Tenisky so skutočne „cool“ názvom – Space Hipppie, ocenia nielen milovníci známej a už kultovej značky, ale aj zákazníci s environmentálnym cítením.
Kolekcia štyroch rôznych modelov Space Hippie 01, 02, 03 a 04 nie je len ďalšou kolekciou dizajnovej športovej obuvi. Tentokrát ide o výsledok jedinečného firemného experimentu. Nike sa totiž pokúsil vytvoriť tenisky, ktorých výroba by prebehla s najnižšou možnou uhlíkovou stopou v histórii značky. Základná otázka, ktorú si dizajnéri kládli preto znela, ako vyrobiť čo najviac pri čo najmenšej spotrebe materiálu, energie a emisií. A výsledok? Podľa slov hlavného dizajnéra, Johna Hoke, zmenili tenisky Space Hippie perspektívu firmy. Spôsob, akým nahliada na materiály, estetickú stránku a samotné tvorenie svojich produktov.
Podľa Hoke by sme aj takto mohli nahliadať na novú kolekciu tenisiek. Nie sú len avantgardné, ale ich produkcia sa opiera o metódu In- Situ Reseource Utilization (ISRU). Metóda, ktorá sa používa (aj) pri cestách do vesmíru. Ak budú ľudia cestovať do vesmíru čoraz viac a stále ďalej, budú si musieť vystačiť s tým, čo bude takpovediac po ruke. Ak pristanú na Marse či na Mesiaci a ostanú tam, budú musieť vedieť čo najefektívnejšie využiť miestne (doslova lokálne) materiály na výrobu vlastných produktov.
Ako správne poznamenáva hlavný dizajnér kolekcie : „ ISRU metóda počíta s tým, že na Marse nepristane žiadna zásobovacia misia. No ani na Zem už žiadna nepriletí.“
Práve preto je pre naše ďalšie fungovanie na tejto planéte dôležité, osvojiť si princípy cirkulárnej ekonomiky. O to sa v projekte snaží aj spoločnosť Nike. Tenisky Space Hippie by mali byť prvým krokom k zavedeniu cirkularity do celej budúcej výroby, zbavenej odpadu a znečistenia.
Viceprezidentka sekcie trvalo udržateľných inovácii v Nike hovorí, že je potrebné detailne premyslieť celý proces, ako produkt navrhnúť, urobiť, použiť a znova použiť. Súčasne, ako sa zbaviť odpadu v každom jednotlivom kroku.
Nike tvrdí, že zvršok tenisiek spolu s jeho dizajnovými súčasťami je z 90 % zložený z recyklovaných materiálov. Ušitý z toho, čo v Nike pomenovali „space waste yarn“ (vesmírna priadza z odpadu). Pozostáva zo 100 % recyklovaného materiálu, v ktorom sú spracované aj plastové fľaše, tričká a ďalšie textilné zvyšky.
Stredná, odpružená časť je vyrobená z peny Zoom X, ktorá ostala z výroby kolekcie bežeckej obuvi Vaporfly 4% Flyknit. Maratónec Eliud Kipchoge v nich dvakrát prelomil dvojhodinový svetový rekord. Na tohtoročných letných olympijských hrách však radu Vaporfly odobrili.
Podrážka na modeloch Space Hippie je zložená zo zmesi štandardnej Nike peny a recyklovanej gumy. Spoločnosť totiž vyrába vlastný gumový granulát pod značkou Nike Grind. Z granúl je vyrobená aj výplň podrážky, každá s unikátnym zložením a vzorom. Granule sa s cieľom znížiť uhlíkovú stopu ani netriedia.
Tvorcovia Space Hippie považujú produkt za príklad rozvíjajúceho sa ľudského potenciálu, ukážku zodpovedného dizajnu a výzvu pre zaužívaný spôsob získavania materiálov. Ozajstné tenisky z budúcnosti.
Kolekcia bude dostupná na jar, zatiaľ pre členov klubu Nike a vybraných dodávateľov Nike obuvi.
Zdroj:
www.dezeen.com
Titulné foto:
www.needpix.com