Dnes je 5. decembra a meniny má Oto

Second hand ako alternatíva zodpovedného nakupovania

11. mája 2019

Táto alternatíva nakupovania má v súčasnosti obrovský potenciál. Nakupovanie v second hand obchodoch už dávno nie je len pre tých chudobných. Je pre tých, ktorí majú osobitý štýl, vkus pre módu a nekonvenčnosť v krvi.

Každý, kto sa o environmentalistiku aspoň trošku zaujíma, iste vie, že módny priemysel súčasnosti sa označuje ako druhý najšpinavší na svete. Hneď po tom ropnom. To, prečo sú fast fashion kúsky neudržateľné, neetické a škodlivé sme už rozoberali v našom článku Taký super model a všetko z výpredaja.

Nakupovanie oblečenia z iného uhla pohľadu

Nie je žiadnou raritou, že šatníky obyvateľov západnej civilizácie sú beznádejne preplnené odevmi. Máme kabát v každej farbe, džínsy rôznych strihov či mnohé tričká s odlišnými nadpismi. Niekedy je skutočne ťažké vzoprieť sa konzumu a neurobiť si aspoň maličkú radosť rýchlym nákupom zbytočností.

Áno, presne tak sa označujú kúsky fast fashion módy. Ide o útraty za maličkosti, ktoré peňaženka pracujúceho človeka ani len nepostrehne. Stojí nás to doslova pár eur. Novodobý trend nás naučil nakupovať bez rozmyslu, intuitívne a automaticky. Oblečenie v obchodoch je tak rekordne lacné, že v našich očiach už ani nemá hodnotu. Neuvedomujeme si ju, odevy si nevážime a v mnohých prípadoch zakúpené rozmary ani nenosíme.

Vzdať sa komfortu, nakupovania a plnej skrine je skutočne ťažké. No pre toho, koho táto problematika skutočne trápi a chcel by odmietaním fast fashion reťazcov urýchliť reformy v odevnom priemysle, tu máme jednoduchú alternatívu.

Šanca na zmenu je na každom rohu

Second hand obchody v súčasnosti plnia veľmi dôležitú funkciu v oblasti odevného priemyslu. Ich organizácie majú svoje zberné kontajnery, ktoré sú na Slovensku umiestnené už skoro v každej jednej obci. Nepotrebné šatstvo, ktorého sa ľudia dobrovoľne vzdajú, tak nachádza uplatnenie.

Na svoje si prídu aj úplne zničené kúsky odevov, ktoré nie sú vhodné pre ďalšie nosenie. Tie sa ďalej priemyselne spracovávajú podľa zloženia materiálov. Napríklad z takej rifľoviny sú ďalej vyrábané rôzne izolačné materiály v stavebnom priemysle. Preto má veľký význam vhodiť do zberného kontajnera na textil aj znehodnotené kusy odevov. Svoje využitie nájdu oveľa skôr ako na skládke, kam putujú veci vložené do komunálneho odpadu.

Výhodná kúpa

Odevy, ktoré sú zachovalé alebo vo veľmi dobrom stave, sú určené na ďalší predaj. Putujú do triediaceho centra tej – ktorej organizácie a sú kategorizované. Oblečenie drahšej značky, veľmi moderné kúsky či zachovalé odevy sú hodnotené najvyšším levelom. Ak je kvalita vyzbieraného oblečenia horšia, je zaradené do nižšej kategórie. Preto má mnoho second hand predajní svoj pravidelný cyklus cien. Najväčšie zľavy v sekáčoch znamenajú totálny výpredaj všetkých kusov. Nachádzajú sa tam najmä odevy z najnižšej kategórie triedy kvality. No aká veľká je radosť, keď sa v tej hŕbe lacných vecí nájde nositeľný kus?

Naopak v čase, keď sú ceny na predajniach sekáčov najdrahšie, sú v nich len tie najkvalitnejšie odevy. Presne preto sa môže stať, že prechodná bunda nás môže v second hande vyjsť aj na 13 €. Aký veľký je rozdiel kúpiť si bundu v sekáči a z fast fashion kolekcie? Cena za bundu z obchodu rýchlej módy bude rozhodne vyššia. Zloženie materiálov bude pravdepodobne kvalitou zaostávať za bundou zo sekáča. A v neposlednom rade kúpou, takejto bundy podporíte neetický trh s oblečením.

Prečo to má význam?

Útratou v predajniach odevov z druhej ruky nepodporujete veľké odevné korporácie. Nezabezpečujete továrňam v krajinách tretieho sveta ďalšie zákazky, aby doplnili regály obchodov západného trhu. Second hand obchody zabezpečujú neustálu rotáciu už vyrobených kusov odevov. Ich následným predajom sa nepodporuje fast fashion biznis, ale ekologicky sa zhodnocujú už raz minuté zdroje.

Práve takáto alternatíva nakupovania má v súčasnej spoločnosti budúcnosť. Ide o potenciál, ktorý v dnešnom svete, poznačenom globálnym otepľovaním, má možnosť rásť. Pretože nakupovanie v second hand obchodoch už dávno nie je len pre tých chudobnejších či asociálov. Na svoje si v sekáči prídu práve ľudia, ktorí majú svoj osobitý štýl, vkus pre módu a nekonvenčnosť v krvi.

Veci zakúpené v second handoch prechádzajú procesom dezinfekcie. Odtiaľ pochádza aj charakteristický zápach, ktorý niekedy predajne sprevádza. No aj tak z hygienických dôvodov radíme tovar pred použitím vyprať v práčke na najvyššej možnej odporúčanej teplote, ktorú nám etiketa konkrétneho kúska odporúča.

Okrem odevov obchody z druhej ruky obsahujú aj bohatý výber obuvi, kabeliek a doplnkov v podobe šatiek, čiapok, šálov, opaskov… Nezabúda sa ani bytový textil či hračky. Zariadiť si domácnosť či vybaviť si svoj šatník len nákupom v sekáči, sa dá veľmi jednoducho. Vyžaduje to menej finančných prostriedkov, viac trpezlivosti a štipku kreativity.

Jedinečný second hand obchodný dom vo Švédsku.

Objavte svoj sekáč

Svoj second hand má v súčasnosti skoro už každé mesto. Existujú u nás väčšie firmy s tovarom z druhej ruky, ktoré majú svoju sieť obchodov po celom Slovensku. Nájdete však aj lokálne predajne, ktoré u nás predávajú oblečenie v menšom počte. Stačí sa len prejsť po meste či pešej zóne svojho bydliska a určite objavíte ten svoj sekáč, ktorý vám sadne.

V takýchto obchodoch isto nájdete mnoho inšpirácie. Či už v jednotlivých netradičných kúskoch, strihoch či materiáloch. Pretože sekáčom panuje práve rôznorodosť. Každý si v nich nájde to svoje. To, čo mu sedí. Na postave, vo vkuse a, hlavne, v otázke životnej filozofie.

LEBO: Ak by všetci vaši kamaráti nosili to isté tričko z výpredaja rýchlej módy, nosili by ste ho aj vy? Skákať z mosta spolu s davom sa nie vždy oplatí, no vyjsť z jeho radu a byť osobnosťou áno.

Zdroj: www.sk-tex.com, www.teraz.sk

Foto: Pixabay, Pexels



zobraziť dalšie