Dnes je 21. novembra a meniny má Elvíra

V Thessalonikách zdobí ulice vytlačený nábytok

26. júna 2019

Druhé najväčšie mesto v Grécku sa tak stalo súčasťou originálnej iniciatívy. Recyklovaný plast používa na nábytok, vytlačený na 3D tlačiarni.

Dizajnérska a zároveň environmentálna iniciatíva s priliehavým názvom „Print your city!“, teda „Vytlač si svoje mesto!“ prišla s ďalším nápadom, ako znova zmysluplne využiť plastový odpad, hromadiaci sa v mestách. Iniciatívu spustilo výskumné a dizajnérske štúdio THE NEW RAW a jej prvým počinom je 3D plastový nábytok, určený pre mestské obyvateľstvo.

Zdroj: www.thenewraw.org

Štúdio cirkulárneho dizajnu

THE NEW RAW sídli síce v Rotterdame, ale vedú ho dvaja grécki architekti. Foteini Setaki a Panos Sakkas v rámci práce v štúdiu, ale aj mimo neho hľadajú a realizujú také cirkulárne koncepty, ktoré posúvajú hranice technologických aj sociálnych inovácií. Sústredia sa predovšetkým na upcykláciu plastového odpadu a jeho široké využitie za pomoci 3D tlače. V štúdiu preto vznikajú malé úžitkové a umelecké predmety, ale aj veľké objekty či celé systémy vytvorené pomocou tejto techniky.

Zdroj: tamtiež

Mesto ako multifunkčný priestor

Setaki a Sakkas spustili iniciatívu Print your city! lebo veria, že práve mesto predstavuje bohatý priestor pre realizáciu veľkých, dlhodobých a ľahko reprodukovateľných aplikácii recyklovaného plastu, akou je napríklad vytlačený nábytok. Nejde pritom len o samotné lavičky. Iniciatíva združuje hneď niekoľko zámerov.

Okrem praktickej využiteľnosti, dizajnérskej a technologickej inovácie, ponúka ďalšie riešenia plastovej krízy, a to v súčinnosti s obyvateľmi mesta. V prípade realizácie v Tessalonikách ide totiž o to, že sami obyvatelia môžu rozhodnúť o tom, na čo sa recyklovaný plast zmení. Na stránke Print Your City majú možnosť vybrať, na čo bude výsledný produkt slúžiť, aká bude jeho farba či tvar a kde v meste by mal byť umiestnený. Stránka ponúka širokú škálu predmetov, od nábytku, cez stojany na bicykle až po mestské misky pre psov. Ku každému predmetu dostane obyvateľ zároveň informáciu, koľko recyklovaného plastu je potrebné na výrobu predmetu použiť. Účelom tejto informácie je motivovať obyvateľov k separácii a recyklácii odpadu v mene spoločného cieľa.

Zdroj: tamtiež

Vytlačený nábytok

Konkrétne celkom atypické lavičky sa vyrábajú z PP a PE plastu, ktorý obsahujú prevažne obaly na potraviny. Vyzbieraný, vytriedený, umytý a rozdrobený plast sa topí spolu s pridanými pigmentami. Vznikne tak tvarovateľný materiál, s ktorým si 3D tlačiareň dokáže poradiť.

Partneri

Pilotný projekt iniciatívy vznikol v Amsterdame. Je ňou prototyp lavičky XXX bench, ktorý zožal v meste veľký úspech. V Thessalonikách sa 3D tlačený nábytok šíri mestom ako súčasť programu Zero Waste Future (budúcnosť zero waste), ktorý má v Grécku pod záštitou spoločnosť Coca-Cola. Nábytok tlačí miestne štúdio Zero Waste Lab z miestneho plastového odpadu. Zatiaľ sa na tlač použilo celkom 800 kilogramov odpadu.

Zdroj: tamtiež

Je veľmi pravdepodobné, že mestá budú pribúdať. Setaki a Sakkas totiž okrem práce v THE NEW RAW vedú workshopy a prednášky cirkulárneho dizajnu po celom svete a získavajú podporu mnohých ďalších inštitúcii a firiem.

Zdroj:
www.thenewraw.org
www.popupcity.net
www.printyour.city

Titulné foto:
Thenewraw



zobraziť dalšie