Dnes je 23. novembra a meniny má Klement

Zo Severného ľadového oceánu mizne starý ľad

15. mája 2018

O topení ľadovcov na oboch póloch sa hovorí už dlhšie, no tohtoročná zima bola zlomová. Tvár Severného pólu sa neodvratne mení.

Krajina ľadu (?)

V Severnom ľadovom oceáne existujú oblasti, kde sa ľad udržiava tak v zime ako aj v lete. Kompaktný vydrží aj niekoľko rokov, než sa napokon začne topiť. Túto zimu však Arktídu postihol rekordný úbytok ľadu, staršieho ako 5 rokov, a to v rámci celkového takmer rekordného úbytku ľadu v danej oblasti. Zdá sa, že predikcia vedcov sa predsa len naplní. Do konca polovice storočia bude Severný ľadový oceán v letnom období celkom odmrznutý.

Zdroj: www.unsplash.com

Všetko sa to deje postupne. Čím väčšia je odmrznutá plocha, tým viac pohlcuje tmavá voda oceánu slnečné žiarenie a spôsobuje oteplenie v celej oblasti. Ľad slnečné žiarenie naopak odráža a neprepúšťa. Čím starší, a teda aj hrubší je ľad, tým je voči žiareniu a otepleniu odolnejší. V posledných rokoch však značne ubúda aj tento. Novšie a tenšie ľadové kryhy sú tak omnoho náchylnejšie podľahnúť zvyšujúcim sa teplotám.

Ľad a jeho narušený životný cyklus

Prvý rok sa ľad zväčšuje najmä v zime a svoje maximum dosahuje približne v marci. Začiatkom leta sa začne znova zmršťovať. Niektoré nové ľadovce sa topia každé leto. Iné však zotrvajú a ďalšiu zimu zhrubnú ešte viac a vyformujú tak dvojročný ľad. Tento veľakrát bez ujmy prežije j nasledujúce leto a s ďalšou zimou ešte väčšmi zosilnie. Vyrastie tak do toho, čomu sa hovorí viacročný ľad, ktorý dokáže vydržať viac ako dekádu.

Zdroj: www.www.photolib.noaa.gov

Dnes, väčšinu Severného ľadového oceánu tvorí práve najmladšie, jednoročné ľadové kryhy. Zatiaľ čo sa v minulosti viacročný ľad topil len v prípade, že ho prúdy odniesli do južnejších teplejších oblastí, dnes sa tak bežne deje naprieč celým oceánom. Ľadovce ustupujú a prenechávajú miesto otvorenej vode.

Zraniteľné živočíchy

Ako inak, najhoršie budú túto zmenu znášať živočíchy, ktoré túto oblasť obývajú a sú na ľadovú pokrývku odkázané. Jedným z nich je napríklad narval, takzvaný morský jednorožec, pre ktorého sú ľadové kryhy útočiskom pred predátormi ako veľryby. S roztápajúcim sa ľadom sú narvaly nútené opúšťať svoje loviská a unikať pred nebezpečenstvom do oblastí, kde sa zháňa potrava náročnejšie.

Ohrozený je však celý miestny ekosystém, ale aj priľahlé oblasti obývané ľuďmi ako je pobrežie Grónska a Ališky. Zmeny na Severe budú mať tiež nepochybne globáne následky.

Podľa slov Marka Serrezeho z National Snow and Ice Data Center, je však ústup ľadovcov nezvratný. Z pozorovaní predpokladá, že už do roku 2030 budeme svedkami období, kedy v Severnom ľadovom oceáne bude ľad celkom chýbať.

Zdroj:
www.nytimes.com

Titulné foto:
Unsplash by Steve Halama

 



zobraziť dalšie