Hlavnou myšlienkou Nového urbanizmu je trvalo udržateľná architektúra miest, ale aj také ich architektonické členenie, ktoré je k obyvateľom naozaj priateľské.
Mestský dizajn, ktorý myslí predovšetkým na potreby a pohodlie chodcov, je jedným z najdôležitejších aspektov Nového urbanizmu. Jeho ideálom sú mestá, ktoré majú rozsiahlu sieť vzájomne prepojených ulíc, kde sa nepohybujú žiadne autá, autobusy ani motorky. Takýto mestský koncept sa stáva čoraz populárnejším na celom svete. Nie je na tom nič zvláštne. Kto by si nevychutnal krásu chodníčkov a námestí, medzi ktorými sa možno jednoducho a bezpečne premiestňovať, napríklad z domu do práce. Kto by neocenil dostupnosť najrôznejších služieb v blízkosti svojej obytnej štvrte, kde cesty a chodníky neblokujú autá. Niektorí architekti hovoria v tejto súvislosti o akejsi uzavretej, ale prepletenej užitočnej rôznorodosti, kde sa jednotlivé jej súčasti neustále navzájom podporujú. Tak po ekonomickej, ako aj sociálnej stránke. Celé mesto alebo štvrť si potom možno predstaviť ako živý organizmus, ktorý prospieva, len ak prospievajú všetky jeho vzájomne prepojené časti.
V súčasnosti sa stále viac obyvateľov, ale aj architektov, dizajnérov či inžinierov o koncept mesta chodcov zaujíma a mnohí podľa neho realizujú postupné zmeny v mestách po celom svete. Ako príklad takejto transformácie im môže poslúžiť Kodaň, ktorá si ňou za posledných 40 rokov úspešne prešla. Celý proces začal premenou hlavnej ulice v Kodani na obrovskú pešiu zónu. K dnešnému stavu sa mestskí architekti a stavební inžinieri dopracovali cez množstvo malých krokov, ktoré zmenili automobilovo orientované mesto na mesto priateľské k svojim obyvateľom. Táto transformácia v sebe zahŕňa aj 20 ročný jedinečný výskum, založený na metóde systematického štúdia a nahrávania pohybu a správania obyvateľov. Jan Gehl, dánsky architekt, ktorý sa na výskume podieľal hovorí, že vďaka nemu, bolo možné zostaviť 10 krokov, ktoré zaručene oživia verejný priestor. Pozrime sa na ne bližšie.
V roku 1962 sa z hlavnej ulice v Kodani, zvanej Stroget, stala pešia zóna. V nastávajúcich dekádach k nej pribúdalo stále viac ulíc, určených len pre chodcov, ktoré sa vzájomne prepájali aj s ostatnými ulicami, kde mali chodci a cyklisti prednosť pred autami, pohybujúcimi sa nízkou predpísanou rýchlosťou.
Aby nedošlo k destabilizácii premávky v meste, dosiahla Kodaň zníženie počtu áut v centre postupným zmenšovaním parkovacej plochy. Šlo o zhruba 2 až 3 percentný úbytok ročne. Medzi rokmi 1986 a 1996 odstránilo mesto okolo 600 parkovacích miest.
Tým, že sa ulice stali prístupné len chodcom, uvoľnilo sa miesto, kde namiesto parkovísk mohli vyrásť námestia s lavičkami a zeleňou.
Nízka hustá zástavba umožňuje také prúdenie vzduchu, že chráni ulice pred veternosťou a vytvára tak príjemné prostredie.
V meste by mal prevládať nevtieravý a skromný dizajn a jednoduché, prehľadné prepojenie ulíc, ktoré umožní chodcom čo najviac si vychutnať prechádzku. Historické budovy, so svojimi schodiskami, stĺporadiami, podchodmi či markízami, sú vhodným priestorom, pre improvizované miesta na sedenie či státie.
V centre Kodane dnes žije viac ako 6 800 obyvateľov, ktorí obmedzili svoju závislosť na autách a svojou prítomnosťou, oživujú túto časť mesta. Ich rozsvietené domácnosti poskytujú chodcom večer pocit bezpečia a tlmené svetlo z okien zútulňuje celý priestor.
Študenti, ktorí majú možnosť dostať sa do svojej školy bezpečne na bicykli, sa nestanú súčasťou dopravnej zápchy. Ich aktívna prítomnosť vo dne v noci, navyše dodáva mestu mladistvú energiu.
Vonkajšie kaviarne, dobre vybavené námestia, ale aj pouliční umelci priťahujú množstvo ľudí v lete. Skate parky, vyhriate lavičky a plynové ohrievače, umiestnené na terasách či na rohoch ulice, zas spríjemňujú pobyt v meste počas chladnejších období.
Mesto musí vytvoriť dostatok nových cyklistických trás a rozširovať už tie existujúce. Parkovacie miesta je potrebné nahradiť cyklistickými stojanmi v blízkosti dopravných uzlov. V Kodani dnes do svojej práce jazdí na bicykli viac ako 34 % obyvateľov.
V roku 1995 spustila Kodaň, takzvaný City Bike systém, ktorý umožňuje komukoľvek, prenajať si bicykel zo stojanov, na to určených, za malú zálohu. Keď ho už dotyčný nepotrebuje, odloží ho v jednom zo 110 stojanov umiestnených okolo centra mesta a zálohu si vezme späť.
Koncept miest priateľských k svojím obyvateľom nie je len záležitosťou módneho trendu, ale aj zdravého životného štýlu. Najnovšie výskumy ukázali , že by mohli byť skvelým prostriedkom prevencie kardiovaskulárnych ochorení, zmenšenia rizika hypertenzie a výskytu obezity u obyvateľov. Ako potvrdzuje nedávno publikovaná štúdia z pera výskumníkov z Univerzity v Hong Kongu a Oxfordskej unverzity, existuje priame prepojenie medzi uvedenými ochoreniami a tým, ako je mesto prispôsobené pre chodcov. Výskum prebehol na vzorke 430 000 ľudí vo veku od 38 do 73 rokov, žijúcich v 22 anglických mestách.
Zdroj:
www.newurbanism.org
www.theguardian.com
www.en.wikipedia.org
Titulné foto:
Unsplash by Paull Rysz