Dnes je 25. apríla a meniny má Marek

V Thárskej púšti vyrástla unikátna škola

24. júna 2021

Dievčenská škola obklopená ladnými krivkami piesočných dún je symbolom ženskosti a trvalej udržateľnosti.

Thárska púšť, inak púšť Tharr alebo aj Veľká indická púšť je púštnou a polopúštnou krajinou východne od dolného toku rieky Indus. Takmer dve tretiny ležia v Radžastáne, zvyšná časť sa rozlieha  v provinciách Harijána, Paňdžáb a Gudžarát. V púšti sa nachádza množstvo piesočných dún, ktoré dosahujú až do výšky 150 metrov. I keď ide o krajinu s extrémnymi teplotami, či horúcimi piesočnými búrkami, nie je táto oblasť zďaleka neplodná a neobývaná. Domov tu má široká škála tráv, krovín, stromov, množstvo cicavcov, vtákov a plazov. V púštnych osadách, ale aj väčších mestách žijú hinduisti, moslimovia aj sikhovia. A tak ako inde vo svete, i tu chodia deti do školy. Jedna z nich je však celkom výnimočná – dievčenská škola Rajkumari Ratnavati.

Zdroj: www.wikiedia.org

Nachádza sa v regióne Jaisalmer v už spomínanom Radžastáne, kde je gramotných len necelých 32% ženskej populácie. V Rajkumari Ratnavari sa nachádza škôlka a škola s 10 ročníkmi. Navštevuje ju vyše 400 dievčat vo veku od 5 do 16 rokov.

Zdroj: www.archdaily.com

Budova školy pripomína pevnosť, hoci trochu atypickú. Ovál vystavaný z lokálneho pieskovca je podľa slov architektky, ktorá budovu navrhla, symbolom ženstva a pôsobí akoby prirodzene vyrástol z pomedzi okolitých zvlnených piesočných dún. Diana Kellog, majiteľka newyorského štúdia Diana Kellogg Architects, uviedla pre magazín Dezeen: „Ako architektka navrhujúca pre ženy, som naprieč kultúrami hľadala symbol ženskosti,  a súčasne sily. Rozhodla som sa pre ovál, pretože nielen reprezentuje feminitu ako takú, ale pre mňa je tiež vyjadrením nekonečna. Vedela som, že chcem, aby bola budova ohnutá a vyrastala zo svojho prirodzeného prostredia.“

Zdroj: tamže

Lokálny ručne tvarovaný pieskovec splnil druhé kritérium. Celá budova má rozlohu 836 metrov štvorcových a v skutočnosti je spojením troch kruhovitých častí.

Zdroj: tamže

Prvou je mohutná vonkajšia, obvodová stena školy, druhou je vnútorná stena, v ktorej sú vstupy do jednotlivých tried. Tretiu tvorí oválne nádvorie. Zúžený eliptický tvar budovy je funkčný aj z hľadiska prekrytia otvoreného nádvoria. V horúcich mesiacoch poskytne dievčatám ochranu pred slnkom napnutý baldachýn. Čiastočné zatienenie a ochladenie poskytuje aj vyvýšená perforovaná časť pieskovcových stien.

Zdroj: tamže

Ako sme už uviedli z nádvoria vedú drevené dvere do počítačovej miestnosti a ďalších 10 tried prepojených niekoľkými priehľadnými koridormi. Otvory v učebniach jednak tlmia svetlo a jednak umožňujú prirodzené vetranie. Perforácia stien a koridorov v spojení s eliptickým tvarom maximalizuje ochladzujúci účinok vetra a dochádza tak k pasívnemu ochladzovaniu budovy.

Zabudovaný systém na zadržiavanie dažďa recykluje a distribuuje vodu do celej školy. Solárne panely napájajú osvetlenie a sú ukotvené na tej istej oceľovej konštrukcii, na ktorej sa vyskytuje aj vysúvací baldachýn.

Zdroj: tamže

Cez koridory a cestičky sa dievčatá dostanú až na „strechu“. Tá je vyložená modrou mozaikou, ktorá krásne kontrastuje s žltou farbou pieskovca a okolitou piesočnou krajinou.

Zdroj: tamže

Budova je ukážkou skutočne efektívneho dizajnu, ktorý si podľa Kellogg vyžaduje hlboké porozumenie histórii daného miesta, kultúry, miestnych zvykov a topografie. Hlavným zámerom architektky bolo vytvoriť budovu, ktorá by bola predovšetkým o priestore, svetle a komunite. Budovu v súlade s duchom miesta, plnej prírodných energií, ktoré tu môžu priaznivo pôsobiť na dievčatá a mladé ženy.

Škola je súčasťou väčšieho projektu, ktorý zastrešuje nezisková organizácia CITTA, podporujúca mnohé komunity rôzne po svete. Vedľa školy vyrastú ďalšie dve budovy. Budú slúžiť ako priestor na výstavy, múzeum a knižnicu. Sídliť tu bude aj ženský spolok, v ktorom sa ženy budú môcť naučiť šiť a tkať.

Zdroj:
www.archdaily.com
www.dezeen.com

Titulné foto:
Archdaily
Foto kredit Vinay Panjwani



zobraziť dalšie