Ďalším z dôkazov klimatických zmien je úkaz v jednej z britských botanických záhrad. Voľne tu rastie prehistorická rastlina, ktorá je pripravená množiť sa!
Ide o druh jednej z najstarších rastlín na našej planéte – cykas japonský. Prvé cykasy rástli v pozemskej pôde už pred 205 miliónmi rokov. Kvôli svojej pre – histórii je táto rastlina často označovaná ako „žijúca fosília“.
V súčasnosti je známych až 300 druhov cykasov. Ten japonský je medzi nimi najznámejší a zároveň patrí medzi vzácne rastliny na zozname CITES II. Ide o dohodu, ktorá kontroluje medzinárodný obchod s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a divoko rastúcich rastlín.
Cykasy japonské sú dlho žijúcimi stromami. Z výpočtov vyplýva, že sa mnohé z nich mohli dožiť až 2000 rokov. V starých japonských záhradách možno ešte dnes nájsť exempláre, ktorých vek botanici odhadujú na viac ako 1000 rokov. I keď, metóda určovania veku je v prípade cykasov zložitejšia, keďže tieto stromy nemajú letokruhy. Ich vek sa preto určuje prepočtom z počtu jaziev po listoch a z priemernej rýchlosti rastu.
Cykasy sa pestujú najčastejšie ako izbové rastliny, v botanických záhradách a sú tiež obľúbenou rastlinou zberateľov. Čím je však unikátny cykas japonský v botanickej záhrade Ventnor Botanic Gardens?
Ventnor Botanic Garden sa nachádza na britskom ostrove Isle of Wight, južne od Veľkej Británie. Pre cykasy je prirodzené teplé podnebie s dostatkom slnečného svetla. Preto sa ako divo rastúce rastliny v Európe nevyskytovali. To však už neplatí.
Kurátor botanickej záhrady, Chris Kidd, hovorí, že vďaka vlnám letných horúčav a miernejším zimám, ktorých svedkami sme v posledných rokoch, sa cykasom začalo dariť aj vonku. Ako dokazujú záznamy botanickej záhrady, najvyššie januárové teploty spred 100 rokov sú nižšie ako je najnižšia priemerná teplota v tomto mesiaci v súčasnosti.
Ďalším zaujímavým faktom je, že cykasy sa na území ostrova už vyskytovali. Dokazujú to geologické vzorky z obdobia jury, kedy bol pre klímu na Zemi príznačný vysoký obsah prirodzene sa vyskytujúceho oxidu uhličitého v ovzduší.
Prvým voľne rastúcim cykasom sa v botanickej záhrade začalo dariť len pred niekoľkými rokmi. Sedem rokov dozadu sa na jednej z nich dokonca objavila aj samčia šuška. Tohto roku je situácia celkom iná. Na viacerých rastlinách vyrástli tak samčie ako aj samičie šušky. Ide o prvý takýto úkaz za posledných 60 miliónov rokov na Isle of Wight!
Chris Kidd na margo celého úkazu poznamenáva, že ide o silný indikátor klimatických zmien, empirický dôkaz, podaný tento krát nie vedeckou obcou, ale samotnou prírodou. Súčasne dodáva, že nejde o žiaden zázrak, ktorý by sa bol udial z ničoho nič. Práve naopak. Ide o dôsledok dlhodobého globálneho otepľovania.
Zdroj:
www.zmescience.com
www.palmy-cykasy.sk
Titulné foto:
Needpix