Dnes je 28. marca a meniny má Sona

Zubné kefky s veľkým srdcom – Ecoheart.

27. februára 2018

Na Slovensku sa dnes môžeme tešiť z viacerých vydarených projektov a konceptov, z rôznych oblastí života, ktoré majú ekologický a často aj sociálny rozmer. Ecoheart je nepochybne jedným z nich.

„Podľa mňa, najkrajšia vec je tá najmenšia a nepotrebuje žiadne veľké rozhodnutia, či už jednotlivca alebo celej spoločnosti.“

Ecoheart zďaleka nie je len značkou kompostovateľných zubných kefiek, ale predstavuje tak koncept kreatívneho a spoločensky  zodpovedného podnikania, ako aj životného postoja. Za jeho vznikom stojí sympatický mladý muž, Roman Kovacs, presvedčený o tom, že sú to práve maličkosti, ktoré dokážu zmeniť svet.

Sme mu vďační za to, že si našiel čas, povedal nám viac o svojej ceste, práci, produktoch či plánoch do budúcna a podelil sa s nami o mnoho inšpiratívnych myšlienok.

Roman Kovacs – inšpiratívny autor projektu ecoheart.

Ako , kedy a prečo ste začali s výrobou kefiek Ecoheart?

Príbeh ecoheart začal oficiálne niekedy pred piatimi rokmi. Vznikol z mojej životnej situácie, túžby niečo spraviť pre našu krajinu. Prestalo ma baviť počúvať to, ako sa na Slovensku nič nedá, ako je všetko skorumpované, ako je všetko zlé a každý si robí len napriek. Mojim snom bolo ukázať opak. Chcel som vytvoriť niečo, čo by ľudí tešilo, čo by pomáhalo, čo by motivovalo ďalších k dobrým skutkom a tak som začal od seba. Začal som sa viac usmievať, pomáhať ľuďom, ďakovať, rešpektovať a tak. Napĺňalo ma to a tak som si povedal, prečo to neskúsiť oficiálne, prostredníctvom neziskovej organizácie. Podporovať lokálne projekty, ktoré sa zdajú, že majú malý dopad. No opak je pravdou. Tieto projekty majú extrémne veľký dopad nielen na naše okolie a krajinu, ale aj svet, pretože celok poskladáme iba z maličkostí. Riešil som financovanie a nejaká „náhoda“ mi priniesla do života kefky. Na ten moment nezabudnem, bolo to ako keby dokonalé spojenie produktu a toho, čo chcem dosiahnuť. Ihneď som začal pátrať po výrobcoch a nakoniec, z neziskovky vznikla spoločnosť, ktorá zarába na seba a zároveň dokáže alokovať financie na tých, ktorý to nedokážu.Pokiaľ by sme sa pozreli ešte hlbšie, tak kefka je krásny symbol, odkaz, že aj malá vec, dokáže veľa. Je to taký uzavretý kruh. Produkt je z obnoviteľného zdroja, po použití sa dá kompostovať. Medzitým pomôže vyčistiť zuby človeku, ktorý vlastne podporil nejaký neziskový projekt. Toto všetko dokáže taká malá vec. Pokiaľ si toto uvedomíme počas každodennej zubnej hygieny, tak sa minimálne usmejeme na seba do zrkadla a vstúpime do ďna o trošička spokojnejší.

Zubné kefky sú zatiaľ vyrábané z bambusu.

Prečo práve názov Ecoheart?

Je to jednoduchý a výstižný názov, ktorý si človek ľahko zapamätá. Nehľadajte za  tým žiadny zázrak. Vznikol počas bežného príjemného stretnutia s kamarátmi na káve. Rozprávali sme sa o všetkom možnom (ako stále) a ja som sa rozrozprával o tom, čo ma nadchlo, čo chcem robiť a ako to chcem robiť. Ihneď sa téma začala rozvýjať a nakoniec sme sa dostali až k názvu.

Kto tvorí pracovný tým značky Ecoheart?

Nás tím je trošička menší, než by sa očakávalo. Momentálne sme v tom dvaja a mohol by som povedať, že až po uši. Samozrejme nemôžem zabudnúť na naše externé stálice. Týmto pozdravujem dvorného produktového dizajnéra Eugena Pauloviča a grafika-dizajnéra Tomáša Ábela zo Stories agency.

Z akého materiálu vyrábate svoje kefky a odkiaľ pochádza?

Momentálne sú naše kefky z bambusového dreva. Ručne sa dopracújú až na Slovensku, avšak už čoskoro to budú naše lokálne dreviny, ktoré sa budú spracovávať neďaleko od Bratislavy. Dreviny budú pochádzať len z certifikovaných lesov. Pre začiatok, použijeme buk, olejovaný kokosovým olejom.

Kde svoje kefky vyrábate? A ako ste pokročili v pláne, preniesť a zároveň obnoviť výrobu kefiek na Slovensku?

Momentálne ešte stále vyrábame v Číne. Na Slovensku pracujeme iba na finálnej úprave, čiže jemnom brúsení telies a následne ich balíme do skúmaviek. Novinkou je už jeden skoro zrepasovaný stroj, ktorý nám bude ešte dodatočne zabrusovať vlákna, aby boli hladšie a príjemnejšie na dotyk.
A čo tá naša Slovenská výroba? Pracujeme na nej už skoro rok. Úprimne poviem, že som nečakal takú dlhú dobu. Veľa vecí sa posúvalo, kazilo, testovalo a tak.  Situácia je taká, že stroje sú zrepasované, dolaďujú sa na nich procesy a my zatiaľ hľadáme priestor, v ktorom budeme vyrábať. Verím a zároveň dúfam, že to bude dokončené do konca marca.

Roman Kovacs pomaly rozbieha výrobu kefiek na Slovensku.

Stále ešte platí, že 10 percent z nákupnej ceny kefky je určených pre vybraný neziskový projekt? Aké konkrétne projekty ste už takto podporili?

Áno, stále projekty podporujeme. No minulý rok sme sa viac zamerali na našu transparentnú výrobňu. Tá bude, z časti, aj edukačným a sociálnym projektom. Pomocou transparentnej kefkárne chceme šíriť poznatky o priemyselnej histórii Slovenska u žiakov, ale aj u širšej verejnosti. Vo výrobni plánujeme zamestnať aj ľudí s rôznym hendikepom. Toto bol aj jeden z dôvodov, prečo sme išli do jednoduchších a ľahších neziskových projektov. Väčšinou šlo o podporu športu. Boli to napríklad projekty Open summer cup, Športový deň detí, Uniliga, Bigair v meste. Samozrejme, že sa našli aj ďalšie projekty. Posielali sme kefky deťom do Rwandy, taktiež sme pomohli nitrianskym skautom a podobne.

Mohli by ste nám viac priblížiť niektorý z vašich súčasných dobročinných projektov?

Rád by som spomenul projekt kefky pre decká v Kibeho, pretože je mi veľmi sympatický. Už druhý rok nás oslovili dobrovoľníci z Charity sv. Vincenta v Kibeho s otázkou, či by sme im vedeli dať nejaké zubné kefky pre deti. Vždy sa mi páči, keď nám niekto napíše. Síce nemôžeme pomôcť každému, no častokrát sa nájde superský projekt, ktorý nejakým spôsobom podporíme. Vrátim sa k téme. Počas našej prvej spolupráce sme nevyvíjali žiadnu extra aktivitu, kefky sme  len odovzdali dobrovoľníkom a oni ich tam zaniesli. Tento rok som sa s celým konceptom trošička pohral, pretože som chcel, aby boli viac viditeľní. Vymyslel som darčekové balenie troch kefiek, kde bola „štvrtá“ zdarma. Princíp bol jednoduchý. Človek si kúpil balenie a my sme jednu kefku odložili bokom. Po uplynutí doby sme kefky odovzdali dobrovoľníčke z charity, ktorá ich pošle deťom. Vďaka tejto aktivite sme vyzbierali okolo 200ks kefiek, takže budú mať čo robiť 🙂

V spolupráci s dobrovoľíkmi z Charity sv. Vincenta sa kefky Ecoheart dostanú až k deťom v Kibeho.

Možno z toho usudzovať, že je o vaše kefky na Slovensku záujem?

Ecoheart je na trhu len 5 rokov, no za ten čas sa  veľa zmenilo. Pred piatimi rokmi sa skoro nikto nezaujímal o pojmy ako je zerowaste, vegan či ecofirendly. My sme takisto boli len na začiatku našej cesty. Odvtedy sa však zmenilo nielen celkové zmýšľanie obyvateľstva, ale aj chod a správanie sa Ecoheart. Ak to všetko spojím do jedného, tak môžem povedať, že o naše produkty je skutočne záujem a stále sa zvyšuje.  Veľmi nám v tom pomohlo tiež to, že sú naše produkty dostupné už aj v predajniach DM drogerie Slovensko.

Prezradíte nám niečo o svojich plánoch do budúcnosti?

Isteže, o kefkárni už viete, tak by som mohol spomenúť, že už dlhšiu dobu testujem ústne vody na čisto prírodnej báze. Finálnu receptúru máme, dizajn tiež. Už len schváliť a začat vyrábať. Pribudnú tiež prírodné zubné pasty. Chceme tiež repasovať stroj na výrobu detských zubných kefiek. Máme aj ďalšie plány, no kým dokončíme vyššie uvedené, dovtedy o ďalších pomlčím.

Repasované stroje už čakajú len na nový priestor, kde vznikne transparentná kefkáreň.

Ako človek, ktorému záleží nielen na životnom prostredí, ale aj na ľuďoch, v čom ( v akých krokoch či rozhodnutiach, jednotlivcov ale aj legislatívnych) vidíte potenciál zmeny k lepším, zelenším zajtrajškom?

Podľa mňa, najkrajšia vec je tá najmenšia a nepotrebuje žiadne veľké rozhodnutia, či už jednotlivca alebo celej spoločnosti. Nepotrebujeme žiadnu legislatívnu zmenu. Základom je, pozrieť sa do seba a nie na seba alebo na ostatných. Stačí začať robiť to, čo nás naozaj vnútorne baví a venovať sa seba. A týmto nemyslím len prácu, ale aj všetky aktivity. Možno toto nás spraví šťastnejšími a možno vďaka tomu, začneme rešpektovať akúkoľvek diverzitu. Nemalo by to byť až také ťažké, však?



zobraziť dalšie