Dnes je 23. septembra a meniny má Zdenka

Ropa – aký osud jej predpovedali špecialisti z BP plc?

13. marca 2018

S vývojom alternatívnych zdrojov energie, palív a s postupným zavádzaním čoraz väčšieho množstva elektrických zariadení sa očakáva, že dopyt po rope v najbližších rokoch klesne. Bude to skutočne tak?

Ropa alebo tiež čierne zlato, bola a stále je jednou z najžiadanejších surovín na svete. Jej problémom, okrem iného je, že ide o obmedzený zdroj energie. Aj z tohto dôvodu, človek už desaťročia hľadá, ako by ju bolo možné, čo do najväčšej miery nahradiť. Obnoviteľné zdroje energie, elektrické vozidlá, ale rovnako aj vzrastajúca regulácia výroby plastu by mali zmierniť našu závislosť na rope. Ako to bude vyzerať najbližších 25 rokov, prezradila vo svojej nedávnej predpovedi BP plc.

Zdroj: www.pexels.com

Ropa a jej budúca spotreba

BP plc (kedysi The British Petroleum Compeny), tretia najväčšia nadnárodná energetická spoločnosť so sídlom v Londýne, vydala predpoveď, v ktorej uvádza, že do roku 2040 sa dopyt po rope navýši. Medzi rokmi 2035 a 2040 dosiahne spotreba ropy najvyšší bod – 110 miliónov barelov denne, čo je zvýšenie o 13 barelov oproti súčasnosti. Spotreba ropy začne po roku 2040 následne postupne klesať.

Spoločnosť BP plc vo svojom odhade vychádza z výpočtov, ktoré sa vzťahujú výhradne na jej vlastný energetický prevod, pričom zohľadňuje vládne kroky v tejto oblasti, technologické aj sociálne aspekty.

V predpovedi sa tiež objavuje predpoklad, že v najbližšej budúcnosti mnoho šoférov bude vyhľadávať práve elektrické automobily. V súčasnosti elektromobil využívajú približne 2 milióny ľudí, do roku 2040 by to malo byť až 300 miliónov užívateľov.

Zdroj: www.pixabay.com

V čom je teda háčik? 300 miliónov elektromobilov bude predstavovať len 15% z celkového predpokladaného počtu automobilov, pohybujúcich sa po tejto planéte. Podľa slov jedného z vedúcich ekonomických špecialistov BP plc sa nepotvrdilo ani to, že s vývojom a predajom elektromobilov začne dopyt a spotreba ropy klesať. Spotreba ropy sa do roku 2040 zvýši, dokonca aj v prípade, že budú spaľovacie motory zakázané.

Emisie

Čo je však zaujímavé, správa neuvádza žiadne enormné navýšenie emisií. Výkonný riaditeľ BP plc, Bob Dudley uviedol, že už teraz boli zavedené mnohé opatrenia (technologické aj politické), ktorými bude možné obmedziť nárast emisií. Aj keď druhým dychom dodáva, že ciele vytýčené Parížskou klimatickou dohodu, nebude do roku 2040 možné naplniť, a to kvôli predpokladanému 10% nárastu emisií. Reálne naplnenie Parížskej klimatickej dohody je možné pri spotrebe 85 miliónov barelov ropy denne.

Čo sa týka vývoja alternatívnych zdrojov, správa uvádza, že ide o najrýchlejšie sa vyvíjajúcu oblasť v spoločnosti. V roku 2040  by z týchto zdrojov malo pochádzať 14% celkovej spotrebovanej energie. Aj preto sa BP plc rozhodlo vložiť do tejto oblasti nemalé investície. Obnoviteľná energia je aj podľa britskej ropnej spoločnosti našou budúcnosťou. Nebude to však podľa nej tak rýchlo, ako mnohí očakávali.

Zdroj: www.pixabay.com

Významnú úlohu na ceste za znižujúcou sa spotrebou ropy budú zohrávať práve budúce opatrenia, týkajúce sa výroby a spotreby plastov. Len úspešná plastová stratégia, nás môže odbremeniť od 2 miliónov barelov ropy denne v horizonte najbližších 20 rokov.

Zdroj:
www.conserve-energy-future.com
Titulné foto:
Pexelszobraziť dalšie