Dnes je 24. februára a meniny má Matej

Obujte sa do plastových fliaš s Rothy’s 

28. augusta 2018

Použitie recyklovaného plastu si hľadá stále nové cestičky a v atmosfére plastovej krízy je viac než potešujúce, ak vedú k praktickým, a zároveň esteticky príťažlivým riešeniam.

Čoskoro sa určite stanú módnym hitom a neodmysliteľnou súčasťou šatníka moderných žien po celom svete. Ale my vravíme „Radšej tieto, než akékoľvek iné!“ Reč je o balerínach značky Rothy’s, ktoré sú vyrobené z recyklovaných plastových fliaš, čím sa ich ekologický rozmer zďaleka nevyčerpáva.

Zdroj: www.canadianpackaging.com

Oslovili investorov aj editorov Vogue

Startup firmy Rothy’s, sídliacej v San Franciscu si od svojho spustenia v roku 2016 získal mnohé srdcia, ale aj prostriedky investorov a uznanie známeho módneho časopisu Vogue. Kreatívna dvojica, Stephen Hawthornwaite a Roth Martin začali na projekte štýlových, pohodlných balerín, vhodných na každú príležitosť, pracovať v roku 2012. Po šiestich rokoch intenzívnej dizajnérskej práce, vývoja technológie a materiálu, otvorili v máji svoju prvú predajňu. Hoci ich farebné topánočky nie sú číslom jedna na trhu s eko friendly obuvou (nové biodegradovateľné tenisky Adidas sa rozložia za 36 hodín), na ich výrobu sa spotrebovalo už 10 miliónov použitých plastových fliaš.

3D technológia bez zvyškov

Okrem samotného produktu a materiálu je výnimočná a environmentálne zodpovedná aj technológia, ktorou sa topánky Rothy’s vyrábajú. Základnou otázkou pri jej vývoji bolo, ako možno vyrobiť topánky tak, aby sa pritom použilo presne toľko materiálu, koľko je potrebné. Väčšina topánok sa totiž skladá zo zošitých kusov, vystrihnutých podľa šablóny. Pri takejto výrobe vzniká značné množstvo zbytočného odpadu.

Baleríny z recyklovaných plastových fliaš sú preto pletené. A pletie ich 3D tlačiareň priamo na formu chodidla s konkrétnou veľkosťou. Presnejšie, vypletená je celá vrchná časť topánky ku ktorej sa pridá podrážka so stielkou. Celý proces výroby pritom trvá neuveriteľných 6 minút.

Recyklovaný materiál niečo stojí

Vlákno, z ktorého sa topánky pletú, je vyrobené z už spomínaných recyklovaných PET fliaš. Tie sú najskôr zbavené etikiet a vrchnákov, „vyprané“ v horúcej vode, nastrihané na kúsky a následne roztavené do vlákna, zbaveného všetkej vlhkosti. Podrážka na balerínach je vyrobená zo špeciálnej gumy, bez uhlíkovej stopy a penová stielka je plne recyklovateľná. Celé topánky možno navyše pohodlne vyprať v práčke.

Produkty z recyklovaných materiálov sú spravidla o čosi drahšie , keďže v cene sa odrážajú aj náklady spojené s výrobou a spracovaním recyklovaného materiálu. V prípade dámskych balerín sa ceny pohybujú od 106 do 140 EUR. No nekupujete si len topánky, ale aj asistenčnú službu – vynosené ich zašlete partnerskej firme PLUSfoam, ktorá sa postará o ich recykláciu.

Zdroj: Twitter

Len pre dámy

Rothy’s ponúka baleríny v dvoch základných strihoch – so zaoblenou a ostrou špičkou a v 17 farebnýc kombináciách. Všetky však majú čistý a vkusne jednoduchý dizajn bez viditeľného loga značky. V apríli firma vypustila na trh aj mokasíny, z ktorých väčšina sa do mesiaca vypredala. Hoci spoluzakladatelia udržiavajú konkrétne čísla v tajnosti, prezradili, že objednávok majú vyše hlavy. Napríklad, na čiernu verziu modelu s ostrou špičkou existuje čakacia listina s menami približne 20 tisícov zákazníkov. Teda, zákazníčok. Topánky Rothy’s sú totiž výhradne dámskou záležitosťou a takto to aj ostane. V budúcnosti možno pribudne niekoľko ďalších strihov, no ich estetická jednoduchosť spojená s praktickosťou ostane zachovaná.

Zdroj: www.hdlfrom.com

A aké je nosiť tieto ľahké topánky, ktoré nemajú švy a aj keď nie sú elastické, pekne držia tvar… ? Podľa mnohých príspevkov na Instagrame s hashtagom „live seamlessly“ je to naozaj zážitok. Nuž, azda budete mať možnosť, overiť si to doslova na vlastnej koži, ak sa pre niektoré z nich rozhodnete.

Zdroje:
www.3ders.org
www.businessinsider.com

Titulné foto:
Englishlassinla

 zobraziť dalšie