Ako to dopadne, keď sa streetartový umelec vyberie do lesa? Ako inak, „vystrojí“ v ňom niečo tvorivé! Zoznámte sa s projektom Breath a posúďte sami.
Španielsky umelec, ktorý vystupuje pod pseudonymom Escif začal maľovať graffiti v roku 1996. Prostredníctvom nástenných malieb, verejných inštalácií a kresieb upozorňuje na environmentálne problémy, ekonomické stratégie, sociálne hnutia, na problémy makro a mikropolitiky, ale reflektuje ním aj pouličný život, či otázky spojené s potravinami. Jeho minimalistická tvorba v sebe nesie jasnú a priamu výpoveď. Nemá len estetický rozmer, ale snaží sa u diváka vzbudiť záujem o dianie v jeho okolí.
V spolupráci s asociáciou Incipit, ktorá združuje najmä street, land a eko art umelcov a kurátorom Antoniom Oriente naštartoval projekt, ktorého zámerom je postupné zalesnenie pohoria Mount Olivella v južnej časti Talianska. Toto pohorie, vypínajúce sa do nadmorskej výšky 1025 metrov bolo v 17. storočí do značnej miery vyrúbané. Následkom tohto odlesnenie vznikla v tejto oblasti veľká hydrogeologická nestabilita, ktorá je aj v súčasnosti príčinou častých povodní, sužujúcich aj okolité oblasti. Každý nanovo vysadený strom bude aj novým nádychom pre Mount Olivella.
Cieľom realizátorov projektu je vysadiť tu dokopy 5000 stromov – 2500 javorov a rovnaký počet dubov na rozlohe 120 tisíc metrov štvorcových. Tieto budú vysadené tak, že vytvoria obrazec postupne sa nabíjajúcej batérie. Duby budú tvoriť vonkajšie línie, jasne viditeľné počas celého roka. Javory so svojimi širokými listami zas jej výplň, pričom tá sa bude meniť spolu so zmenou farby listov v jednotlivých ročných obdobiach. Dielo bude možné vidieť zo vzdialenosti desiatok kilometrov, z pevniny a rovnako z mora.
Prečo práve batéria? Podľa Escifa znázorňuje energetický cyklus, nasleduje rytmus času a Zeme, neustále sa obnovuje a regeneruje, a nikdy neostáva rovnaká. Nadychuje sa v sezónnych cykloch a o jej výdychu svedčia zmeny farieb a opadávajúce lístie.
Týmto projektom chcú jeho autori upozorniť na to, že je najvyšší čas, aby sme sa začali starať o našu planétu, pretože od roku 1970 drancujeme prírodné zdroje, konzumujeme viac a rýchlejšie, než je príroda schopná obnoviť a už dávnejšie žijeme na dlh. Zmena tohto statusu je podľa umelcov možná prostredníctvom konkrétnych, reálnych zmien vedúcich ku kolektívnym zmenám životného štýlu. A práve umenie je jedným z najvhodnejších médií na šírenie tejto správy, pretože predstavuje univerzálny jazyk, ktorému môže porozumieť každý.
Zdroj:
www.breathproject.it