Dnes je 23. novembra a meniny má Klement

Škola v prírode rozvíja kognitívne funkcie u detí

11. februára 2018

Čo je pre deti lepšie? Ak ich vyučovací proces prebieha v uzavretej miestnosti bez vonkajších vplyvov alebo von na čerstvom vzduchu?

Posledná psychologická štúdia, publikovaná v časopise Frontiers in Psychology začiatkom januára, potvrdila hypotézu, že hodiny, vyučované v prírode, vhodne kombinované s hodinami v triede, pomáhajú deťom lepšie sa sústrediť na vyučovací proces a deti sa doň viac zapájajú. Ich pozornosť sa vďaka pobytu von takmer zdvojnásobí.

Zdroj: www.pixabay.com

Štúdia vychádza z prieskumu, ktorý realizoval 3 členný psychologický tím počas 10 týždňov na základnej škole v americkom meste Midwestern. Podieľali sa na ňom deti z dvoch tried tretieho ročníka, pričom sa porovnávali výsledky dosiahnuté za tento čas z 10 vyučovacích predmetov. V jednej triede viedol vyučovanie učiteľ, ktorý sa pre myšlienku kombinovanej výučby nadchol, v druhej naopak učiteľ, ktorý bol skôr skeptický voči pozitívnemu prínosu takéhoto vyučovania a predpokladal, že deti budú vonkajšími vplyvmi príliš rozptýlené. Každý z nich, odučil jednu outdoorovú hodinu týždenne, pred začiatkom klasickej výučby.

Škola v prírode prebiehala v školskom areáli na trávniku medzi stromami. Zapojenie detí do vyučovacieho procesu vo vonkajšom prostredí, hodnotili psychológovia v 4 ohľadoch: podľa toho ako hodnotil zapojenie detí samotný učiteľ, ako hodnotili deti samé seba a svojich spolužiakov, podľa toho, ako často musel učiteľ „presmerovať“ pozornosť detí, tým, že ich upozornil a na základe nezávislého hodnotenia fotografického materiálu z vyučovacieho procesu nestranným pozorovateľom.

Zdroj: www.pixabay.com

A ako zapôsobil vplyv čerstvého vzduchu a prírody na kognitívne procesy na testovaných tretiakov? Ostali po hodine v škole v prírode roztržití a apatický počas nasledujúcej štandardnej výučby? Práve naopak! Štúdia tvrdí, že sa ich pozornosť a snaha o participáciu zintenzívnila. Pozitívny účinok vonkajšieho pobytu sa potvrdil v štyroch z piatich pozorovaní.

Zvýšená pozornosť a participácia detí nemôže byť podľa vedcov vysvetlená ani rozdielnym nastavením učiteľov, ani ich odlišným výkladom, ani triedou (žiakmi, usporiadaním a veľkosťou triedy), ročným obdobím, časťou dňa, kedy výučba prebiehala či  vyučovaným predmetom. Je to práve a len pobyt vonku, ktorý dokáže nakopnúť pozornosť detí počas nasledujúcich hodín. Rozdiel je navyše značný. Ak ďalšej výučbe predchádzala škola v prírode, deti pozorne sledovali výklad učiteľa takmer dvakrát dlhšie, bez toho, aby ich musel upozorniť, než za štandardných okolností. Výhody prírodného elementu, zapojeného do procesu, bolo možné pozorovať od prvej do poslednej chvíle prebiehajúceho výskumu a pri všetkých 10 predmetoch. Zdá sa, že počas outdoorových hodín boli deti schopné simultánne sledovať výklad, a zároveň obnovovať, regenerovať svoje kognitívne kapacity.

Zdroj: www.flickr.com

Existujú podobné výskumy, ktoré potvrdzujú, že kontakt detí s prírodou je veľmi potrebný a prospešný, tak pre ich fyzické ako aj psychické zdravie. A práve pre tieto účinky, by sa škola v prírode mala stať neodmysliteľnou súčasťou každého vyučovacieho procesu.

Zdroj:
www.organiclifestylemagazine.com
www.frontiersin.org

Tituné foto:
www.scrapbookblog.co.uk

 

 



zobraziť dalšie