Dnes je 22. novembra a meniny má Cecília

Taxi služby miera do vzduchu

16. mája 2019

Budúcnosť taxi služieb sa s veľkou pravdepodobnosťou bude odohrávať aj vo vzdušnom priestore. Prvé prototypy aero taxíkov sú otestované.

Autami preplnené cesty a ulice , zápchy, nedostatok parkovacích miest, splodiny. Typická situácia vo väčšine svetových miest. Samosprávy bijú na poplach a snažia sa o zavedenie opatrení, ktoré by mohli danú situáciu aspoň zmierniť. Zmena však bude nevyhnutná., a to z logistických,  urbanistických, a predovšetkým z ekologických dôvodov. Ako sme si už mohli všimnúť, nadnárodné politické výzvy reagujúce na hrozbu klimatických zmien si už vzali na mušku aj automobilový priemysel. Ten disponuje novými prijateľnejšími konceptmi prepravy osôb. Stane sa jedným z nich aj koncept vzdušnej taxi služby?

Nemecký start-up Lilium Jet

Mníchovská firma Lilium dnes oznámila, že prototyp plne elektrického vzdušného taxi zvládol 4. mája svoju skúšobnú jazdu a po 4 rokoch práce ho predstavila verejnosti. Elektrický 5 miestny jet taxík s kolmým štartom vyzerá skutočne futuristicky, no zástupcovia firmy tvrdia, že v roku 2025 bude dostupný pre komerčné účely v mnohých svetových metropolách.

Lilium Jet má pomerne jednoduchý a čistý dizajn. Do vzduchu ho dvíha 36 elektrických motorov. Spomínaný kolmý štart je podľa tvorcov dobrou voľbou z hľadiska bezpečnosti pasažierov  aj vzhľadom na podmienky prepravy v meste. Energetické nároky jetu s doletom 300 km sú porovnateľné s nárokmi elektromobilov. Oproti konkurencii, ktorá stavila na dizajn dronu, zabezpečuje dizajn s pevnými krídlami úsporu energie. Čo sa týka hlučnosti, je elektrický jet na úrovni 20% hlasitosti vrtuľníka.

Do celého projektu firma zatiaľ investovala viac ako 100 miliónov eur. Preto by sme sa asi nemali čudovať, že aj pri priaznivom dopyte bude jazda naprieč mestom (v New Yorku napríklad z letiska JFK na Manhattan) pre jednu osobu stáť približne 70 eur. Hoci ambíciou firmy Lilium je, sprístupniť lety širokej verejnosti.

Zákazník si bude môcť privolať jet pomocou aplikácie. To samozrejme neznamená, že pristane v každej záhrade, ani že taxíky zaplnia oblohu ako vo filme Piaty element. Prevádzka bude musieť rešpektovať pravidlá vzdušného priestoru a kooperovať s dopravným systémom v mestách.

Nexus pre Uber Air Network

V januári tohto roku  mal svetovú premiéru v Las Vegas aj zmenšený model hybridného elektrického vzdušného lietadla spoločnosti Bell Helicopter. Ide o produkt navrhnutý pre spoločnosť Uber, ktorá takto vykročila smerom k plánovanej Uber Air network – vzdušného Uberu.

Spoločnosť by si rada pripísala prvenstvo v schopnosti ponúknuť zdieľané lety, a to už v roku 2023. Teda o dva roky skôr ako nemecký Lilium Jet

Vzdušný Uber je súčasťou programu Uber Elevate. Jeho cieľom je znížiť celosvetovo počet majiteľov osobných automobilov a celkovo zmeniť spôsob cestovania v urbanizovaných oblastiach. Aj v tomto prípade ide o ambíciu zdieľaných letov dostupných pre všetkých. Táto alternatíva by mala byť dokonca výhodnejšia ako vlastníctvo osobného automobilu a náklady s ním spojené.

Taxi Nexus sa podobne ako Lilium Jet vznáša a pristáva kolmo na zem. Dizajnom sa však podobá na dron so 6 naklápacími rotormi. Jeho chod zabezpečuje hybridný elektrický systém pohonu. Jedna batéria sa nachádza navrchu vpredu na turbíne, druhá dolu, pod konštrukciou. Nexus by mal byť bezpečným a tichým spôsobom prepravy v mestách blízkej budúcnosti.

Na bezpečnosti a organizácii premávky vzdušného Uberu spolupracujú odborníci na leteckú prepravu aj kapacity z NASA.

S lietajúcimi taxíkmi sa trhá vrece

Zástancovia verenej elektrickej vzdušnej prepravy a rovnako trhový analytici, vidia v tejto alternatíve obrovský potenciál. Podľa mnohých dnes naozaj stojíme na prahu radikálnej zmeny logistickej paradigmy. Okrem vyššie uvedených spoločností pracujú na podobných aero taxíkoch mnohé ďalšie po celom svete, vrátane AIRBUSu či Boeingu. Skúšobné lety má z sebou aj čínska firma vyrábajúca drony Ehang a v roku 2020 by mali byť v prevádzke aj drony, určené pre osobnú prepravu v Dubaji.

Zdroj:
www.theguardian.com
www.theguardian.com
www.cleantechnica.com
Titulné foto:
Hdqwallszobraziť dalšie