Dnes je 14. apríla a meniny má Justína

Viete, čo je durian? Zdroj vitamínov aj super úložisko energie.

27. mája 2020

Vedci zistili, ako z odpadu zapáchajúceho ovocia vyrobiť veľkokapacitné úložisko energie. Durian, zdá sa, môže nabíjať elektronické zariadenia.

Poznáte ho? Durian zapáchavý alebo durian cibetkový je tropický strom, pochádzajúci z Malajzie. Pestuje sa predovšetkým kvôli jeho pomerne veľkým plodom, ktoré radíme k tropickému ovociu, ale použiť ich možno aj ako zeleninu. Plod má ježkovitý vzhľad, sivozelená kapsula s pichliačmi. V vnútri sa nachádza dužinatá náplň, nesmierne chutná a šťavnatá.Z durianu sa konzumujú aj pražené semená.

Zdroj: www.pixabay.com

Toto ovocie charakteristické svojím intenzívnym zápachom. Čosi ako kombinácia zhnitého manga, gumy, cesnaku, medu a spotených ponožiek… Skrátka ostrý nakyslasto hnilobný zápach. Keďže sa konzumuje len vnútro, ostáva z ovocia množstvo zapáchajúceho odpadu. Vedci prišli na to ako ho zmysluplne využiť. Nové veľkokapacitné úložisko by mohlo napájať telefóny, notebooky a ďalšie elektronické zariadenia.

Štúdiu, zaoberajúcu sa metódou premeny odpadu na bio batériu zverejnila Univerzita v Sydney. Cieľom výskumného týmu bolo vyvinúť nový druh zariadenia na uskladnenie energie tak, aby sa to zlučovalo so súčasnými požiadavkami na trvalú udržateľnosť, nízku uhlíkovú stopu a ochranu životného prostredia.

Jackfruit. Zdroj: tamže

Na výrobu úložiska sa preto rozhodli použiť odpad, z ktorého možno vyrobiť biomasu. Okrem durianu sa do zmesi pridáva aj odpad z jackfruit. Použitím metódy netoxického a bezpečného zeleného inžinierstva sa biomasa najskôr ohrieva vo vode a následne súší mrazením. Z biomasy tak vzniká stabilný uhlíkový aerogél – ultra ľahký, porézny syntetický materiál, ktorý možno použiť na rôzne účely.

Vedci zo Sydney z neho vyrobili elektródy, otestovali ich vlastnosti a schopnosť pomaly uvoľňovať veľké množstvo energie. Zistili, že ich výkon je úžasný. Odpad z durianu a jacfruit-u splnil ich očakávania. Ide efektívnu, zelenú, trvalo udržateľnú a nízko nákladovú inováciu v oblasti energetiky.

Zdroj: www.magicmdclinic.com

Batérie z uhlíkového aerogélu sú schopné nabiť telefóny, laptopy, notebooky a určite aj ďalšiu domácu čiernu techniku. Vďaka miere jeho poréznosti ( získanej práve vďaka duriánu a jackfruit-u) má uhlíkový earogél výnimočnú kapacitu. Je efektívnejší než aktívny uhlík, z ktorého sa v súčasnosti veľkokapacitné úložiská vyrábajú. Batéria z durianu  dokáže zariadenie rýchlo nabiť a súčasne má rádovo väčšie nabíjacie cykly ako bežné nabíjacie zariadenia.

 Zdroj:
www.treehugger.com

Titulné foto:
Pixabayzobraziť dalšie