Hnutie Fashion Revolution vzniklo v Londýne ako reakcia na tragickú udalosť, ktorá sa stala v textilnej fabrike v Bangladéši v roku 2013. Fashion Revolution je osvetová kampaň, ktorá poukazuje na drastický dopad textilného priemyslu na životy ľudí i životné prostredie.
Rovnako ako vo svete, aj na Slovensku je cieľom iniciatívy priniesť poznatky o tom, aký dopad má fast fashion na našu planétu a ľudské životy. Hlavným posolstvom kampane je prispieť k systematickým reformám v módnom priemysle, ktoré doň vnesú väčšiu transparentnosť, etickosť a udržateľnosť naprieč celým hodnotovým reťazcom.
Tento ročník Fashion Revolution hodnotia organizátori ako veľmi úspešný, zapojilo sa dvojnásobne viac ľudí, dizajnérov a značiek. Verejnosťou bol aj viac vnímaný než minulý ročník.
Veríme, že do budúceho roka sa naše aktivity budú ešte viac rozširovať. Ľudia sa viac zaujímajú, dizajnéri, školy aj jednotlivci sa pýtajú, ako by sa mohli zapojiť. Budeme s nimi komunikovať a hľadať spôsoby spolupráce, takže budúci rok bude omnoho väčší ako tento.
Fashion Revolution Week sa snaží otvárať témy, ktoré súvisia s problematikou módneho priemyslu, vzdelávať o koncepcii udržateľnej a pomalej módy, predkladať alternatívy prostredníctvom mnohých podujatí, ako sú prednášky, diskusie, workshopy, módne prehliadky a výstavy. Okrem Bratislavy sa jeho pôsobnosť rozšírila aj do iných zákutí Slovenska, takže revolučného týždňa sa priamo mohli zúčastniť ľudia z Považskej Bystrice, Banskej Štiavnice, Popradu, Košíc či Námestova.
Je nutné, aby sa problém riešil globálne a aby sa ku kampani pridalo čo najväčšie množstvo ľudí. Preto sa sa hnutie snaží vyzývať konzumentov módy k dialógu so značkami, a tiež u nich s danou myšlienkou zarezonovať, aby sa odhodlali ku zmene, a tým krok po kroku zmenili celý priemysel. Stačí sa pýtať otázku:
Kto vyrobil moje oblečenie?
Fashion Revolution po celom svete hľadá riešenia voči neetickým podmienkam masovej výroby, novodobému otroctvu, chudobe a znečisťovaniu životného prostredia.
V poradí štvrtý Fashion Revolution Week na Slovensku otvoril mnohé inovatívne témy, ktoré si získavajú stále viac priaznivcov.
Barbara Jagušák opäť prizvala zaujímavých hostí do diskusie v Satori Stage, ktorá v pondelok 23. apríla otvorila celotýždňové podujatie s účasťou Michala Saba, dizajnérky Aly Krivej zo slow fashion značky Cila, zakladateľa značky MERCHYOU, Drahoša Šišoviča a Miroslava Futrikaniča z firmy SK-Tex. Tento štartovací event priniesol aj informácie o tom, ako sa hnutie posunulo a aké výsledky sa dosiahli za posledných 5 rokov.
Každý ročník prináša novú prezentáciu problematiky, obohacuje sa o nové výzvy a metódy projekcie, čoho dôkazom bola aj šokujúca inštalácia na námestí SNP v Bratislave v utorok, teda na výročie pádu textilnej továrne Rana Plaza.
V stredu prebehla diskusia „Etickosť v módnom priemysle” vedená koordinátorkou Fashion Revolution na Slovensku, dizajnérkou Martinou Marekovou Kuipers zo značky Bartinki. Spoločne so zástupcami značiek Mile, Fashion Recycling Lab, Pletka a právničkami Silviou Ciulis a Evou Braxatorisovou diskutovali v Kabinete Pomalosti v Novej Cvernovke.
V rámci projektu sa predstavili nové lokálne tvorkyne, ako Severanka, RIVICA a Vivien Mihalish.
Snahou Fashion Revolution je aktívne zapájanie jednotlivcov, teda konečných spotrebiteľov. Ľudia sa fotia s odevom obráteným na ruby a ukazujú štítok so značkou. Fashion Revolution však vyzýva aj výrobcov a predajcov.
Každý výrobca či predajca môže byť primárne transparentný a ukázať ako to v jeho dielničke chodí, s kým spolupracuje a za akých podmienok. Pozitívnym prístupom je preberať princípy, ktoré módu „spomaľujú“ a robia ju udržateľnou, teda vedieť odkiaľ pochádzajú jeho materiály či komponenty, zamerať sa pri ich získavaní na udržateľnosť a ekologickú certifikáciu, snažiť sa o minimum odpadu alebo odpad upcyklovavať, používať znova, dávať mu opätovnú šancu. Toto je základ, na ktorom sa dajú budovať ďalšie aktivity.
Zdroj: Fashion Revolution Team Slovakia
Foto: Katka Haršányová
Galéria fotiek