Dnes je 16. apríla a meniny má Dana/Danica

Sneh na alpskom ľadovci sa sfarbil doružova.

6. júla 2020

Ružový sneh nie je dobrým znamením. Spôsobuje ho inak neškodná riasa, ktorá sa objavuje aj v ďalších lokalitách s topiacim sa ľadovcom.

Ďalším z radu zjavných dôkazov postupujúceho globálneho otepľovania a klimatických zmien je úkaz, ktorý možno pozorovať v talianskych Alpách. Na povrch „giganta Álp“, ako sa ľadovcovému vrcholu Presena tiež hovorí, prerastá riasa, urýchľujúca jeho topenie. Sneh sa tu v dôsledku výskytu riasy farbí do ružova.

Zdroj: www.wikimedia.org

Obľúbený gigant

Vrchol Presena sa týči do výšky 3069 metrov nad morom a je veľmi obľúbenou turistickou lokalitou, ktorú jej návštevníci často popisujú ako raj milovníkov prírody, histórie a horských športov. Aj preto tu už v roku 2008 vznikol zaujímavý ochranársky projekt. Aby uchránili ľadovec pred topením počas celého leta, prikryli snehovú pokrývku obrovským množstvom geotextílie. Bohužiaľ, ani toto opatrenie nedokázalo zabrániť novej hrozbe.

Svetobežnícka riasa

Riasa Chlamydomonas nivalis alebo snežná riasa nie je sama o sebe nebezpečná. Počas jari a leta sa bežne objavuje v miernom pásme, ale tiež na póloch. Za normálnych okolností dokáže sneh ľadovca odraziť až 80 percent slnečného žiarenia späť do atmosféry. Riasa však na ľadovci vytvára tmavé škvrny, ktoré absorbujú teplo a sneh sa tak topí rýchlejšie. Čím viac sa ľad a sneh topí, tým priaznivejšie je prostredie pre riasu. Vďaka dostatku vzduchu, vody a slnečného žiarenia sa rýchlo tvoria kolónie, ktoré farbia sneh do svetlo ružového odtieňa.

Nie je to prvýkrát čo vedci tento jav pozorujú. Podobná situácia ako v Alpách je aj v Grónsku, kde sa vytvorila tzv. Tmavá zóna (Dark Zone) s rýchlo topiacim sa snehom. V konečnom dôsledku akákoľvek tmavá pokrývka na snehu zväčšuje absorpciu žiarenia a urýchľuje jeho topenie. ďalším faktorom sú emisie pochádzajúce zo spaľovania fosílnych palív. Je to práve takzvaný „čierny uhlík“, ktorý vzniká pri nedokonalom spaľovaní, putuje vzduchom a usadzuje sa rôzne po svete.

Neodvratne preč?

V posledných dekádach sme svedkami čoraz väčšieho úbytku ľadovcov na celom svete. Zdá sa, že tento proces je už bohužiaľ neodvratný. Týka sa to aj Álp. V minulom roku sa v časopise The Cryosphere objavila štúdia varujúca pred dvojtretinovým úbytkom ľadovcov v tomto majestátnom európskom pohorí do roku 2100. Štúdia tiež varuje, že polovica z nich bude preč už do roku 2050.

Zdroj:
www.euronews.com
www.euronews.com

Titulné foto:
Wikimedia



zobraziť dalšie