Dnes je 28. marca a meniny má Sona

V Paríži pribudne ďalší architektonický unikát.

17. decembra 2019

Tento krát pôjde o zelenú architektúru. Strešná farma v Paríži bude zároveň najväčšou na svete.

Jedna z najnavštevovanejších európskych metropol, mekka umenia, mesto mnohých tvári s bohatou históriou sa pripojí k ďalším francúzskym mestám, kde firma Agripolis prevádzkuje špeciálne farmy. Na streche Paris Expo Porte de Versailles, známeho výstavného komplexu v Paríži, vyrastie budúci rok farma, respektíve záhrada.

Zdroj: www.wikimedia.org

Urbanizmmus na zeleno

Rovnako ako mnohé ďalšie metropoly (a nielen tie) aj Paríž čelí klimatickým a environmentálnym výzvam. Jeho premena na zelenšie mesto je jedným z hlavných cieľov mestskej samosprávy najmä od roku 2014, kedy sa postu primátorky zhostila Anne Hidalgo. Zelená strecha výstavného komplexu sa stane súčasťou vládneho projektu. S podporou francúzskej vlády totiž iniciatíva Parisculteurs initiative, ktorej zámerom je pokryť celkom 100 hektárov mestských striech, stien a urbánneho priestoru zelenými rastlinami. Podariť by sa to malo do konca roka 2020 a tretina z tejto rozlohy má patriť práve urbánnej agrikultúre.

Aeroponické pestovanie šalátu. Zdroj: www.publicdomainpictures.net

Aeroponické farmárčenie

Záhrada na nedávno rekonštruovanej streche budovy expa bude mať rozlohu 14 000 metrov štvorcových, čo je približne veľkosť dvoch futbalových štadiónov. Vysadí sa tu okolo 30 rôznych druhov plodín a rastlín. Rásť budú v radoch bez pôdy. Pôjde totiž o aeroponickú metódu pestovania, kedy sú korene rastliny namiesto do pôdy, zapustené do vodného roztoku. Ten obsahuje množstvo minerálov a látok, podporujúcich rast a produktivitu rastliny. Výhodou aeroponickej metódy je, že si vystačí aj s pomerne malým množstvom vody, môže byť pokojne aj dažďová a na malej ploche možno vďaka nej vypestovať veľký počet rastlín.

Návštevníci strešnej farmy v Paríži si budú môcť tento unikát nielen prezrieť, poprechádzať sa, ale si tu aj nakúpiť z aktuálnej úrody, či ochutnať plody záhrady spracované v miestnej reštaurácii. Strešná farma bude tiež miestom vzdelávania, workshopov a rôznych iných podujatí. K tomuto všetkému ako bonus, ponúkne farma občanom mesta aj prenájom plochy, kde si budú môcť pestovať vlastné ovocie a zeleninu.

Zdroj kyslíka aj potravy

Tlieskame tomuto projektu ako aj čoraz viac rozmáhajúcemu sa trendu urbánnej agrikultúry. Spolu so zakladateľom spoločnosti Agripolis, Pascalom Hardym veríme, že v budúcnosti bude v mestách mnoho zelených striech, strešných záhrad a fariem a že sa tieto systémy budú rozširovať aj na väčšinu opustených mestských plôch. Mesto sa tak môže stať zdrojom kyslíka, čistejšieho vzduchu, ale aj potravy re svoje obyvateľstvo.

Zdroj:
www.weforum.org
Titulné foto: Dan Novac



zobraziť dalšie