Dnes je 14. apríla a meniny má Justína

Biodegratovateľný gril

31. júla 2020

Gril dánskej spoločnosti Casus je dôkazom, že aj veci určené na jedno použitie môžu byť ekofriendly.

Dnes už bežne dostupný v internetových obchodoch, celý z prírodných materiálov a prírodu nijako nezaťažujúci gril je príjemnou alternatívou nie práve najzdravších hliníkových jednorazových grilov. Letnú grilovačku si tak môžete užiť v podstate kdekoľvek a bez výčitiek.

Zdroj: www.mountex.sk

V Dánsku, v tom čase samozrejme startupovú firmu, založili manželia Susanne and Carsten Brøgger už v roku 2014. K myšlienke vyrobiť ekologickejšiu verziu grilov na jedno použitie ich priviedlo znepokojenie nad pomerne rýchlo sa šíriacimi hliníkovými grilmi, ktoré končia na smetiskách a kvôli znečisteniu ich nemožno ani len recyklovať. Bolo teda zrejmé, že na výrobu svojho ekologického grilu budú potrebovať prírodné materiály, ktoré nebudú nákladné, ale zato odolné voči teplu potrebnému na plnohodnotnú úpravu jedla. Mnohí im v tom čase vraveli, že sú blázni a že nie je možné takýto gril vyrobiť. Po 3 rokoch experimentovania a niekoľkých prototypoch predstavili napokon v roku 2017 svoj CasusGrill. Malý, skladný, ľahký a za pomerne priateľskú cenu, okolo 12 až 15 EUR.

CasusGrill je jednoduchou skladačkou zloženou z kartónovej škatule, bambusového roštu, lávových kameňov a bambusových brikiet. Áno, čítate dobre. Do grilu sa nevkladá drevené uhlie a na jeho rozpálenie nepotrebujete viac než zapaľovač alebo zápalky. Jednoducho zapálite bambusové uhlie zo všetkých štyroch strán, do 5 minút sa gril rozpáli na viac ako 200 stupňov Celzia a máte k dispozícii hodinu až 85 minút na prípravu obľúbených pečených pokrmov. Od grilovanej zeleniny, cez syr až po slušný kus mäsa. Aj keď na prvý pohľad to tak vôbec nevyzerá, gril naozaj zvládne upiecť aj slušný steak.

V roku 2017 priniesol gril svojím vynálezcom prestížne dizajnérske ocenenie Danish Design Award. Dnes je gril licencovaný v 49 krajinách, zakúpiť si ho možno u viac ako 1500 predajcov vrátane Alzy. Na záver je potrebné doplniť, že gril je vhodný skôr ako spestrenie pikniku či kempovania vo dvojici. Jeho veľkosť aj obmedzený čas nahriatia rozhodne neumožňujú pripraviť na ňom pokrmy na rodinnej grilovačke. To je azda od pohľadu jasné. V každom prípade je to výborný doplnok na výlety a letné romantické večery. Po použití ho možno vyhodiť do koša (prípadne spáliť) s vedomím, že jeho časti sa rozpadnú, rozložia pomerne rýchlo a nezaťažia životné prostredie.

Zdroj:
www.businessinsider.com
www.fastcompany.com

Titulné foto:
Wikimedia

 zobraziť dalšie