Dnes je 25. apríla a meniny má Marek

Severný magnetický pól mieri na Sibír

16. januára 2019

Severný magnetický pól sa posúva z Kanady smerom k Sibíri. Prekročil už medzinárodnú dátumovú hranicu a jeho rýchly pohyb spôsobuje rozruch medzi vedcami.

Svetový magnetický model

Včera, 15. januára, dospeli vedci k záveru, že v dôsledku rýchleho a prekvapujúceho posunu severného magnetického pólu musí byť promptne aktualizovaný Svetový magnetický model.

Model popisuje magnetické pole Zeme a je základným nástrojom modernej navigácie, od GPS systémov v telefónoch až po navigačné systéme slúžiace v leteckej a lodnej preprave.

Svetový magnetický model je základným nástrojom modernej navigácie vo všetkých jej podobách.
Zdroj: www.wikimedia.org

Posledná aktualizácia modelu z roku 2015 mala vydržať do roku 2020. No už začiatkom minulého roka, v rámci každoročnej kontroly, namerali vedci z Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) a British Geological Survey odchýlky prekračujúce všetky prahové hodnoty, prijateľné pre navigačné chyby.

Odchýlky sa zväčšujú každým dňom, preto zainteresovaní odborníci veria, že nová verzia modelu bude k dispozícii už na konci januára a slúžiť by mala do roku 2020.

Dve príčiny

Nepresnosti modelu majú podľa vedcov dve príčiny. Prvou je neobvykle silný magnetický pulz z roku 2016, ku ktorému došlo tesne po poslednej aktualizácii modelu, a teda doň nemohol byť zahrnutý. V dôsledku pulzu sa južný magnetický pól posunul smerom k Južnej Amerike. Jeho pohyb vtedy zachytili výskumné satelity Európskej vesmírnej agentúry.

Druhou, omnoho závažnejšou príčinou, je nepredvídateľný a v súčasnosti dramatický pohyb severného magnetického pólu.

Pohyb severného magnetického pólu sa zrýchľuje a ťažko sa predvída. Mapka zachytáva jeho posuny do roku 2015.
Zdroj: www.wikimedia.org

Záhadne putujúci magnetický pól

Pohyby severného magnetického pólu fascinujú výskumníkov už od jeho namerania Jamesom Clarkom Rossom v roku 1831 na Kanadskom arktickom súostroví.

V polovici 90. rokov sa pohyb pólu zrýchlil z 15 na 55 kilometrov za rok. V roku 2007 sa posunul do Severného ľadového oceánu a v roku 2018 prekročil medzinárodnú dátumovú hranicu (IDL – International Data Line, pomyselná čiara prechádzajúca približne poludníkom 180° zemepisnej dĺžky) a ocitol sa na východnej pologuli.

Celkové zmeny v magnetickom poli Zeme súvisia s rýchlym pohybom tekutého železa v zemskom jadre. Na tento pohyb reaguje aj severný magnetický pól. Podľa vedcov jeho polohu zrejme ovplyvňujú dve rozsiahle magnetické polia, jedno pod Kanadou a druhé pod Sibírou. Kanadské pole je v dôsledku zmien v jadre oslabené a zdá sa, že v súboji o severný magnetický pól ťahá za kratší koniec. Jeho novou destináciou sa zrejme stane ruská Sibír.

 

Zdroj:
www.nature.com

Titulné foto:
www.flickr.com



zobraziť dalšie