Dnes je 18. januára a meniny má Bohdana

Ako stiahnuť kaktus z kože?

19. mája 2020

Či presnejšie, ako vyrobiť vegánsku alternatívu kože v duchu trvalej udržateľnosti? Odpoveď na túto otázku dal dvom mladým Mexičanom práve kaktus.

Adrian Lopez Velarde a Marte Cazeras, obaja pochádzajúci z Mexika, vyvíjali definitívnu podobu svojho produktu dva roky. Výsledkom je plnohodnotná alternatíva zvieracej kože, vyrobená z listov Nopálu, tradičného mexického kaktusu. U nás je známy najmä v lifestylových kruhoch, ako významný antioxidant a liek na mnohé zdravotné neduhy. A zdá sa, že okrem tých zdravotných, by mohol byť nápomocný aj pri odstraňovaní niektorých neduhov módneho priemyslu.

Zdroj: www.wallpaperflare.com

Koža a voda

Zvieracia koža je stálicou medzi materiálmi, ktoré využíva módny, ale napríklad aj automobilový priemysel už od svojho počiatku. Do značnej miery ide o kožu z hovädzieho dobytka, ktorého chov, ako je nám známe aj z iných odvetví, si vyžaduje okrem značnej poľnohospodárskej plochy aj obrovské množstvo vody. Inak to nie je ani pri samotnom spracovaní kože, kde sa k vode pridáva aj nemalá spotreba, pre životné prostredie škodlivých, ošetrujúcich chemických látok. Práve táto chemická úprava a farbenie, robí z pôvodne biodegradovateľného prírodného materiálu, súčasť skládok.

Zdroj: www.mysticalraven.com

Chceli to robiť inak

Velarde a Cazeras si tieto skutočnosti veľmi dobre uvedomovali, keďže obaja s kožou pracovali. Práve v módnom a automobilovom priemysle. Rozhodli sa preto vziať veci do vlastných rúk a pracovať inak. S materiálom, ktorý by sa vlastnosťami zvieracej koži vyrovnal, a súčasne by nebol syntetický. Hľadali materiál prírodný, pochádzajúci zo suroviny nenáročnej na pestovanie aj spracovanie. Suroviny, ktorá by navyše mala minimálny dopad na životné prostredie. Obaja preto odišli z práce, založili spoločnosť Adriano di Marti a venovali sa výhradne vývoju novej vegánskej kože Desserto, dnes známej ako vegánska koža z kaktusu (Cactus Vegan-Leather).

Environmentálne zodpovedne a bez krutosti

Firma má svoju prvú kaktusovú plantáž v štáte Zacatecas. Kaktusy tu rastú pekne v radoch a bez zavlažovacieho systému. Celkom dobre si vystačia aj s lokálnymi dažďami. Ich rast podporuje aj na minerály bohatá miestna pôda, v ktorej sa darí viacerým druhom kaktusu.

Obzvlášť Nopál je však veľmi odolnýmdruhom, ktorý prežije aj nižšie teploty v zimných mesiacoch. Jeho ostne sú veľmi krátke, čo uľahčuje zber aj manipuláciu s listami. Za účelom ďalšieho spracovania sa zbierajú len veľké zrelé listy, nie celá rastlina. Vďaka tomu možno zbierať surovinu každých 6 až 8 mesiacov.

Zozbierané listy sa najskôr pomelú a sušia na slnku. Po troch dňoch majú požadovanú konzistenciu, vhodnú na ďalšie mechanické spracovanie. Vzniknutá masa sa ošetruje nechemickými látkami, v tajnom procese sa mení na kožu, strihá, tvaruje a farbí do vybraného odtieňa.

O tom, ako z hmoty vznikne koža mladí podnikatelia na svojej stránke (pochopiteľne) mlčia, vyzdvihujú skutočnosť, že na plantáži nepoužívajú herbicídy ani pesticídy. Ide teda o bio plantáž s minimálny odpadom. Všetok nevyužitý materiál totiž putuje do lokálneho potravinového priemyslu. Nezabúdajme tiež, že kaktus ako bonus pohlcuje CO2.

Na nohy aj do auta

Desserto je flexibilná, ľahká, priedušná koža, s životnosťou približne 10 rokov. Nevytvárajú sa na nej škvrny a po tom, čo doslúži, sa takmer celkom rozloží. Jej cena je porovnateľná s cenou zvieracej kože. Spoločnosť Adriano di Marti ju ponúka ako materiál určený na výrobu oblečenia, topánok, tašiek a doplnkov, ale aj nábytku či čalúnenie autosedačiek.

Vegánska koža z kaktusu mala svoju premiéru na medzinárodnom veľtrhu v Miláne minulý rok v októbri a časopis Vogue Austrália ju prehlásil za najvýraznejšiu inováciu v oblasti trvalo udržateľných surových materiálov.

Zdroj: www.springwise.com

Zdroj:
www.desserto.com
www.greenmatters.com

Titulné foto:
Pxhere

 



zobraziť dalšie