Dnes je 24. novembra a meniny má Emília

Recyklačný a sociálny program v Lagose – Wecyclers

9. januára 2018

Všetko to začalo ako študentský projekt. No dnes je vďaka konceptu Wecyclers v hlavnom meste Nigérie nielen menej odpadu, ale zvýšil sa aj príjem miestnych komunít.

Podobne ako vo väčšine afrických miest, je život v Lagose náročný a plný výziev. Aj keď je Južná Afrika považovaná za najrozvinutejší a ekonomicky najsilnejší africký región, ešte stále tu stúpa počet ľudí, ktorých denné životné minimum je menej ako 1 dolár. Viac ako polovica z takmer 18 miliónového miestneho obyvteľstva žije v slumoch, ktoré možno považovať za neformálne samostatne fungujúce mestečká v hlavnom meste. Z Lagosu pochádza aj žena, ktorej dnes Lagos vďačí za čistejšie ulice a prácu pre obyvateľov, Bilikiss Adebiyi-Abiola, zakladateľka projektu Wecyclers.

Autorka projektu a zakladateľka programu Wecyclers, Bilikiss Adebiyi-Abiola, ktorá pochádza priamo z Lagosu.
Zdroj: www.naijaenterprise.com

Bilikiss patrí k tým šťastnejším obyvateľom Afriky. Hoci sa narodila a vyrastala v Lagose, štúdiá absolvovala v USA. Do Lagosu sa však pravidelne vracala a keď pozorovala miestny život, zrodila sa v nej túžba svojmu rodnému mestu pomôcť. Premýšľala ako by mohla dosiahnuť silnejšie prepojenie medzi obyvateľmi pomocou nejakej dostupnej lokálnej služby, vďaka ktorej by mohli navyše prosperovať. A tak, ešte ako študentka programu MBA na prestížnej MIT( Massachusetts Institute of Technology), rozbehla spolu so zopár spolužiakmi projekt, ktorý prerástol do úspešnej firmy s názvom Wecyclers.

Wecyclers je dnes nielen firmou ale aj sociálnym programom, ktorý spolupracuje predovšetkým s tými najchudobnejšími v meste. A ako to funguje? Domácnosti sa zapíšu do programu a separujú svoj recyklovateľný odpad. Tím Wecyclers tento odpad každý týždeň zbiera. Nie na nákladných autách, ale na  špeciálne upravených nákladných (recyklačných) bicykloch – odtiaľ teda názov Wecyclers ( recyklujeme na bicykloch). Za každý kilogram separovaného odpadu dostáva príslušná rodina body, ktoré môže následne vymeniť za elektroniku, domáce potreby či hodiny vybraného kurzu, ale aj za peniaze. Všetok separovaný odpad odkupujú recyklačné farmy, ktoré ho spracúvajú a vyrábajú z neho nové produkty ako sú, napríklad výplne do matracov a vankúšov.

Wecyclers je dnes nielen firmou ale aj sociálnym programom, ktorý spolupracuje predovšetkým s tými najchudobnejšími v meste.
Zdroj: www.fadcat.com

Wecyclers vyplnili chýbajúci článok v recyklačnom systéme mesta. Podobne ako inde na svete, je zber smetia v meste spoplatnený podľa veľkosti domácnosti a počtu jej členov. Väčšie a chudobnejšie rodiny, ktorých je mnoho, si túto službu nemôžu dovoliť zaplatiť. Navyše, ak si aj domácnosť za odvoz zaplatí, veľakrát nastanú logistické komplikácie. Smetiarske autá sa do mnohých ulíc vôbec nedostanú, pretože v nej ľudia nepriechodne parkujú. To má za dôsledok, že len 40 % odpadu ročne sa vyzbiera, z toho len 13 % ročne sa recykluje. Zvyšok odpadu, ale v konečnom dôsledku aj peňazí, ostáva doslova ležať na ulici. Bilikiss odhaduje, že v uliciach Lagosu leží kovový a plastový odpad  v hodnote 70 miliónov dolárov! Práve vďaka službe Wecyclers je možné tento odpad zužitkovať, najmä vďaka použitiu nízkorozpočtových a ekologických bicyklov, ktoré sa dostanú takmer všade.

Wecyclers pri zbere separovaného odpadu využíva nizkonákladové a ekologické bicykle.
Zdroj: www.cnn.com

Od spustenia programu pred necelými troma rokmi, našlo v spoločnosti Wecyclers zamestnanie viac ako 80 Lagosanov, od cyklo zberačov po triedičov, ktorí ulice zbavili zhruba 525 ton odpadu a prepojili viac ako 6 500 domácností. Počet ľudí, participujúcich na programe stále narastá, a to aj vďaka tomu, že zamestnancom Wecyclers sa, okrem iného, dostáva aj spoločenského uznania. To je podstatnou motiváciou pre ostatných, ktorí sa chcú do programu zapojiť.

Bilikiss v programe vidí veľký potenciál a jej budúce plány siahajú za hranice Lagosu. Verí, že tento model by mohol vytvoriť až 500 000 pracovných miest po celej krajine. Najskôr je však potrebné, aby sa do programu zapojil najmenej milión domácností.

Bilikiss verí, že tento model by mohol vytvoriť až 500 000 pracovných miest po celej krajine.
Zdroj: www.cnn.com

Program Wecyclers sa stal známym aj vo svete a teší sa podpore. Spoločnosť DHL venovala do programu dodávku, Unilever zas sponzorovala balenia na separovaný odpad a projekt vyhral 55 tisícovú finančnú podporu na startupovom podujatí Pitch for Lagos. To všetko pomôže spoločnosti v jej expanzii do širšieho okolia Lagosu.

Wecyclers sa snaží aj o intenzívnejšiu spoluprácu s vládou, no zatiaľ sa jej podarilo nadviazať len menšiu spoluprácu s Lagos Waste Management Authority, ktorá riadi odpadovú stratégiu v meste. No Bilikiss verí, že zhoršujúca sa situácia s odpadom v meste s narastajúcou populáciou a spotrebou plastového materiálu, ktorá by tento rok mala dosiahnuť hranicu 1.9 milióna ton, bude vláda nútená začať skutočne konštruktívne riešiť tento problém.

Za separovaný odpad získavajú rodiny body, ktoré môžu vymeniť za to, čo im v domácnosti chýba.
Zdroj: www.cnn.com

Model, ktorý Wecyclers prezentuje sa dá podľa Bilikiss uplatniť v každom väčšom africkom meste. Okrem toho, že pomáha životnému prostrediu je naozaj funkčným nástrojom, ako prepojiť miestne komunity, pozdvihnúť ich životnú úroveň, šíriť osvetu zdravšieho života a čo je tiež veľmi podstatné, dať obyvateľom pocit, že sú súčasťou čohosi väčšieho a zmysluplného.

Zdroj:
www.theguardian.com
www.wecyclers.com

Titulné foto:
www.wecyclers.com



zobraziť dalšie