Dnes je 16. apríla a meniny má Dana/Danica

Študenti po celom svete bojujú proti klimatickým zmenám

30. septembra 2019

Nájsť si výhovorku ako vynechať školu, bolo vždy jednoduché. Tentokrát sa študenti rozhodli zostať radšej v uliciach ako v laviciach pre dobrú vec. Na výzvu najznámejšej aktivistky, 16 ročnej Švédky, Gréty Thunberg, sa žiaci po celom svete spojili na protest proti klimatickým zmenám. Školy samozrejme neprítomnosť študentov tolerovali.

Celosvetový štrajk študentov za zníženie otepľovania zeme

Globálny štrajk sa konal od 20.- 27. septembra vo viac ako 163 krajinách po celom svete. Študenti, ktorí bojujú za svoju lepšiu budúcnosť, vyžadujú od svetových vodcov, ktorí sa zišli na United Nations Climate Change Summit 2019, aby prijali naliehavé opatrenia na odvrátenie environmentálnej katastrofy. Intergovernmental Panel on Climate Change vlani na jeseň vyzval vlády, aby konali rýchlo a obmedzili globálne otepľovanie o 1,5 ° C. Vedci tvrdia, že emisie skleníkových plynov sa musia do roku 2030 výrazne znížiť a do roku 2050 dosiahnuť globálne takmer nulovú hodnotu.

“Ak ľudia, ktorí majú moc, nevedia prevziať zodpovednosť, tak to urobíme my. My sme zmena a zmena prichádza.”

Greta Thunberg

Gréta začala pochod v auguste 2018 pod medzinárodnými spájacími hashtagmi #fridaysforfuture a #climatestrike. Taktiež bola zosmiešňovaná niektorými z najmocnejších ľudí na svete, vrátane prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorý odmietol jej výzvy na boj proti zmene klímy a nazval ju hlúpym dievčatkom. Protest sa odštartoval na ostrovoch v Tichom oceáne, keďže tieto krajiny sú najviac ohrozené stúpajúcou hladinou vody a v Austrálii, kde sa demonštrovalo od veľkých pobrežných miest ako Melbourne a Syndey až po vnútrozemie.

Protestujúci študenti vo Vancouvri

Keďže sa teraz nachádzam v Kanade, išla som si pozrieť pochod na trochu iný spôsob. V uliciach chladného Vancouvru sa dnes študenti taktiež uliali zo škôl na niekoľko kilometrový pochod priamo v centre. Cesty boli pre účastníkov pochodu bezpečne uzatvorené, aby si mohli na signál spoločne ľahnúť na zem, predstierajúc smrť, a takto symbolicky zobrazili, čo sa stane v dôsledku nečinnosti najvyšších vládnych predstaviteľov. Pochod tisícok ľudí viedla a prihovárala sa iba 15 ročná Lilah Willlamson z mestskej časti Vancouver – Burnaby.

Pochod vo Vancouvri viedla iba 15 ročná Lilah Willlamson.
Pochod vo Vancouvri viedla iba 15 ročná Lilah Willlamson.

Štrajk vo Vancouvri:

Zdroj:

www.ctvnews.ca

https://www.vancouverisawesome.com

https://globalclimatestrike.netzobraziť dalšie