Dnes je 5. decembra a meniny má Oto

Zero waste aj počas periódy

27. apríla 2020

Zmena vyžaduje odvahu, opustenie komfortnej zóny, rutiny a zaužívaných postupov. Platí to aj o prežití „našich dní“ v duchu „zero waste“, milé ženy.

Musím sa priznať, že keď som sa pred asi 4 rokmi prvýkrát dozvedela o menštruačnom kalíšku, svet ho už dávno veľmi dobre poznal. Vtedy si ho kúpila kamarátka a ja som sa s rozpačitým výrazom na tvári v duchu pýtala: „Nepreháňa to už tak troška s tou alternatívou ?“ Dnes sa zo seba smejem a pýtam sa, prečo mi to toľko trvalo, kým som si jeden zadovážila aj ja.

Zdroj: ww.pixabay.com

Súčasť skládky

Reč je samozrejme o množstve odpadu zo ženských hygienických potrieb. Pozrime sa na matematické odhady : priemerná žena spotrebuje počas jednej periódy približne 20 jednorazových hygienický pomôcok, za rok je to okolo 240. Počas celého života približne 11 000, ak rátame, že priemerná žena má menštruáciu zhruba 37 rokov. Každá hygienická vložka či tampón sú zabalené do ďalšieho plastu, prípadne obsahujú jednorazový aplikátor. Všetko končí na skládke zmiešaného odpadu, keďže recyklácia týchto pomôcok je náročná a nákladná.

Dĺžka rozkladu týchto produktov je priemerne 500 až 800 rokov. Obsahujú LDPE (polyetylén s nízkou hustotou, termoplast), ktorý výrazne vplýva na globálne otepľovanie. Napokon, samotná výrobu menštruačných pomôcok sprevádza vysoká uhlíková stopa a použitie množstva chemikálii. No aj napriek tomu, že sa tento problém týka viac ako polovice populácie, vývoj týchto produktov si za posledných 80 rokov neprešiel výraznými inováciami, nehovoriac o tom, že v mnohých krajinách je táto téma vždy tabu.

Zdroj: www.unsplash.com

 

Ekologickejšie, ekonomickejšie a zdravšie

Za prvé lastovičky možno považovať ešte vždy jednorazové ale organické dámske vložky a tampóny,  vyrobené z rozložiteľných materiálov, spoločnosti Natracare z roku 1989. V súčasnosti tento typ produktu vieme nájsť najmä v regáloch bio obchodov. Stále však ešte ide o výrobu z bavlny, ktorej spracovanie si vyžaduje veľké množstvo vody, ale aj bieliacich prostriedkov a nezabudnime tiež na uhlíkovú stopu spojenú s prepravou.

Opakovane použiteľné textilné vložky sú určite ekologickejšou alternatívou. Osobne s nimi skúsenosť nemám, ale vraj sú pohodlné a rovnako bezpečné ako bežná vložka. Určite sú zdravšie, keďže neprešli chemickým ošetrením a bielení. A predstavujú tiež ekonomickú úsporu. Okrem toho, že je možné ich prať a znova použiť, šikovnejšie z nás si ich dokážu aj samy ušiť. Pravdou totiž je, že ich ceny sú podstatne vyššie než v prípade tých jednorazových. Látkové vložky ocenia predovšetkým mladé dievčatá v prvých rokoch menštruácie a tie, ktoré nemôžu alebo nechcú používať zasúvacie pomôcky.

Menštruačný kalíšok

Veľkou výhodou kalíška je jeho životnosť. V prípade, že ho nestratíte alebo mechanicky nepoškodíte, mal by vydržať aj 10 rokov. Počiatočná investícia vôbec nie je vysoká, samozrejme, záleží od značky, ale dobrý kalíšok dnes zoženiete aj do  20 eur. Niekedy sa však stane, že netrafíte veľkosť. Najčastejšie sú dve – S a M s tým, že menší sa odporúča mladším ženám a ženám, ktoré nerodili. No môžete spĺňať obe podmienky a „Sko“ vám bude malé. Nedá sa nič robiť, musíte to jednoducho iba vyskúšať. Práve zlá veľkosť býva dôvodom presakovania. Kalíšok predstavuje okrem iného zdravšiu verziu tampónu a keď sa s ním naučíte pracovať je neporovnateľne komfortnejší. Ale áno, je potrebné byť spočiatku veľmi trpezlivá a nevzdávať to. Je to individuálne, ale naozaj to trochu trvá, kým prídete na ten správny „grif“ pri vkladaní aj vyberaní. No potom je to paráda. Kalíšok považujem za vhodný pre všetky ženy, okrem tých, čo si nechcú zababrať ruky. S tým totiž ako majiteľky kalíška musíte rátať. Dobrá správa je, že ho rozhodne netreba meniť tak často ako tampón. Maximálne každých 6 hodín. Pozor, po perióde ho treba vyvariť.

Menštruačné nohavičky

Pomaly dostávajú na trh a do povedomia aj u nás. Dokonca máme skvelú slovenskú značku Snuggs! Po kalíšku to bol môj druhý krok k zero waste perióde, keďže som hľadala alternatívu na noc. Kalíšok môžete mať aj v noci, mne však táto možnosť nevyhovovala.  A som veľmi spokojná. Nohavičky okrem toho, že fungujú presne tak, ako to výrobca popisuje, sú aj vzhľadné a veľmi pohodlné. Aj túto „zero waste“ variantu vrelo odporúčam.

Každá sme iná, každej z nás sa vyhovuje niečo viac a niečo menej, ale milé ženy, naozaj to chce len štipku odvahy a malú zmenu perspektívy. V konečnom dôsledku si všetkými vyššie uvedenými možnosťami môžeme svoju periódu iba uľahčiť. Myslieť si, že ide len o životné prostredie by bolo omylom. Uľavíme nielen prírode, ale aj svojmu telu a napokon z dlhodobého hľadiska aj svojej peňaženke.

Titulné foto:
Pixabay