Dnes je 17. februára a meniny má Miloslava

Švédsky týždeň módy je zrušený, dôvody sú aj environmentálne

18. júla 2019

Štokholm sa v auguste nestane „Mekkou“ módneho priemyslu a severského dizajnu. Týždeň módy sa bude konať až budúci rok a v novom, udržateľnejšom formáte.

Rozhodla o tom Švédska rada pre módu necelé dva mesiace pred dátumom jeho konania. Posledný augustový týždeň tak zrejme nebude v uliciach o nič viac módy ako obvykle. Toto podujatie sa konalo dvakrát do roka posledných 13 rokov, a hoci Štokholmu dlhé roky konkurovala Kodaň, severský týždeň módy vždy pritiahol renomované značky, obľúbených dizajnérov, množstvo influencerov aj pozornosť médií a širokej verejnosti. Prečo sa teda rada rozhodla, že ho v lete napokon neusporiada?

Podľa slov výkonnej riaditeľky rady, Jennie Rossén, šlo o neľahké, ale dobre premyslené rozhodnutie. Nastal totiž čas na zmenu. Podľa rady je potrebné opustiť starý, konvenčný model tohto podujatia a prenechať ho minulosti. Ďalší ročník týždňa módy, by mal vzniknúť na novej platforme, relevantnej k súčasnému vývoju módneho priemyslu.

Nový formát podujatia by mal zohľadniť aktuálne potreby, byť zdrojom príjmov a podporiť spoluprácu viacerých sektorov. Do popredia by sa mali dostať najmä mladé rozvíjajúce sa značky, ktoré predstavujú budúcnosť módy v súlade s budúcnosťou planéty.

Nejde tu teda len o nový formát jedného podujatia, ale o nastavenie takých módnych štandardov, ktoré budú v súlade s výzvou trvalej udržateľnosti v rámci celého škandinávskeho módneho priemyslu.

Bližšie informácie o tom, ako bude vyzerať najbližší ročník chce rada zverejniť koncom tohto roka. No už teraz oznámila, že v rámci utvárajúcej sa stratégie spustí program zameraný na rozvíjajúce sa značky a ich podporu.

V posledných rokoch mnohé veľké značky ako Tommy Hilfiger, Tom Ford či Burberry, opúšťajú tradíciu premiéry svojich nových kolekcií v žiary reflektorov na veľkých mólach. Sprístupňujú ich širokej verejnosti od momentu ich vzniku, a to najmä prostredníctvom masových sociálnych médií. Na ne sa spolieha tiež nová generácia návrhárov a dizajnérov. Virtuálny priestor je pre nich omnoho dostupnejšou možnosťou ako prezentovať svoju prácu.

Digitálna éra si teda zdá sa vyžiada aj ďalšiu „obeť“, módne prehliadky v ich doterajšej podobe. Ak by to však bol zároveň ďalší krok k ochrane životného prostredia, šlo by o „obeť“ vítanú.

Zdroj:
www.independent.co.uk
www.fashionweek.se
www.wwd.com

Titulné foto:
Pxhere

 zobraziť dalšie