Dnes je 24. apríla a meniny má Juraj

V Číne vyrastá lesné mesto

17. apríla 2019

Zelený urbanistický projekt talianskeho architekta v Číne. Lesné mesto môže byť ďalšou z odpovedí na environmentálnu krízu, ktorej čelíme.

Mestské aglomerácie predstavujú pre životné prostredie jednu z najväčších výziev. Populačný aj ekonomický faktor sa výrazne podieľa na rozrastaní sa a zaľudňovaní miest. Ako vo svojej prezentácii na minulotýždňovej konferencii v Starej tržnici v Bratislav uviedol klimatológ Jozef Pecho, v mestách dnes žijú asi 3,5 miliardy ľudí. Ročne sa do miest presťahuje 77 miliónov ľudí. Do roku 2030 sa mestské aglomerácie budú rozkladať na 1,2 mil. štvorcových kilometrov. A sú to práve mestá, ktoré produkujú zhruba polovicu globálnych emisií oxidu uhličitého – 20Gt.

Zdroj: www.pixabay.com

Ako sme už viackrát na našom webe uviedli čelíme neodvratným klimatickým zmenám, ktorých následky by sme v záujme prežitia druhu mali zmierniť. Jeden z najúčinnejších spôsobov, ako to urobiť, je zastavenie odlesňovania a súčasné znovu zalesnenie.

Koncept lesného mesta v sebe spája oboje – požiadavku na zníženie emisií a znečistenia v meste aj kompenzáciu lesného porastu.

Talianský etický a ekologický dizajn

Autorom projektu lesného mesta na juhu Číny v obci Liuzhou je architekt a urbanista Stefano Boeri. Taliana si na túto prácu vybrala miestna plánovacia komisia určite aj kvôli jeho predošlej práci. Boeri sa totiž špecializuje v oblasti urbanistického zalesnenia, presnejšie vertikálneho zalesnenia (Vertical forestING).

V jeho portfóliu sa nachádzajú výškové budovy, ktoré sú zároveň akýmisi lesnými škôlkami. Ide o doslova zelenú mestskú architektúru, ktorá umožňuje ekologické rozrastanie sa miest. Prvou z týchto stavieb bola budova v Miláne – Bosco Verticale (vertikálny les), ocenená prestížnou cenu Highrise Award. Prvenstvo získala spomedzi 800 ďalších výškových budov.

Podľa jej vzoru vznikli od roku 2014 vertikálne lesy v ďalších svetových metropolách – v súčasnosti ide o celkom 27 stavieb v Amerike, Ázii, Európe aj Afrike.

Nie budova, ale celé mesto

Návrh lesného mesta bol hotový v roku  2017. Rozprestierať by sa malo na 175 hektároch pozdĺž rieky Liujiang . Okrem 30 000 ľudskej populácie ho bude obývať 40 000 stromov  a dohromady milión rastlín. Viac ako 100 rozličných druhov flóry bude vyrastať na každom  mysliteľnom mieste.

Boeri je presvedčený, že vertikálne lesy sú jedným z najúčinnejších spôsobov, ako sa vyrovnať s klimatickými zmenami. Rozhodnutie vystavať celé lesné mesto je podľa neho jeden z najlepších krokov, aké Čína mohla urobiť. Prvý krát v histórii sa v tejto urbanistickej inovácii skĺbi požiadavka energetickej sebestačnosti s využitím obnoviteľnej energie, zachovania biodiverzity a efektívnej redukcie emisií v mestách.

V lesnom meste budú k dispozícii iba elektromobily a rýchlovlak napájaný z obnoviteľného zdroja energie. Samozrejmosťou bude aj geotermálna klimatizácia. Z obnoviteľných zdrojov budú napojené aj školy, nemocnice, nákupné centrá, kancelárie aj domácnosti.

Funkcia lesa v meste

Zeleň v Liuzhou si poradí s 10 tisíc tonami CO2 ročne a za to isté obdobie vyprodukuje 900 ton kyslíka.  Celkovo stromy zastávajú v mestách funkciu termoregulátorov, zabraňujú vzniku tepelných ostrovov a absorbujú dažďovú vodu. Sú domovom mnohých druhov vtákov a malých živočíchov, teda udržiavajú zdravý ekosystém. Odrody s jedlými plodmi môžu navyše zásobovať mesto potravinami.

Okrem praktických funkcií majú však ešte jednu veľmi dôležitú, estetickú funkciu. Pozitívne vplývajú na naše zmysly a vnášajú do našich mestských životov aj psychickú pohodu.

Zdroj:
www.stefanoboeriarchitetti.net
www.bbc.com
www.eniday.com

Titulné foto:
Stefano Boeri


Mohlo by vás zaujímať:

V Afrike vyrastá ďalší div sveta – Veľký zelený múr



zobraziť dalšie