Dnes je 21. novembra a meniny má Elvíra

Prvý biologický dom je vyrobený z odpadu – z vysušených paradajkových stoniek.

5. decembra 2017

Ekologické stavby sa pomaly, ale isto stávajú trendom po celom svete a čoraz viac ich vídať aj u nás. Najznámejšie sú tzv. nízkoenergetické a pasívne domy, ale počuli ste už o dome biologickom?

V súčasnom stavebníctve sa znova etablovali materiály, ktoré poznali a využívali naši predkovia a o ktorých dnes hovoríme ako o zdravých, k životnému prostrediu šetrných materiáloch. Hlina, slama, kameň, ovčia vlna, korok, konope či trstina dostali zelenú a sú súčasťou trvalo udržateľných moderných stavieb. Ale kto by bol povedal, že sa k ním jedného dňa pridružia aj paradajkové stonky či morské riasy? Tento deň však nastal a na svete je prvý Biologický dom, nachádzajúci sa v dánskom mestečku Middelfart.

Okrem využívania trvaloudržateľných konštrukčných materiálov vo forme odpadu, bio dom šetrí uhlíkové emisie, ktoré by vznikli jeho spaľovaním. Zdroj: newatlas.com

Biologický dom je ukážkou ľudskej vynaliezavosti, slovu upcyklácia dáva ďalší rozmer a nastavuje nový štandard v oblasti ekologického stavebníctva. Za týmto (zatiaľ pilotným) projektom stojí multidisciplinárny tím viac ako štyridsiatky partnerov, vrátane dánskeho Ministerstva životného prostredia. Medzi ťahúňov projektu patrí kodanská dizajnérska firma Een til Een, frima GXN, ktorá sa špecializuje na trvalo udržateľné stavby a drevárska firma Kebony.

Prvý Biologický dom sa nachádza v dánskom mestečku Middelfart. Zdroj: newatlas.com

Na začiatku projektu bolo potrebné namiešať tie správne ingrediencie, z ktorých bude dom postavený. Firma GXN preto začala spolupracovať s dánskym poľnohospodárskym sektorom a zhromažďovať biomateriály ako trávu, seno, stonky z paradajok a morské riasy, ktoré by boli inak skončili v ohni. Ich kombináciou vznikol odolný a pevný kompozit, z ktorého sa následne mohli vyrobiť dosky na pokrytie konštrukcie domu.

Dosky z vysušených paradajkových stoniek. Zdroj: newatlas.com

Firma Kebony tieto dosky upravila, pomocou tepla a látok s biologickým základom. Polymerizáciou dosiahla úžasné výsledky. Dosky nadobudli vlastnosti tvrdého tropického dreva a sfarbili sa do príjemne hnedej farby, ktorá pôsobením svetla a dažďa dokonca chytá strieborno – šedú patinu. Vlastnosti dosiek testoval dánsky Technologický inštitút, ktorý navrhol k týmto doskám vhodnú konštrukciu, hravo konkurujúcu konštrukcii bežného domu.

Biologický dom. Zdroj: newatlas.com

Biologický dom zmenšuje uhlíkovú stopu už len tým, že upcykluje materiály, ktoré by inak boli spálené a stopu zanechali. Ba čo viac, celý dom je k zemi pripevnený systémom kotviacich skrutiek, ktoré nie je potrebné dodatočne zabetónovať, čím sa znova eliminuje vznik uhlíkových emisií.

Vysušené paradajkové stonky – aj odpad sa môže stať konštrukčným materiálom. Zdroj: newatlas.com
Interiér bio domu. Zdroj: newatlas.com

Ďalšou pridanou hodnotou Biologického domu je, že ide o modulárny typ stavby. To znamená, že je možné ho prispôsobiť požiadavkám zákazníka, rýchlo ho postaviť, ale aj demontovať, a to bez vplyvu na životné prostredie. Dlhoročný projekt, ktorý rástol na pokusoch a omyloch sa dožil svojej premiéry a stal sa exponátom v parku pre udržateľné stavby v už spomínanom mestečku Middelfart, kde si ho môžete pozrieť. Ak sa však tak skoro do Dánska nechystáte, obdivovať ho môžete aj na internete.

Zdroj:
https://newatlas.com/world-first-biological-house-farming-waste/52417/

https://kebony.com/en/blog/worlds-first-biological-house-unveiled/

https://www.e-architect.co.uk/denmark/biological-house-in-middelfart

Titulná foto : www.newatlas.com



zobraziť dalšie