Dnes je 23. apríla a meniny má Vojtech

Trvalo udržateľné obaly. Najlepšie inovácie za rok 2019.

29. decembra 2019

Obaly tvoria prevažnú časť v množstve odpadu, ktorý vyprodukujeme. Vo svete obalových materiálov preto postupne dochádza k prechodu k udržateľným obalom.

Téme obalových materiálov, ich alternatívam aj nakupovaniu bez nich, sme sa už na našej stránke venovali niekoľkokrát. V posledných rokoch sa objavujú rôzne náhrady, predovšetkým plastových obalov, ktorých cieľom je, poskytnúť rovnako kvalitnú ochranu zabalenému, pri nižšom, či minimálnom zaťažení životného prostredia. Biodegradovateľné, kompostovateľné, prírodné, vyrobené spravodlivo a zodpovedne, aj takto vyzerajú súčasné označenia pre trvalo udržateľné obaly. Prvou výzvou pre tieto alternatívy bol spôsob, akým sa ich možno zbaviť. V súčasnosti však trend tzv. ecofriendly materiálov prekračuje hranice odpadkového koša.

Zdroj: www.pixabay.com

Čo sú trvalo udržateľné obaly?

Podľa Koalície pre trvalo udržateľné obalové materiály (The Sustainable Packaging Coalition) by mal takýto obal spĺňať 8 kritérií:

  • Prínosný, bezpečný a zdravý počas celého svojho životného cyklu.
  • Jeho cena je primeraná jeho kvalite.
  • Pri jeho výrobe, prevoze aj recyklácii sa použije obnoviteľná energia.
  • Obnoviteľné či recyklované materiály majú prednosť pred ostatnými.
  • Pri jeho výrobe sa používajú tie najvhodnejšie technológie s čo najnižšími možnými emisiami.
  • Všetky materiály, použité pri jeho výrobe sú zdraviu neškodné počas celého jeho životného cyklu.
  • Jeho dizajn je energeticky nenáročný.
  • Vzniká v duchu dizajnu uzavretej slučky – je buď opakovane použiteľný, kompostovateľný, biodegradovateľný alebo celkom recyklovateľný.

Samozrejme, môže sa stať, že pod tlakom týchto kritérií niekedy vzniknú anomálie. Príkladom je prípad papierovej tašky. Tá je z hľadiska výrobného procesu náročnejšia a menej udržateľná, než plastová taška. Pri jej výrobe sa použije viac vody a vypustí sa 3 krát viac emisií. Papier je však energeticky výhodnejší z hľadiska recyklácie a v prírode sa rozloží neporovnateľne rýchlejšie ako plast. V niektorých prípadoch je teda ťažšie povedať, čo je trvalo udržateľnejšie. Každý materiál á svoje pre aj proti. No vždy treba zohľadniť životnosť a počet použití daného obalu. Čím dlhšie sa obal používa, tým menší je jeho dopad na životné prostredie, preto opakovane použiteľné obaly majú vždy prednosť pred jedno rázovými, nech už ide o papier či plast.

Poďme sa teraz spoločne pozrieť na najsľubnejšie koncepty ecofriendly obalov za rok 2019.

Zdroj: tamtiež

Opakovane použiteľné obaly

Spoločnosť Loop je jedným z najznámejších výrobcov znovu použiteľných obalov, ktorý pomaly expanduje aj na európsky trh. Zo stránky spoločnosti si možno objednať rozličný tovar od korenia až po čistiace prostriedky. Prázdny obal je možné zaslať späť a opakovane ho nechať doplniť.

Podobne ako Loop je zameraný aj koncept spoločnosti Returnity. Pomáha jednotlivým spoločnostiam s vývojom a zavedením vratných, opakovane použiteľných obalov pre ich konkrétne produkty. Každý obal zároveň obsahuje inštrukcie, pre spätné odoslanie, prípadne naplnenie.

Sharepack, holandský pilotný projekt prepája reštaurácie a ich zákazníkov. Zameriava sa na vratné obaly, používané pri donáške do domu. Zákazník môže obal vyhodiť do niektorého z nato určených kontajnerov. Za každý obal dostáva bonusové body, ktoré môže využiť pri ďalšej objednávke v reštaurácii. Obaly sa vyzbierajú, očistia a použijú znova.

Zdroj: www.wikimedia,org

Prírodné obaly rastlinného pôvodu

Jeden z najväčších výrobcov sýtených nápojov, spoločnosť Coca-Cola už od roku 2009 pracuje na zmene v zložení svojich jedno rázových PET fliaš, na koncepte „Plantbottle“ (rastlinná fľaša). Fľaša najskôr pozostávala z 30 percent z prírodného rozložiteľného materiálu, zvyšok plast. Od roku 2015 hovorí Coca-Cola o 100 percentne prírodnej fľaši. Na trh sa však zatiaľ nedostala. Hádam sa to spoločnosti v ďalšom roku podarí.

V roku 2019 sa darilo aj inováciám v oblasti stavebníctva. Stavebným blokom z húb sme sa venovali v jednom z našich článkov a tak sa zdá, že sa nimi inšpirovala aj spoločnosť IKEA. V spolupráci so spoločnosťou Ecovative Design, ktorá vyrába tieto bloky (zmes poľnohospodárskeho odpadu a podhubia), zaviedla vo svojich prevádzkach 100 percentne biodegradovateľné obaly z tohto materiálu.

Bioplast 300 je futuristicky znejúci názov materiálu, vyrobeného zo zemiakového škrobu. Svetoznámy denník The Guardian začiatkom tohto roka prehlásil, že končí s plastovými obalmi svojich výtlačkov a prechádza k baleniu do tohto rozložiteľného zemiakového obalu.

Zdroj: www.ooho.com

Jedlé obaly

V tejto kategórii vedú za rok 2019 dve inovácie – jedlé vodné kapsule pre maratóncov OOho a jedlé pestrofarebné poháre Loliware. Viac sa  nich dozviete v našich samostatných článkoch.

Pestovateľné obaly

Sú ďalšou úrovňou trvalo udržateľných obalov. Nielenže životnému prostrediu neškodia, ale ho ešte aj kultivujú. Ide o obaly, ktoré v sebe obsahujú semiačka.

Pangaea Organics vyrába kozmetické produkty, zabalené v rozložiteľnom obale, ktorý možno zasadiť. Zo semiačok vyrastú liečivé byliny. Podobne je to so značkou Bloom Chocolat, ktorej obal obsahuje semiačka tej rastlinky, ktorá čokoláde dodala príchuť- ruža, pomaranč či mäta.

Zdroj: www.flickr.com

Kompostovateľné obaly

Aj taká komerčná firma ako je L’Oreal už má svoje vlajkové trvalo udržateľné obaly. Produkty z rady Seed Phytonutrients, pre starostlivosť o telo, sú balené do papierových nepremokavých fliaš. Neobsahujú žiadne lepidlo ani aditíva, preto ich možno pokojne a bez obáv kompostovať.

Minimalistický dizajn obalov

V prípade obalov určite platí, čím menší, tým lepšie. S minimalistickou „vychytávkou“ prišla tento rok aj spoločnosť Puma. Jej názov je The Clever Little Bag – taška na značkové tenisky je opakovane použiteľná a zredukovala spotrebu kartónu, použitého pri výrobe štandardnej škatule o 65 %. Nuž, naozaj malá chytrá taška.

Vďaka technológii Packsize bude možné postupne upustiť od štandardizovaných škatúľ. Automatizovaný pásový systém meria veľkosť každého produktu a balí ho do najmenšieho možného obalu.

Škatule si napokon nevyžadujú ani lepidlo. Box Latch totiž vytvoril opakovane použiteľné tesniace spony a západky, ktoré plnohodnotne nahradia lepiacu pásku aj lepidlo. Po odstránení spôn a západiek možno kartón neproblematicky recyklovať.

Je veľmi pozitívne, že sa pomaly ale isto menia pomery aj vo svete obalových materiálov. Napriek tomu, že dnes už existujú a sú minimálne z hľadiska krátkeho rozkladného procesu výhodnejšie, než plast, stále ťahajú za kratší koniec. Favoritom naďalej ostávajú lacné, ľahké a trvácne plastové materiály. Ešte vždy sa viac ako 40 % vyprodukovaného plastu používa práve na výrobu obalov. Veríme však, že aj vďaka vyššie uvedeným alternatívam, bude tento trend ustupovať.

Zdroj:
www.healthyhumanlife.com

Titulné foto:
Pxhere

 



zobraziť dalšie