Dnes je 18. januára a meniny má Bohdana

Ako dlho nám to vydrží?

22. marca 2020

Museli sme spomaliť. Ubrali sme z plynu. Máme milión otáznikov a viac času na premýšlanie.

Dvojmesačná karanténa v Číne zachránila 77000 ľudských životov, ktoré by inak vyhasli v dôsledku znečistenia ovzdušia. To je 20krát viac, než počet obetí, ktoré má doposiaľ na svedomí v Číne Koronavírus. Znečistenie ovzdušia zabije podľa svetovej zdravotníckej organizácie ročne až 7 miliónov ľudí.

Zdroj: scooter/Pixabay

Počas ekonomickej krízy pred vyše desiatimi rokmi sa emisie skleníkových plynov znížili, no po skončení zasa prudko narástli. Človek je, zdá sa, nepoučiteľný druh. V týchto dňoch nám opäť príroda dvíha varovný prst. Toto ochorenie má súvis s tým, ako človek nezodpovedne zaobchádza so zvieratami. Naše nezodpovedné správanie napomáha tiež šíreniu ochorenia, ktoré síce mnohí často bagatelizujú a hovoria, že je to len chrípka, keď však počúvame lekárov a vedcov, musíme si uvedomiť, že to úplne bežná chrípka nie je a to najmä s ohľadom na násobne ťažší priebeh ochorenia ako aj následky, o ktorých máme dnes k dispozícii len predikcie.

Fotokredit: Konstantin Kolosov

Viacerí ľudia vnímajú koronavírus a s ním súvisiacu karanténu ako možnosť spomaliť, všímať si veci v živote, na ktoré v našich rušných svetoch nemáme dosť času, na knihu, na rozhovor s deťmi či partnerom. Odrazu sú parky a okolitá príroda plné ľudí, športujú, prechádzajú sa, čítajú knihy. Niežeby nás jarné slnko a čerstvý vzduch doteraz nelákali, ale všetci vidíme ten rozdiel. Dokonca dokážeme byť ohľaduplní a disciplinovaní a vieme čakať v rade pred lekárňou v bezpečných rozostupoch. Samozrejme, nie vždy a všade je to tak, ale buďme pozitívni. Na Slovensku zavládla až prekvapujúca vlna disciplíny a ochoty pomôcť druhým v núdzi. Šijú sa rúška, pomáha sa Slovensku. Ľudia tlieskajú lekárom z vďaky a úcty a začali si uvedomovať, že aj učitelia si dva mesiace prázdnin právom zaslúžia. Vyberáme knihy z knižnice a pri zábave s deťmi siahame až na nepoznané hranice našej fantázie.

Zdroj: StockSnap/Pixabay

Každý sa s karanténou vysporiadavame po svojom, niekto si pochvaľuje, niekto zistí, že byť doma s rodinou je síce úžasné, ale aj náročné a už sa nevieme dočkať, kedy opäť začne škola a vzdelávanie vďačne zveríme naspäť do rúk pedagógom.

Necestujeme, nelietame, nevykupujeme nákupné centrá. Namiesto toho sedíme na balkóne so šálkou kávy a počúvame dážď. Vzduch sa očistil a viac si uvedomujeme, čo prírode svojim životným štýlom spôsobujeme. Príroda nám ukazuje, ako sa dokáže z nášho nezodpovedného zaobchádzania s ňou spamätať, keď len trochu spomalíme a “uberieme z plynu”. Ako dlho nám to vydrží? Všetci si teraz prajeme, aby sme sa naozaj poučili. Aby nám zážitok z karantény ukotvil tak hlboko v našich životoch, že sa naše správanie nezmení aj po jej skončení. S rukou na srdce však musíme priznať, že to, žiaľ, trvácne nebude. Veď po 3 mesiacoch už skutočne budeme musieť zájsť do obchodov, či dať si konečne spraviť manikúru, nakúpiť letnú garderóbu a prevetrať sa po nákupnom centre – ísť medzi ľudí, do starých koľají, na ktoré sme tak silne zvyknutí.

Zdroj: StockSnap/Pixabay

Nemožno opomenúť ekonomický faktor. Naše spomalenie so sebou okrem pozitív nesie aj veľké riziko a to najmä pre menšie firmy. Už teraz sa ozývajú národné výzvy na podporu domácich ekonomík, keď bude koronavírus zažehnaný a budeme môcť opäť začať žiť naplno. Možno si viacerí uvedomia, že dovolenka sa dá tráviť aj na Slovensku a že v kuchyni si vedia vystačiť s lokálnymi potravinami. Práve takého zmýšľanie bude aj tá naša slovenská ekonomika potrebovať ako soľ.

Fotokredit: Nattanan Kanchanaprat

Na jednej strane krízový stav, ktorý nastal v dôsledku koronavírusu, spustil reťaz dôkazov o tom, ako náš moderný konzumný prístup k životu ničí životné prostredie a mnohí si to práve vďaka tejto kríze uvedomia. Na strane druhej, po niekoľkých mesiacoch pozastavenia a výrazneho obmedzenia fungovania bežnej trhovej ekonomiky, ju bude nutné povzbudiť a podporiť. V tomto svetle je na mieste obava, že ekológia a veci s ňou súvisiace sa ocitnú na chvoste priorít. Ako sa to nakoniec vyvinie, ukáže čas. Možno sa bude musieť ekonomika ubrať iným smerom a my budeme nútení improvizovať. Práve teraz však máme milión otáznikov a trochu viac času na rozmýšlanie. Tak ho využime na niečo osožné a prehodnoťme svoj životný štýl. Ostáva dúfať, že sa z tejto situácie poučíme a budeme sa snažiť svojím príkladom inšpirovať k uvedomelejšiemu a zodpovednejšiemu prístupu k planéte.

Zdroj: StockSnap/Pixabay

Fotokredit titulné foto: StockSnap/Pixabay