Novodobá kombinácia chovania rýb a pestovania zeleniny, ktorá nevyžaduje žiadnu pôdu. Ako funguje táto ekologická metóda, ktorú poznali už starí Aztéci?
Aquaponics je účinná alternatíva v poľnohospodárstve, ktorá prináša závažne výhody životnému prostrediu. Spája konvenčnú akvakultúru, čo je chov rýb, vodných schránkovcov, kôrovcov a vodných rastlín s hydropóniou, čo je pestovanie rastlín vo vode, bez potreby pôdy.
Laboratórium je vystavané pod obrovským skleníkom, v ktorom sú umiestnené cca 6 metrov veľké nádrže s rybami. Niekoľko prístrojov a senzorov je napojených na obrazovky, ktoré snímajú údaje o množstve kyslíka a oxidu uhličitého vo vode. Voda napustená v nádrži s rybami sa prelieva do kontajnerov PVC potrubiami, a tá následne vyživuje rastliny, ktoré sú v miestnosti obložené veľkými banánovými listami. Pestuje sa po nimi asi 10 druhov rôznych rastlín, vrátane napr. kávy a citrónovej trávy. Rastliny nakoniec absorbujú živiny z vody, okysličia ju, takže odfiltrovaná voda sa cirkuluje naspäť do nádrží s rybami.
Odpadová voda z rýb slúži ako organické hnojivo pre rastliny, zatiaľ čo rastliny čistia vodu rybích výkalov a moču. Tým, že tento proces prebieha neustále, nastáva o 90% zníženiu spotreby sladkej vody v porovnaní s konvenčím chovom rýb. Na druhej strane je zaznamenaný aj výrazný pokles pridaných živín pri pestovaní rastlín ako sú fosílne palivá. Aquaponics je revolučná zmena, ktorá prirodzeným spôsobom napomáha rastu zeleniny a ovocia. Celý systém je navyše poháňaný bioplynom alebo energiou zo solárnych panelov.
Poľnohospodárska technika Aquaponics sa náhodne objavila v Ázií. Keď sa pestovateľom do ryžových polí dostala voda, dostali sa do nich aj ryby. Vtedy pestovatelia zistili, že odpad z rýb dokáže priniesť veľký úžitok. Ale korene siahajú až do starovekej aztéckej ríše. Aztécka ríša bola preslávená množstvom kanálov, ktoré prechádzali mestom a v jeho okolí. V tom spočívalo aj tajomstvo silnej moci tejto ríše. Kanály boli v skutočnosti dômyselnou formou poľnohospodárstva, dnes známej ako “chinampas”, kde táto technika vznikla.
Zdroj: http://www.delet.sk
https://www.boredpanda.com
https://ancientexplorers.com
Zdroj fotiek: https://www.shutterstock.com