Dnes je 26. apríla a meniny má Jaroslava

Ako na interiérový dizajn, ktorý je eco-friendly a šetrí energiu

29. septembra 2019

Bývanie môže byť nielen pekné, ale súčasne priateľské k planéte. Stačí sa oprieť o zopár zásad a zariadiť si eco-friendly

Ak sa pustíme do zmien, prestavania a obnovy zariadenia, zväčša myslíme predovšetkým na estetickú stránku veci. Dbáme predovšetkým na to, aby bola naša domácnosť podľa nášho vkusu, pekná, zladená, útulná. Dôležité je pre nás aj to, aby sa v nej cítili dobre všetci členovia rodiny. Čo nám však mnohokrát uniká, je svet okolo nás, mimo našu domácnosť. Pritom stačí málo a naše bývanie môže byť nielen pekné, ale súčasne priateľské k planéte. Stačí sa oprieť o zopár zásad a zariadiť si eco-friendly.

Zdroj: www.ashishmittal.in

Vpustite dnu slnečné svetlo

Presvetlite svoju domácnosť čo najviac, ako je to možné. Prirodzené svetlo je tým najzdravším a rozhodne najvhodnejším osvetlením domácnosti. Namiesto žalúzií zvoľte radšej priehľadnejšie závesy a záclony. Ak si to bez žalúzií neviete predstaviť, zvoľte si tie drevené, prírodné a trvácne. Väčšinu dňa by ste ich však mali nechať otvorené. Ak uvažujete o výraznejšej rekonštrukcii, určite nezabudnite na svetlíky, strešné okná či veľké okná s vysokou priepustnosťou slnečného žiarenia.

Vymeňte žiarovky

Je jasné, že sa nemôžeme spoľahnúť len na slnečné svetlo. Najmä na jeseň a v zime sme odkázaní predovšetkým na umelé osvetlenie. Kompletná výmena žiaroviek za LEDky či úsporné žiarivky, ako ich dnes už dobre poznáme, môže byť najskôr trošku nákladná. Z dlhodobého hľadiska ide o úsporu. Tak energie ako aj nákladov. Testy ukázali, že ročne možno ušetriť viac ako sto eur len na osvetlení.

Zdroj:www.decorideaa.net

Vylepšite izoláciu

S lepšou izoláciou, ideálne z prírodných materiálov, spotrebujete samozrejme menej energie. Tak na jej vyhriatie, ako aj na jej ochladenie. Možností je dnes viacero a vždy je dobré poradiť sa s odborníkom. Niekedy celkom stačí aj čiastočná izolácia – stien, podlahy, či podkrovia.

Prírodné izolačné materiály majú prednosť. Či už ide o ovčiu vlnu, hlinu alebo termoizolačný fleece sú nielen zdravšie a trvácne, ale aj recyklovateľné či rozložiteľné na konci svojho životného cyklu.

Vyrobte si nábytok

Nemusí ísť o zložité kúsky a môže sa to stať zábavným rodinným projektom. Získate tak niečo jedinečné a symbolické. Pracujte s recyklovanými a trvalo udržateľnými materiálmi, použite fantáziu alebo overené návrhy a postupy. Zariaďte si domácnosť naozaj a doslova podľa seba.

Pestujte čo najviac zelene

Izbové rastliny sú samozrejmosťou každej eco-friendly domácnosti. No ak sa k nej pridá aj záhradka či črepníkové pestovanie byliniek, ovocia a zeleniny získa vaša domácnosť ešte väčší nádych trvalej udržateľnosti. Okrem vyrobeného nábytku tak môžete byť hrdí aj na zelené plody vašej práce.

Zdroj: www.pexels.com

Pozorne sledujte značky

Ak sa rozhodnete pre kupovaný nábytok a doplnky, pozerajte rovnako ako na cenu, aj na značku daného produktu. Ak ju nepoznáte, skúste si ju overiť. Prípadne to vezmite z opačného garde. Nájdite si zoznam eco-friendly značiek a prejdite si ich ponuku. Hľadajte aj označenie VOC (volatile organic compounds – nestále organické zlúčeniny). Čím nižšia hodnota VOC, tým lepšie. Tieto produkty totiž obsahujú menšie množstvo škodlivých polutantov.

Kvalitná podlaha je základ

Aj v oblasti podlahových krytín dnes už existuje množstvo eco-friendly alternatív. Prírodné kamenné, drevené či mramorové sú síce ešte vždy voľbou pre tých solventnejších, no sú trvácne a majú skvelé izolačné vlastnosti. Znova, z dlhodobého hľadiska sú návratnou investíciou a zvyšujú hodnotu nehnuteľnosti. Lacnejšou alternatívou môže byť korok, bambus, recyklované materiály či ekologické formy gumy.

Rozumne využite priestor

Rozloženie a množstvo nábytku by ste mali prispôsobiť tak, aby bolo praktické, funkčné a naozaj potrebné. Minimalizmus by mal byť prioritou a nápomocné sú v tomto prípade aj multifunkčné kusy nábytku a zariadenia. Niekedy možno naozaj stačí vhodne svoju domácnosť prestavať, zbaviť sa nepotrebného a človek zistí, že sa vlastne nemusí sťahovať do väčšieho.

Zdroj: www.piqsels.com

Je pravdepodobné, že vás tieto rady napokon nijako neprekvapili. Zdá sa, že nejde naozaj o veľkú vedu a že za spojením eco-friendly dizajn sa neschováva nič iné, než ako sa vraví, zdravý sedliacky rozum a troška citu pre svoje okolie. Nie vždy nám však práve tieto možnosti napadnú ako prvé.

Zdroj:
www.conserve-energy-future.com

Titulné foto:
Flickr



zobraziť dalšie