Dnes je 29. marca a meniny má Miroslav

Zoznámte sa so slovenskou slow fashion značkou BARTINKI

1. mája 2018

Slow fashion, teda pomalá móda, je čoraz viac skloňovaným termínom. Martina Mareková Kuipers je jednou z osobitých slovenských návrhárok, ktorej sú princípy slow fashion prirodzené.

Martina Mareková Kuipers vytvorila slow fashion značku BARTINKI. Pred časom sa prisťahovala z Holandska naspäť na rodné Slovensko a okrem dizajnu originálnych odevov a stylingu sa intenzívne venuje slow fashion hnutiu na slovenskej módnej scéne. Jej tvorba je originálna a málokedy v jej ateliéri nájdete dva rovnaké kúsky. Je to preto, že svoje modely šije z látok určených do odpadu a snaží sa ich maximálne zúžitkovať. Strih a vzor je určený napríklad vadou v tkanine. Tam sa látka musí prestrihnúť a strih sa doplní z inej látky.  BARTINKI sako či sukňa sú ušité z viacerých látok, ktoré sa nečakane prelínajú v originálnom súlade. 

Martina Mareková Kuipers stojí za lokálnou slow fashion značkou BARTINKI. Foto: Ľubomír Rechtorík
Martina Mareková Kuipers stojí za lokálnou slow fashion značkou BARTINKI. Foto: Ľubomír Rechtorík

Vo svojej tvorbe uplatňuješ princípy slow fashion. Povedz nám o Tvojich inšpiráciách a postupoch. Kedy si vytvorila svoj prvý model spôsobom, ktorý je pre Teba charakteristický?

Myslím, že charakteristické modely som tvorila už od začiatku svojej práce, kedy som si začala prerábať veci. Veci, ktoré som mala, som pretvárala na svoj obraz, na vlastné vnímanie estetiky a tak to vo mne aj ostalo. Najprv ako tínedžerka, neskôr som sa k tomu vrátila a prirodzene pokračovala.

Aké sú slow fashion princípy, ktorými sa riadiš vo svojom živote a tvorbe? 

Robím to pocitovo, tak ako ma to naučila moja babka. A to je presne o tom. Slow fashion nie je nič nové. Je to niečo, čo tu bolo a my sme to znovu objavili. Šaty sa šili tak, aby dlho vydržali, ľudia sa o ne viac starali a šetrili ich a vážili si ich. Všetok dostupný materiál sa zúžitkoval a odpad bol minimálny. Teraz sa k tomu vraciame.

Takto vzniká originálne sako z kúskov látok určených do odpadu. Foto: Archív BARTINKI

Tento rok si sa stala koordinátorkou podujatia Fashion Revolution Slovakia. Tvoja motivácia je zrejmá, predsalen, si dosť zaneprázdnená, čím si Ťa toto hnutie získalo do organizačného tímu?

Bolo to silné vnútorné presvedčenie, že niečo musím spraviť. Problémy módneho priemyslu nie sú verejnosti veľmi známe a mám pocit, že na Slovensku je vnímanie tejto problematiky minimálne. Fashion Revolution poznám od začiatku projektu, teda päť rokov. Keď ma Simona Nečasová oslovila s ponukou koordinovať ho na Slovensku, ani som nezaváhala, pretože v tejto oblasti vidím veľké nedostatky v informovanosti spoločnosti. Myslím, že problematika módneho priemyslu je horúcou témou, ktorú treba urgentne začať riešiť.

Čo nové priniesol tento ročník na Slovensku?

Fashion Revolution je tento rok viac štrukturovaná, naša práca je systematickejšia, v podstate sa celá kampaň zdvojnásobila. Okrem Fashion Revolution týždňa, ktorý je pri príležitosti výročia pádu továrne Rana Plaza v apríli, plánujeme organizovať akcie počas celého roka, aby spoločnosť priebežne dostávala informácie o tom, čo sa deje v módnom priemysle a ako to na nás vplýva. Taktiež by sme radi ponúkli vzdelávacie aktivity pre školy, aby študenti pochopili princíp rýchlych reťazcov a chceme ukázať mladým ľuďom, čo vlastne súčasná móda znamená a aké sú jej dôsledky.

Prezraď nám svoju vychytávku, čo je Tvoja srdcovka?

Moje najväčšie srdcovky sú kúsky ešte po mojej mamine, napríklad jej svadobné topánky, ktoré potom ešte počas života nosila a vydávala som sa v nich aj ja. Sú to úplne úžasné topánky a na ne viazané úžasné spomienky, keď ich nosila ona. Také bežné najobľúbenejšie kúsky sú tričko a tepláky, pretože potrebujem pracovať, voľne sa pohybovať, byť aktívna. Mám ich v rôznych obmenách, farbách a vzoroch. Nie je to zrovna dizajnérsky kúsok, ale ako krajčírka musím byť pri svojej práci pohodlne oblečená. No veľmi rada sa vyparádim, keď je príležitosť.

Galéria fotografií

Titulné foto a štúdiové foto: Ľubomír Rechtorík

Foto z prehliadky: Filip Kartous



zobraziť dalšie