Dnes je 29. marca a meniny má Miroslav

Obydlia na Marse z 3D tlačiarne

27. mája 2019

Americká vesmírna agentúra určila víťaza niekoľko rokov trvajúcej výzvy, súvisiacej s osídľovaním Marsu. Obydlia pre prvých osadníkov vytvorí 3D tlačiareň.

Do výzvy s názvom 3D – Printed Habitat Challenge, ktorú NASA vyhlásia v roku 2015, sa zapojilo 60 tímov a dohromady získali od agentúry finančnú podporu vo výške 3,15 miliónov amerických dolárov. Celkovým víťazom sa stala newyorská dizajnérska agentúra Al Space Factory, ktorej obydlia Marsha budú s najväčšou pravdepodobnosťou prvými ľudskými výtvormi na Marse. Okrem prvenstva, potešila tím nepochybne aj pol miliónová dotácia.

Zdroj: www.wikimedia.org

Štvorročná cesta za úspechom

Súťaž prebiehala v troch etapách počas štyroch rokov. V prvej, ktorá prebiehala v roku 2015, bolo potrebné predložiť architektonický návrh budúcej marťanskej kolónie. V druhej, ukončenej v roku 2017, sa porota sústredila na materiálovú technológiu a štrukturálne komponenty. Posledná etapa, ktorej absolútny víťaz bol známy začiatkom mája, pozostávala až z piatich častí. Troch konštrukčných a dvoch virtuálnych. Virtuálne preverili schopnosť tímov modelovať v presne určenom programe, podľa presne určených požiadaviek. V konštrukčných sa zas tímy popasovali s reálnou výrobou 3D tlačených komponentov príbytkov. Celá súťaž vyvrcholila 30 hodinovou výstavbou 3x zmenšeného modelu architektonického návrhu, ktorý spĺňa všetky nároky, spojené trvalejším pobytom na Marse. Nevylučuje sa však ani realizácia takýchto obydlí dolu na Zemi či na Mesiaci.

Obydlie Marsha

Sa postaví „samo“, použitím robotických konštrukčných techník, pri ktorých sa vyžaduje minimálny ľudský zásah. Na výstavbu sú použité materiály, ktoré sa dokonale prispôsobia podmienkam červenej planéty. Ideálne, vyrobené z toho, čo je na nej dostupné. Ak by sa Marsha stavala na Zemi, hovorí o nej zakladateľ a výkonný riaditeľ Al Space Factory, David Mallor,  ako o trvalo udržateľnej ekologickej stavbe. Použili by sa na ňu len prírodné, biodegradovateľné materiáli, rastlinného pôvodu.

Marsha svojím tvarom pripomína tak trochu kokón alebo o niečo oblejší maják. Je vybavená systémami podpory životných funkcií prvých osadníkov Marsu. Skladá sa z unikátnej dvojitej schránky, ktorá oddeľuje obytný priestor s trvalými vlastnosťami od vonkajšieho obalu, ktorý sa prispôsobuje extrémnym teplotným výkyvom na planéte. Vnútorný príbytok je presvetlený, vzdušný a optimálne vybavený. Ide o malú ľudskú bublinu v mimozemskom priestore s minimálnym vplyvom na tamojšie prostredie.

Konštrukčný materiál je super silný, netoxický, stabilný,  efektívne chráni pred radiáciou a možno ho recyklovať. Jeho základnou zložkou je čadičové vlákno, ktoré možno získať z kameňov a obnoviteľný bioplast (PLA) z rastlín na Marse.

Okrem maximálnej možnej funkčnosti a materiálovej udržateľnosti kládli tvorcovia Marshe dôraz aj na zachovanie sociálneho a mentálneho zdravia jej obyvateľov. Miestnosti a zóny preto ponúkajú komfort aj v rámci náročných existenčných podmienok v priebehu misie. Každé podlažie je vybavené jedným oknom a všetky sú usporiadané tak, aby obyvateľovi poskytli 360 stupňovú panorámu okolia. Svetlo v príbytku sa približuje pozemskému svetlu. Každý príbytok je vybavený aj špeciálnou miestnosťou pre plnohodnotný spánok.

Víťazný návrh prešiel všetkými testami a splnil všetky požiadavky, ktoré NASA vo výzve zadala. Aj keď je jej príspevok štedrý, Al Space Factory spustí v najbližšej dobe aj svoju crowdfundingovú kampaň.

Hlavným partnerom NASA bola po celý čas konania súťaže Universita Bradley v Illinois.

Zdroj:
www.space.com
www.nasa.gov
www.aispacefactory.com

Titulné foto:
Flickr



zobraziť dalšie