nábytok, ktorý žije, pochádza z dielne industriálneho dizajnéra Ethana Frier a architekta Jacoba Douenias. Súčasťou ich nábytku je spirulina v tekutom skupenstve. Spirulinu si dizajnéri vybrali kvôli jej jasnému zelenému odtieňu, schopnosti absorbovať veľké množstvo svetla a tiež preto, že je jedlá. Riasa je umiestnená do ručne fúkaných sklenených nádob, naplnených alkalickou vodou.

Nábytok pozostáva zo svietidiel do kuchyne a obývačky, stola a kontrolného centra. Jednotlivé súčasti sú prepojené trubicami a hadičkami. Nábytok je zároveň akousi chovnou stanicou. Funguje ako fotobioreaktor, ktorý produkuje teplo, svetlo a potravu pre domácnosť. Na prášok vysušená spirulina je bohatým zdrojom proteínov a celkovo veľmi priaznivo vplýva na ľudský organizmus.

Naopak na priaznivé podmienky pre život rias dohliada majiteľ  pomocou kontrolného centra. Návrh živého nábytku je teda viac než len vec dizajnu. Ide skôr o koncept symbiotického nažívania dvoch druhov v ekologickej domácnosti.

Farma na diaľnici

V rámci záhradníckeho veľtrhu, Villes et Champs 2014, v Ženeve, postavila a nainštalovala skupina architektv, dizajnérov a konštruktérov – The Cloud Collective systém priehľadných potrubí nad miestnu diaľnicu. Potrubia naplnené riasami zachytávajú emisie z prechádzajúcich áut a slnečné žiarenie.

Systém potrubí drží oceľová konštrukcia so zabudovanými pumpami, filtrami a solárnymi panelmi, ktoré umožňujú beh celého bioreaktora. Podľa slov vedúceho pracovníka realizačného tímu je inštalácia ukážkou, ako jednoducho sa môže stať farma na riasy súčasťou urbánneho priestoru. Dozreté riasy nájdu svoje využitie v medicínskom, potravinárskom aj kozmetickom priemysle.

Podobných dizajnérskych a inžinierskych konceptov, zameraných na multifunkčnosť, ktorú nám riasy ako materiál poskytujú, je v súčasnosti viacero. Niektoré z nich sa realizujú, iné ostávajú skôr víziou. Je však zrejmé, že riasy si už našli svoje miesto nielen medzi alternatívnymi obnoviteľnými zdrojmi, ale aj v dizajnérstve budúcnosti.

Zdroj:
www.engadget.com
www.treehugger.com
www.planetexperts.com

Titulné foto:
Flickr



zobraziť dalšie