Dnes je 22. oktobra a meniny má Sergej

Trvalá udržateľnosť a eco-friendly účty na Instagrame

2. marca 2019

Stále obľúbenejšia platforma dnes dáva priestor nielen fyzickým osobám, ale s obľubou ju využívajú aj firmy, organizácie, spolky či hnutia. Svoje miesto našla na Instagrame aj trvalá udržateľnosť.

Z prehľadu najpopulárnejších sociálnych sietí z augusta minulého roka vyplýva, že prvenstvo si zatiaľ drží Facebook. No s miliardou denne aktívnych užívateľov sa Instagram umiestnil na treťom mieste hneď za YouTube.

Obrázky a spoločenská zmena

Ľudský mozog dokáže spracovať obrázok údajne 60 tisíc krát rýchlejšie, než písaný text. V dobe s prevládajúcim všeobecným trendom k zmenšovaniu, zrýchľovaniu a skracovaniu preto nie je prekvapujúce, že ľudia vyhľadávaj najmä siete, ktorým dominuje obraz. To si dobre uvedomujú aj firmy a organizácie, ktoré využívajú tieto platformy na prezentáciu, reklamu a predaj.

Instagram je však nielen marketingovým a obchodným nástrojom, ale aj akýmsi informačným strediskom a komunitným centrom v špecifickom zmysle. Vďaka nemu sa dokážu veľmi rýchlo prepojiť jednotlivci s podobným svetonázorom a záujmami.

S týmto faktom môžu dobre pracovať napríklad organizácie a hnutia, ktoré sa snažia o šírenie osvety, všeobecného povedomia a uskutočnenie spoločenskej zmeny. O environmentálnych hnutiach to platí určite.

Začiatkom januára zostavil portál Social Media Explorer zoznam eco-friendly účtov, ktoré by mal sledovať každý priateľ životného prostredia. My z neho vyberáme štyri a pridávame niektoré zo slovenského a českého prostredia, ktoré nás zaujali.

Zdroj:
www.picryl.com

Milkwood_Permaculture

Patrí medzi populárne austrálske účty. Na svojom konte má 133 tisíc sledovateľov, ktorých motivuje a inšpiruje k zdravému a ku klíme priateľskému životnému štýlu. V permakultúrnom duchu učí ľudí ako sa plnohodnotne a trvalo udržateľne stravovať, prípadne si svoje jedlo vyrábať a pestovať. Autori účtu a rovnomennej stránky Krsiten a Nick sa snažia poukázať na skutočnosť, že zmeny stoja na jednotlivcoch.

_WasteLandRebel_

Autorkou účtu je Shia, blogerka, píšuca o zdravom stravovaní. Na jej účte nájdete nádherné fotky a videá s receptami na varenie a pečenie vegánskych maškŕt. Shiu sa tiež venuje bezodpadovému životnému štýlu a je autorkou knihy „Zero Waste“. Jej 97,4 tisíc sledovateľov tak môže byť súčasťou jej eco-friendly dobrodružstiev.

 ZeroWasteNerd

Ďalším výrazným insta účtom je účet Megean Weldon z Kansas City. Okrem iného na ňom nájdete 30 dňový zero waste manuál, ktorý vás postupne krok po kroku privedie k novému environmentálne zodpovednejšiemu správaniu. Na svojom rovnomennom blogu sa s vami podelí aj o zaujímavé recepty na domácu drogériu.

Oceana

V súvislosti s plastovým odpadom sa neustále zdôrazňuje kritický stav oceánov a morí a potreba ich ochrany. S týmto zámerom vznikol aj účet Oceana. Má 999 tisíc sledovateľov, a to nepochybne aj vďaka taktike, ktorú jej tvorcovia zvolili. Tento účet vás nezahltí depresívnymi, odstrašujúcimi zábermi na trpiace morské živočíchy. Práve naopak, ukáže vám morský ekosystém v plnej jeho kráse. Farebné často detailné zábery na život v oceánoch, moriach a v ich blízkosti by mali v pozorovateľovi vyvolať úžas, tesne sprevádzaný vnútornou potrebou zachovať tento, ešte stále, rozmanitý svet pre ďalšie generácie. Nie sú tu však len obrázky. Každý post obsahuje informácie o danom druhu, o ochranárskych aktivitách, prebiehajúcich petíciách kampaniach.

dasatopodobrom

Je účet, ktorý beží pod záštitou slovenského Zero Waste obchodu @udobrozruta a vznikol so zámerom, šíriť Dobro. To by s prihliadnutím na bohatý obsah účtu mohlo znamenať – podávať dobré informácie všetkým dobrým ľudom. Možno tu nájsť zaujímavé články o dobrých vynálezoch, projektoch a iniciatívach, dobré rady a nápady, pozvánky na dobré prednášky a podobne.

ekoistky

Sú dve sympatické žienky, ktoré vám ukážu, ako prežiť rok bez nákupov či žiť bez fast fashion. Poradia aj s kozmetikou, potravinami, či so sypaným čajom. Nachádza sa tu však aj zoznam predajní s čapovanou eko drogériou v jednotlivých mestách na Slovensku.

bezobalis

Je z estetického hľadiska veľmi pozerateľný účet, ktorý je navyše dostatočne informačne nasýtený. Autorom účtu sú ľudia z prvého zero waste obchodu v Trenčíne, ktorý sa volá rovnako. Nepochybne tu nájdete všetko, čo potrebujete pre svoju ekologickú domácnosť a omnoho viac.

frieco_cz

Česká instagramová platforma, združujúca komunitu ľudí, ktorým záleží na osude našej planéty. Okrem množstva informácii so širokým záberom tu objavíte aj misky, vyrobené z kokosových orechov. Výťažok z každého predaného kusu je venovaný spoločnosti Recycling Technologies, ktorá sa aktívne zapája do boja proti rastúcej produkcii plastov.

Toto je len malá ochutnávka, jednohubka z ponuky podobne zameraných účtov, ktoré môžete objaviť na Instagrame. To však určite viete,  preto budeme radi, ak sa s nami podelíte o svoje insta ekologické zážitky a objavy.

A nezabudnite si k nim pridať aj insta vedome_magazin 🙂

Zdroj:
www.socialmediaexplorer.com

Titulné foto:
Pda.skzobraziť dalšie