Dnes je 18. januára a meniny má Bohdana

Vodná architektúra

21. februára 2018

Nárast morskej hladiny a zmenšovanie potenciálnych obytných plôch na súši, podnecuje súčasných architektov k uvažovaniu nad možnosťami vodnej architektúry a plávajúcich stavieb.

Vodná architektúra sa stáva čoraz populárnejšou víziou toho, ako by sme v budúcnosti mohli bývať, žiť a pracovať. V priebehu niekoľkých rokov sa objavilo viacero zaujímavých návrhov, od plávajúcich obytných domov , umiestnených na kanáloch rieky Temža v Londýne až po celé obojživelné mestá v Číne.

Návrh plávajúceho mesta na umelo vytvorenom ostrove v Číne z dielne AT Design Office.
Zdroj: www.dezeen.com

Podľa vodných architektov budeme musieť napokon akceptovať povodne a zvyšujúce sa vodné hladiny ako nezvratné dôsledky klimatických zmien a v súvislosti s tým, zmeniť náš prístup. Namiesto investícii do protipovodňových opatrení, bude potrebné zmeniť našu zažitú predstavu o bývaní a adaptovať sa postupne na život na vode.

Prototyp vodnej školy v Lagose, ktorá je súčasťou projektu African Water Cities.
Zdroj: www.dezeen.com

Priekopníkmi novodobej vodnej architektúry sú, predovšetkým, Dáni a Holanďania. Z Dánskeho štúdia NLÉ, pochádzajú napríklad návrhy plávajúcej školy, nachádzajúcej sa v zátoke v africkom Lagose či rádio stanice na delte Nigeru. Tieto dve budovy sú súčasťou väčšieho výskumného projektu afrických vodných miest (African Water Cities), ktorého zámerom je vybudovanie novej infraštruktúry v zaplavených oblastiach.

Zakladateľ štúdia NLÉ a autor vyššie uvedených projektov, Kunlé Adeyemi, je presvedčený, že by sme sa mali radšej naučiť s vodou nažívať, než proti nej neustále bojovať. Vie o čom hovorí, keďže pochádza z Holandska, ktorého štvrtina pôdy leží pod hladinou vody a azda aj preto, je svetovým lídrom vo vodnom manažmente. Z Holandska pochádza aj veľmi sofistikovaná stratégia, ako naplánovať a podporovať život na vode.

Komplex obytných budov na jazere IJ v Amsterdame. Vízia spôsobu bývania v budúcnosti.
Zdroj: www.dezeen.com

Okrem premysleného systému kanálov, ktorým môže Amsterdam pokojne konkurovať aj Benátkam, sa môže toto mesto pochváliť aj komplexom plávajúcich domov na jazere IJ. V komplexe by malo vzniknúť až 18 tisíc nových domácností a to nie hocijakých, ale vybavených kaskádovitými zelenými teraskami  či záhradkami a dostupný by mal byť aj tenisový kurt či škola plachtenia.

Hausbóty, ukotvené v okrajových častiach kanálov, sú dnes v meste už štandardom. Niektoré z nich využívajú, dokonca, aj miesto pod vodou, aby sa zväčšil ich obytný priestor.

Tento a podobné hausbóty nájdete ukotvené na hladine v okrajových častiach amsterdamských kanálov.
Zdroj: www.dezeen.com

Práve preto, že Holanďania majú s vodnými stavbami viac skúseností, než ktorýkoľvek iný národ, môžu byť inšpiráciou pre zvyšok sveta a najmä pre krajiny, ktoré dlhodobo čelia výzvam, súvisiacim s častými záplavami alebo s nedostatkom obytnej plochy na pevnine ako je Indonézia, Mozambik, Etiópia, ale aj rozsiahle časti Ameriky či Británie.

Klimatické zmeny a ubúdajúca stavebná pôda nás možno naozaj postupne adaptuje na život na vode. Napokon, vyzerá to celkom zábavne.
Zdroj: www.dezeen.com

Nastal čas, kedy sa naozaj musíme zamyslieť nad tým, ako dokážeme využiť priestor, ktorý nám ostáva a aké flexibilné dokážu byť naše obydlia či celé mestá, čeliace dôsledkom nezvratných klimatických zmien. Vodná architektúra má, nepochybne, potenciál a mohla by byť jedným z riešení danej situácie.

Zdroj:
www.dezeen.com

Titulné foto:
Pixabay by nguyenkhacqui



zobraziť dalšie