Dnes je 27. mája a meniny má Iveta

Toaletný papier má „stredovekého“ konkurenta

16. apríla 2018

Jednou z najrýchlejšie sa míňajúcich vecí v domácnosti je nepochybne rolka toaletného papiera. Aj preto sa niektoré rodiny rozhodli, že ho z časti alebo celkom nahradia.

Toaletný papier používali Číňania už v 14. storočí. V podobe, v akej ho poznáme dnes existuje už viac ako 160 rokov, za čo môžeme poďakovať americkému vynálezcovi Josephovi Gayetty. Dnes sa „toaleťák“ vyrába v mnohých farbách a vzoroch. Zo zberného, recyklovaného papiera alebo z panenskej celulózy. Je nepochybne veľmi praktickým vynálezom a znesie toho skutočne veľa. Mnohí si vieme predstaviť, tie kritické momenty, keď ho nemáme „po ruke“. No pravdou je aj to, že jeho výroba je energeticky náročná, pričom ide o jedno rázový produkt, ktorý končí v kanalizácii. Vieme, že sa kvôli nemu de facto pripravujeme o kyslík a jeho spotreba je po celom svete obrovská. Preto by sme aj v tomto prípade mali hľadať pre nás prijateľné alternatívy, priateľské k životnému prostrediu. Pre niektorých by to mohla byť aj nasledujúca.

Zdroj: www.providr.com

Family cloth

Pod týmto názvom sa neskrýva nič iné, ako látková náhrada toaletného papiera. Malé kúsky recyklovaného oblečenia, ktoré vám poslúžia rovnako ako toaletný papier, sú už bežne dostupné na trhu. Ten najpodstatnejší rozdiel medzi papierovým a látkovým „toaleťákom“ je jeho trvalá udržateľnosť. Family cloth síce vyhodíte do koša (najlepšie zatváracieho), ale po vypraní ho môžete opakovane používať, kým vám to látka dovolí. Ak sa vám táto myšlienka pozdáva, môžete si takýto látkový „toaleťák“ vyrobiť aj sami doma. Z oblečenia, plachiet a iných čistých tkanín, ktoré už neslúžia svojmu pôvodnému účelu. Musíte však rátať s tým, že budete prať trochu častejšie.

Ako na to?

Tým, ktorí by chceli s takouto alternatívou doma začať, určite poslúžia rady a skúsenosti iných užívateľov dostupné na internete. Pod označením Family cloth môžete nájsť dokonca aj podobné inštruktážne videá, ako je toto:

Nie je to pre každého (?)

Takáto zmena chce určite aj kúsok odhodlania a možno aj odvahy, prekonať, zmeniť zaužívané predstavy a presvedčenia. Ak ešte len začínate s environmentálnou obrodou svojej domácnosti, je mnoho iných, rýchlejšie prijateľných, spôsobov ako znížiť svoju uhlíkovú stopu a žiť ekologickejšie. Veríme, že pre mnohých bude takýto krok vždy predstavovať, v istom zmysle návrat k stredovekým praktikám. No sme tiež presvedčení, že je dôležité zamyslieť sa nad našou spotrebou tohto každodenného materiálu a prehodnotiť iné, napokon aj ekonomicky menej náročné varianty. Alebo ?

www.pistachioproject.com

Zdroj:
www.providr.com
www.zivot.sk

Titulné foto:
Pixabay by Katharinakanns

 zobraziť dalšie