Dnes je 27. apríla a meniny má Jaroslav

Zelené podnikanie s novodobými kachličkami od Nice Visions

13. apríla 2018

Po tom, čo startup Nice Visions predstavili svoj projekt Ecocapsule, prišiel s ďalším nápadom a to s dizajnovými kachličkami, ktoré budú slúžiť ako solárne panely. 

Ako Nice Visions pomáha žiť ekologicky?

Startup Nice Visions navrhuje kreatívne koncepty, ktoré zlepšujú každodenný život ľuďom v meste. Tieto projekty realizujú v kombinácií použitia špičkových technológií a nadčasového dizajnu. Energia je jadrom našej spoločnosti, ktorá vytvára a ovplyvňuje všetky aspekty nášho života. Nice Visions ponúka riešenie pre vytváranie čistej energie bez využívania neobnoviteľných zdrojov. S pomocou najnovších inovácií a dômyselných energetických konceptov navrhujú projekty, ktoré sú užitočné najmä v oblasti bývania a týmto spôsobom „stavajú lepšiu budúcnosť práve teraz“. Vďaka špecializovaným konzultačným službám inšpirujú ostatných k tomu, aby vo svojich domácnostiach a v podnikoch využívali trvalo udržateľné technológie. Ich myšlienky a riešenia povzbudzujú k tomu, aby ľudia začali využívať všetok potenciál životného prostredia. Nice Visions bolo založené troma nezávislými odborníkmi, Igorom Žáčkom, Alexandrou Bundalovou a Matejom Michlíkom.

Igor Žáček a Michal Michlík tvoria tím v startupe Nice Vision
Igor Žáček a Matej Michlík tvoria tím v startupe Nice Visions 
Zdroj: Matej Michlík

Michal Michlík, ktorý je zodpovedný za marketing a business development nám predstavuje startup Nice Visions:

Nice Visions je platforma pre vývoj a rozvíjanie myšlienok a produktov, ktoré posúvajú spoločnosť a našu planétu dopredu. Radi pracujeme so základnými fyzikálnymi princípmi a najmä sa snažíme, aby náš design neniesol žiadne kompromisy, naopak. Takto pristupujeme aj k našim dizajnovým solárnym kachličkám. Sú to solárne panely, ktoré sa dajú krásne využiť i na vertikálnych fasádach budov a ktoré môžu niesť takmer akýkoľvek vzor. Každá budova môže byť unikátna a produkovať energiu aj tam, kde to doteraz vďaka nemožnosti úpravy škaredých panelov nebolo možné.

Kachličky od Nice Visions

Fasáda je zložená z prvkov, ktoré generujú elektrinu a pôsobí svojim dizajnovým návrhom esteticky a dokonca je navrhnutá podľa potrieb zákazníka. Nice Visions vyrába svoje produkty predovšetkým na mieru, ale v úmysle má spustiť aj sériovú výrobu, ktorá bude vizuálne spracovaná známymi grafikmi, príp. budú použité aj ľudové vzory jednotlivých krajín, ktoré nie sú patentovo chránené.

Kachličky, ktoré fungujú ako solárne panely od Nice Vision
Kachličky, ktoré fungujú ako solárne panely od Nice Visions
Zdroj: www.euractiv.sk

Michal nám prezradil, prečo sa ich projekt týka hlavne kachličiek:

Poznáte „heuréka“ moment? Tak náš kolega Igor ho zažil v Portugalsku. Tradičné keramické kachličky azulejos tam vznikli v 13. storočí. Myslíme si, že inovovať ich a dovoliť im produkovať energiu je skvelý nápad, ktorého ekologická aj ekonomická návratnosť sa dá len ťažko spochybniť. Okrem iného už máme stavebné povolenie na ich umiestnenie na budovu v historickom centre Lisabonu. Až takýto liberálny prístup od úradov sme sami nečakali. Na grafických návrhoch s nami mimochodom spolupracuje skvelý Tomáš Kompaník.

Kachličky, ktoré pomáhajú šetriť životné prostredie

Aj pri tomto projekte sme si museli položiť otázku, aký dopad má na životné prostredie, keďže najviac odpadu v Európskej únií pochádza zo stavebníctva a či nebude potrebné po čase kachličky vymieňať. Kachličky sú však veľmi odolné, dokážu odhlučniť aj celú budovu. Solárna fasáda o veľkosti 12×12 cm má životnosť viac ako 60 rokov.

Ako teda Nice Visions bojuje proti faktu, že sa na Slovensku príliš nevyužívajú solárne panely?

Nuž, ako vlastník domu rozmýšľam ekonomicky, tak som si panely zadovážil už pred desiatimi rokmi. Odvtedy sa mi už zaplatili, možno aj dvakrát, zatiaľčo iní čakajú, mnohokrát zbytočne,  na dotácie a príležitosť im zatiaľ uniká. Solárny zdroj a ďalšie vybavenie je samozrejme investícia, ale veľmi rozumná a čoraz výhodnejšia. A teraz si navyše môžete vyberať kvalitne! Príliš nám ale nepomáha, že každá krajina má trochu iné pravidlá. Niekde sa teda oplatí dodávať elektrinu späť do siete, ale na Slovensku sa za taký prúd neplatí, ľuďom sa viac oplatí mať domácu batériu.



zobraziť dalšie