Dnes je 26. februára a meniny má Viktor

V anglickej pôde sa ujala prehistorická rastlina

31. augusta 2019

Ďalším z dôkazov klimatických zmien je úkaz v jednej z britských botanických záhrad. Voľne tu rastie prehistorická rastlina, ktorá je pripravená množiť sa!

Ide o druh jednej z najstarších rastlín na našej planéte – cykas japonský. Prvé cykasy rástli v pozemskej pôde už pred 205 miliónmi rokov. Kvôli svojej pre – histórii je táto rastlina často označovaná ako „žijúca fosília“.

Zdroj: www.flickr.com

Prekvapujúca dlhovekosť

V súčasnosti je známych až 300 druhov cykasov. Ten japonský je medzi nimi najznámejší a zároveň patrí medzi vzácne rastliny na zozname CITES II. Ide o dohodu, ktorá kontroluje medzinárodný obchod s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a divoko rastúcich rastlín.

Cykasy japonské sú dlho žijúcimi stromami. Z výpočtov vyplýva, že sa mnohé z nich mohli dožiť až 2000 rokov. V starých japonských záhradách možno ešte dnes nájsť exempláre, ktorých vek botanici odhadujú na viac ako 1000 rokov. I keď, metóda určovania veku je v prípade cykasov zložitejšia, keďže tieto stromy nemajú letokruhy. Ich vek sa preto určuje prepočtom z počtu jaziev po listoch a z priemernej rýchlosti rastu.

Cykasy sa pestujú najčastejšie ako izbové rastliny, v botanických záhradách a sú tiež obľúbenou rastlinou zberateľov. Čím je však unikátny cykas japonský v botanickej záhrade Ventnor Botanic Gardens?

Zdroj: www.pxhere.com

Prvý krát za 60 miliónov rokov

Ventnor Botanic Garden sa nachádza na britskom ostrove Isle of Wight, južne od Veľkej Británie. Pre cykasy je prirodzené teplé podnebie s dostatkom slnečného svetla. Preto sa ako divo rastúce rastliny v Európe nevyskytovali. To však už neplatí.

Kurátor botanickej záhrady, Chris Kidd, hovorí, že vďaka vlnám letných horúčav a miernejším zimám, ktorých svedkami sme v posledných rokoch, sa cykasom začalo dariť aj vonku. Ako dokazujú záznamy botanickej záhrady, najvyššie januárové teploty spred 100 rokov sú nižšie ako je najnižšia priemerná teplota v tomto mesiaci v súčasnosti.

Ďalším zaujímavým faktom je, že cykasy sa na území ostrova už vyskytovali. Dokazujú to geologické vzorky z obdobia jury, kedy bol pre klímu na Zemi príznačný vysoký obsah prirodzene sa vyskytujúceho oxidu uhličitého v ovzduší.

Prvým voľne rastúcim cykasom sa v botanickej záhrade začalo dariť len pred niekoľkými rokmi. Sedem rokov dozadu sa na jednej z nich dokonca objavila aj samčia šuška. Tohto roku je situácia celkom iná. Na viacerých rastlinách vyrástli tak samčie ako aj samičie šušky. Ide o prvý takýto úkaz za posledných 60 miliónov rokov na Isle of Wight!

Dôkaz podaný samotnými rastlinami

Chris Kidd na margo celého úkazu poznamenáva, že ide o silný indikátor klimatických zmien, empirický dôkaz, podaný tento krát nie vedeckou obcou, ale samotnou prírodou. Súčasne dodáva, že nejde o žiaden zázrak, ktorý by sa bol udial z ničoho nič. Práve naopak. Ide o dôsledok dlhodobého globálneho otepľovania.

Zdroj:
www.zmescience.com
www.palmy-cykasy.sk

Titulné foto:
Needpixzobraziť dalšie