Dnes je 7. septembra a meniny má Marianna

Drevo z konope

12. mája 2021

Pri získavaní tohto dreva nepadne ani jeden strom. Je prírodné, rozložiteľné, vyrobené z konope.

Konope je veľmi odolná a na pestovanie nenáročná rastlina. Obohacuje pôdu, zbavuje ju toxínov a rádioaktivity, efektívne pohlcuje CO2. Má krátky životný cyklus (120 dní), preto ju možno pestovať viackrát do roka alebo aj v oblastiach s krátkou pestovateľskou sezónou. Poznali ho staroveké indické, čínske civilizácie ako aj civilizácie v údoliach riek Eufrat a Tigris.

Zdroj: ww.pixabay.com

Technické konope je vďačnou prvotnou surovinou, vhodnou na všestranné použitie. Konopné vlákno je najdlhším a najsilnejším prírodným vláknom vôbec. Rastlinka a jednotlivé jej časti nachádzajú bohaté potravinárske, kozmetické a isté farmaceutické využitie. Vďaka svojím vlastnostiam je vhodným prvkom rôznych kompozitov. A tak v stavebníctve nachádzame napríklad konopný betón (hempcrete). Ide o biokompozit, zložený z konopného pazderia (spracovaná stonka) a vápencového spojiva, piesku alebo puzolánu. Priekopníkmi v používaní konopného betónu sú od roku 1990 Francúzi, ale vo veľkej miere sa z neho stavia aj v Kanade. Tvarujú sa z neho tehly vhodné na konštrukciu ľahších stavieb a používajú sa aj pri renovácii starých budov z kameňa či vápenca.

Zdroj: www.flickr.com

Ďalšou sľubnou konopnou inováciou je materiál, podobný drevu – presnejšie konopné drevo (HempWood). Prichádza s ním americká firma Fibonacci. Jej majiteľ, Greg Wilson, je odborníkom na vinylové obklady a drevené podlahy. Počas svojho pôsobenia v Číne pracoval s ďalším sľubným „vypestovaným“ materiálom, s bambusom. I keď je bambus v mnohých ohľadoch skvelý, predsa len mu chýba istá pevnosť, potrebná pri širšom komerčnom použití. Wilson spolu s tímom pracoval práve na vývoji technológie, vďaka ktorej sa podarilo dosiahnuť väčšiu trvácnosť bambusového materiálu. Podobný výsledok dosiahol Wilson aj pri aplikácii danej technológie na drevné vlákna eukalyptu.

Po návrate z Číny zúžitkoval nadobudnuté vedomosti a skúsenosti. Svoju pozornosť však zameral na rastlinu, ktorá je v daných podmienkach omnoho prístupnejšia a dokáže si ju vypestovať aj sám. Výsledkom pokrokového spracovania konope je materiál, ktorého ambíciou je stať sa rovnocenným súperom veľkých hráčov drevárskeho priemyslu.

Zdroj: www.coolhunting.com

HempWood totiž dokáže takmer celkom nahradiť tvrdé a tropické drevo, či napríklad korok, určené na podlahy, nábytok, stavebné dosky, prízvukové (ozdobné) steny a pod. S prihliadnutím na trvalo udržateľné aspekty  použitia, ako je už spomínaná krátka doba dopestovania, predstavuje konope určite zelenšiu alternatívu oproti dubu, buku, javoru a iných úžitkových stromov, ktoré pre svoj rast potrebujú desiatky rokov a neporovnateľne väčšiu plochu. Nehovoriac o ich význame pre životné prostredie, lesné ekosystémy a záchranu biodiverzity prírody.

Navyše, všestrannosť konope spočíva aj v možnosti spracovania úplne celej rastliny. Na výrobu konopného dreva sa používajú síce iba spodné časti, no tie vrchné nájdu svoje uplatnenie v už spomínanom potravinárskom či kozmetickom priemysle, ako hnojivo alebo krmivo pre hydinu.  

Zdroj: tamže

Konopné drevo je prírodný materiál a je teda schopné sa plne rozložiť aj vďaka použitiu netoxického lepidla, ktoré je vyrobené zo sóje. Konope tvorí 80% kompozitu. Celé stonky rozomelie stroj, pričom sa naruší (otvorí) bunková štruktúra. Takýto „mulč“ sa ponorí do veľkého množstva sójového proteínu zmiešaného s vodou a organickou kyselinou, ktorá sa využíva aj pri výrobe papierových utierok či toaletného papiera.

Zdroj: www.inhabitat.com

Firma Fibonacci umiestnila svoju výrobu zámerne do vzdialenosti maximálne 200 kilometrov od konopných fariem, aby tak znížila nielen náklady na transport, ale aj uhlíkov stopu. Po vyše roku od spustenia výroby plánuje založenie ďalších menších pobočiek, umiestnených strategicky do siete po celých štátoch.

Zdroj: www.coolhunting.com

Aj vybavenie prevádzky sa snaží naplniť záväzok znižovania uhlíkovej stopy, cez osvetlenie LED žiarovkami až po inštaláciu bio spaľovacieho zariadenia, v ktorom sa nepoužitý odpad a odrezky zhodnotia ako vykurovacie palivo.

Zdroj: www.archiexpo.com

Zdroj:
www.hempwood.com/
www.coolhunting.com
/www.inhabitat.com

Titulné foto:
Coolhunting



zobraziť dalšie