Dnes je 20. júla a meniny má Ilja/Eliáš

Superpotraviny ako plnohodnotný doplnok stravy, hormonálna rovnováha

3. marca 2018

To, že žiť zdravo znamená žiť v symbióze s prírodou poznáme a ovládame už roky. Prečo to však nevyužívame vo svoj prospech? Spoznávame superpotraviny.

Už od nepamäti riešili muži sexuálnu energiu a ženy vyhľadávali hormonálnu rovnováhu. Keď ešte neexistovali modré tabletky a antikoncepcia, využívali sa liečivé byliny, korene, alebo kôry. Aké superpotraviny zabezpečia nie len dokonalý pohlavný styk, ale aj vyliečia sexuálne nedokonalosti?

Superpotraviny – Ašvaganda

Ajúrvédska bylina Ašvaganda je koreň tzv. Withania somnifera. Poznali ju už v Mezopotámii, kde ju používali ako narkotikum a afrodiziakum. Obsahuje predovšetkým alkaloidy, čo zodpovedá za psychickú a fyzickú sviežosť. Pôsobí proti stresu, napätiu, nervozite a pomáha ľuďom trpiacim úzkosťou. Jej antistresové účinky vytvárajú podobný efekt ako sedatívum, teda Ašvaganda dokáže tlmiť záchvaty, prehlbovať spánok a urýchľuje zaspávanie. Znižuje stres a únavu, tým, že pomáha zvyšovať energiu a napomáha skvalitňovať funkciu štítnej žľazy. Prispieva k lepšiemu prekrveniu malej panvy, uľahčuje počatie, zvyšuje kvantitu a kvalitu spermii, posilňuje libido a pôsobí ako afrodiziakum. Týmito účinkami ju môžeme radiť medzi sexuálne superpotraviny.

Ašvaganda výrazne zvyšuje kvalitu a kvantitu spermii
Ašvaganda výrazne zvyšuje kvalitu a kvantitu spermii
Zdroj: www.serenitybotanicals.com

Superpotraviny – Muira Puama

Rastlina Muira Puama, resp. strom pochádzajúca z Brazílie sa využíva v juhoamerickej ľudovej medicíne. Zúžitkuje sa z nej hlavne kôra a koreň. Obsahujú veľa mastných kyselín, rôzne éterické oleje a alkaloid s názvom muirapuamín. Je to najmocnejšie prírodné afrodiziakum, ktoré pomáha pri problémoch s depresiou a pri celkovom telesnom a duševnom vyčerpaní. Priaznivo účinkuje pri hormonálnych problémoch, najmä pri menštruácií a počas menopauzy. Taktiež prispieva lepšiemu prekrveniu panvy a dokáže liečiť sexuálnu dysfunkciu u mužov i žien. U mužov to znamená aj lepšiu erekciu a u žien zvyšuje citlivosť pohlavných orgánov. Čistý koreň sa používa ako čajový nálev, alebo ako extrakt koncentrovaný s liehom.

Rastlina Muira Puama je najsilnejšie afrodiziakum, z ktorej sa využíva hlavne koreň
Zdroj: www.herbco.com

Superpotraviny – Tribulus Terrestril

Tribulus sa v Indii a Číne používal už pred viac ako 1500 rokmi a prvé vedecké pokusy boli v Bulharsku, v roku 1982, po úspechu vzpieračov a zápasníkov na Olympijských hrách v Moskve. Tribulus prirodzene zvyšuje hladinu testosterónu až o 30% až 50%, posilňuje rast svalov a napomáha pri regenerácií organizmu po ťažkých silových tréningoch. Látka saponín terrestrinín zabezpečuje posilnenie imunitného systému, napr. pri chrípke a herpese, znižuje hladinu cholesterolu a urýchľuje liečbu vírusových ochorení. Priaznivo pôsobí na sexuálnu výkonnosť, skvalitňuje erekciu, zvyšuje stimuláciu klitorisu a zlepšuje plodnosť. Vďaka látke saponín protodioscín dokáže u mužov priaznivo vplýva na tvorbu testosterónu a u žien naopak podporuje rýchlejšie vylučovanie látky estrogén, ktorý napomáha pri hormonálnej nerovnováhe súvisiacej s menštruáciou a pri negatívnych psychickým a emocionálnych stavoch. Užívanie tejto rastliny spoločne s Ašvangou zvyšujete jej účinky na mužské libido.

Tribulus terrestris je najpoužívanejšou sexuálnou superpotravinou vôbec
Tribulus terrestris je najpoužívanejšou sexuálnou superpotravinou vôbec
Zdroj: www.flickr.com

Zdroj: www.kompava.sk
www.zdravovyziva.sk
www.erekcia.guru.skzobraziť dalšie