Dnes je 24. oktobra a meniny má Kvetoslava

Staré batérie z elektrických áut rozžiaria ulice v Japonsku

28. apríla 2018

Spoločnosť Nissan hľadá spôsob, akým by mohla znova použiť batérie z najstaršieho modelu svojho elektrického auta.

Najdôležitejšou súčasťou každého elektrického auta je nepochybne jeho integrovaná batéria. Poháňa ho a robí z neho to, čím je – elektromobil. Ako všetky ostatné diely, podlieha aj batéria opotrebeniu a v priebehu rokov stráca svoju kapacitu. Je preto potrebné ju časom vymeniť. Vynára sa tak otázka, čo so starou. Dala by sa ešte na niečo použiť?

Nissan rozsvieti Namie

Túto otázku si položila aj automobilová spoločnosť Nissan. Jeden z najstarších modelov elektromobilu, Nissan Leaf, je na trhu už 8 rokov. Prvá generácia batérii, nainštalovaných v tomto modeli, sa blíži ku koncu svojej životnosti. Netreba sa však nechať pomýliť. To, že batéria už nie je schopná poháňať auto, ešte neznamená, že je celkom nepotrebná.

Zdroj: pinterest

Nissan a jej sesterská spoločnosť  4R Energy Corporation našli veľmi praktické využitie práve pre tieto veteránky. Použité batérie budú osvetľovať ulice v japonskom meste Namie, zdevastované zemetrasením a tsunami v roku 2011.

Nissan zatiaľ vyvíja solárne napájané pouličné osvetlenie, ktorého základom budú články použitých batérii zabudované v jednotlivých lampách. Solárne moduly, namontované na vrchu lámp, budú batérie dobíjať počas dňa.

Od prototypu k veľkovýrobe

Prvé snímky dizajnu lampy zverejnila spoločnosť Nissan len pred mesiacom. V rovnakom čase otestovala aj prototyp osvetlenia. S plnou inštaláciou v teréne začne spoločnosť v priebehu tohto roka. Projekt s názvom „The Reborn Light“ (znovuzrodenie svetla) by sa mal časom stať veľkovýrobou, transformáciou recyklačného programu Nissanu na svetelný priemysel.

Ďalším využitím batérii sa v minulosti zaoberali aj ďalšie známe automobilky, BMW a Renault. BMW batérie i3 sa stali záložnými zásobami v projektoch obnoviteľnej energie. Zoe batérie od Renaultu našli svoje využitie v produktoch pre domácnosti.

Zdroj:
www2.nissan.co.jp
electrek.co

Titulné foto:
Pexels

 zobraziť dalšie