Dnes je 1. novembra a meniny má Denis/Denisa

Automobily, ktoré utvárali obraz zelenšieho auto-moto priemyslu

2. júna 2021

Existuje čosi také ako ekologické auto? Ktoré automobily by sme za také považovali? Pozrime sa do histórie, na modely určujúce zelenšie trendy.

Ak prijmeme skutočnosť, že čelíme klimatickej kríze, spôsobenej aj nadmerným odčerpávaním neobnoviteľných zdrojov a znečisťovaním životného prostredia ťažkým priemyslom, potom musíme prijať aj to, že naozaj ekologickou voľbou by bolo, žiadne automobily už nevyrábať, a ani nevlastniť. Na prepravu v rámci mesta v nevyhnutných prípadoch využívať hromadnú dopravu, inak bicykel, kolobežku alebo vlastné nohy. Cesty v rámci krajiny absolvovať vlakom. Nikam nelietať, neprevážať sa loďou atď. Podobne je to s mnohými ďalšími vecami v našich (post)moderných konzumných životoch. Nech už sa pri pomyslení na takéto obmedzenia cítime akokoľvek, smerovať k zelenšej budúcnosti, znamená nielen nahrádzať svoje zvyky, alternovať svoje voľby, ale mnohého sa aj celkom vzdať.

Žeby skutočne ekologické auto? Zdroj: www.dailymail.co.uk

Nakoľko je to v prípade osobných automobilov možné, sa neodvážime odhadovať. Najmä v dobe, kedy sa z vlastníctva auta stáva pomaly nevyhnutná, či istým spôsobom „prirodzená“ potreba každej domácnosti. Pritom to vôbec nie je tak dávno, čo na ulici boli „osobáky“ len tu a tam a predstava, že kvôli dostatku parkovacích miest padnú za obeť zelené časti mesta, stromy či malý parčík, bola prinajmenšom bizarná.

Azda nebude príliš prehnané, keď si priznáme, že nám automobilový priemysel prerástol cez hlavu. Stačí sa dívať na ponuku preplnených auto bazárov, na rozsiahle vrakoviská, na kilometre štvorcové odstavných plôch s novými modelmi, reklamy všade, kde je to len možné a po tri či štyri predajne v každom trochu väčšom meste. Pokojne k tomu prirátajme aj rozporuplnú kampaň, pretláčajúcu elektromobily ako voľbu číslo jeden, čo sa ekologickejších zajtrajškov v automobilovom priemysle týka. Poznáme pre aj proti najmä čo sa batérie elektromobilov týka, a kdesi v kútiku duše tušíme, že ropný a automobilový priemysel sa netransformuje bez toho, aby to pre „veľkých hráčov“ bolo čo najmenej bolestivé.  

Najdrahšie auto na svete pre rok 2021 a v histórii vôbec. Bugatti La Voiture Noire za 19 miliónov eur.
Zdroj: www.startrescue.co.uk

Opusťme však nateraz rovinu všeobecných úvah a nahliadnime spolu do minulosti. Cez 6 modelov áut si utvoríme približnú predstavu o tom, ako sa utváral koncept ( ak sa chceme vyhnúť slovu ekologického), environmentálne prijateľnejšieho osobného auta. Zelenšie alternatívy boli súčasťou motoristického trhu už dávno, no zväčša nedosiahli dlhodobejší predajný úspech. Tak ako dnes, nešlo výhradne o elektrifikované autá. V prehľadoch nachádzame aj modely na benzínový či dieselový pohon.

Egger-Lohner C2 Phaeton od Porshe.
Zdroj: www.wikimedia.org

Elektrické autá na prahu 20. storočia

Vedeli ste, že prvý model Porsche bol súčasne vôbec prvým elektromobilom v histórii. Egger-Lohner C.2 Phaeton navrhol vtedy 23 ročný Ferdinand Porsche v roku 1898. Auto poháňal elektromotor uprostred, pred zadnou nápravou. S výkonom 2,2 kW, o sile 3 až 5 koní dosahoval maximálnu rýchlosť 25 km/h. Nešlo však o jediný model elektrifikovaného auta z tohto obdobia. Pod značkou Detroit Electric at al. vzniklo od roku 1890 do 1910 niekoľko modelov podľa podobnej šablóny. Na trhu sa rýchlo vyrovnali vozidlám na benzín či paru. Dosahovali rýchlosť takmer 50 km/h a čoskoro boli považované za najcivilizovanejšie, elegantné a pohodlné vozidlá na trhu. Na vedľajšiu koľaj ich však odstavili benzínové autá s elektrickým štartérom a vďaka Veľkej hospodárskej kríze sa do roku 1930 celkom stratili z trhu.

Detroit electric.
Zdroj: www.wikimedia.com

Mercedes Benz 260D

Hoci prvenstvo v predaji dieselového auta patrí francúzskemu Citroenu, model Merzedes Benz 260 D z roku 1936 bol prvým z neprerušenej línie áut s úsporným dieselovým motorom, ktoré sa predávajú dodnes. Mercedes Benz 260 D bol síce statnejší, ťažší a hlučnejší v porovnaní s vtedajšími benzínovými autami, no s rovnakým množstvom paliva zvládol dlhšie trasy. Dnes je síce reputácia dieselových áut prinajmenšom nahnutá, no za posledných 80 rokov to boli práve tieto motory, ktoré ušetrili obrovské množstvo paliva.

Zdroj: www.wikimedia.com

Volkswagen Beetle

Podobne ako Ford Model T, aj VW Beetle zmenil pohľad na osobnú motorizovanú prepravu. Nehovoriac o tom, že opäť postavil povojnové Nemecko na „kolesá“. Čo bolo hlavým prínosom chrobáka? Predsa jeho veľkosť. V rozpore s americkým heslom „dlhšie, širšie, hlbšie“ či „think big“ (mysli vo veľkom) ukázal Beetle, že aj malé svojrázne auto môže byť „cool“. Obľúbeným sa preto v 60. rokoch stal aj ikonický VW Bus, dodnes známy ako vozidlo surferskej a hippie komunity.

VW Beetle z 50. rokov.
Zdroj: www.flickr.com

BMC Mini (nee Austin Se7en and Morris Mini-Minor)

Ani Briti neostali so zmenšovaním a šetrením materiálu v úzadí. V roku 1959 zahájil najväčší britský výrobca áut výrobu rady Mini, ktorá sa zrodila v čase Suezskej krízy, teda v čase palivových prídelov. Vyvinutý inžinierom Alecom Issigonisom, bol prvý Mini poháňaný 4 valcovým motorom s náhonom na predné kolesá, umiestnený na strane. Celá pohonná jednotka zaberala len 20 percent z celkovej 3 metrovej dĺžky štvormiestneho vozidla. Potom, čo radu Mini dostal do rúk John Cooper, zrodila sa ďalšia motoristická legenda. Britské Mini autíčka sa vyrábali ďalších 41 rokov a dá sa povedať, že Issigonis vytvoril šablónku pre moderné malé autá.

Morris_Mini-Minor_1967.
Zdroj: www.wikimedia.org

Toyota Prius

Kultúrna ikona, narodená v roku 1997, ktorej prvá generácia podľa motoristov nielenže nezapôsobila svojím vzhľadom, ale ani zážitkom z jazdy. S vývojom Priusu začala Toyota už v 60. rokoch. Zámerom projektu bolo vytvoriť model s polovičnou spotrebou paliva. Vzniklo tak hybridné vozidlo poháňané nie dvoma druhmi paliva (ako v prípade LPG), ale dvoma vzájomne prepojenými motormi – benzínový motor a elektromotor/ generátor. Veľkokapacitná batéria uchováva energiu a vďaka súčinnosti týchto troch prvkov je hybrid veľmi úsporný, pokiaľ ide o spotrebu pohonných hmôt.

Toyota Prius XW10, prvá generácia.
Zdroj: www.wikimedia.org

Vozidlo môže poháňať zážihový motor, elektromotor, alebo obidva súčasne. Všetky súčasti hybridného pohonu spolu navzájom spolupracujú. Systém automaticky zvolí najlepší zdroj energie z hľadiska čo najvyššej hospodárnosti a výkonu. Elektromotor je ako šprintér, ktorý rýchlo akceleruje a na krátke trate je neprekonateľný. Zážihový motor je skôr vytrvalostný bežec, ktorý dokáže efektívne riadiť svoje zdroje. Bez pochýb je Toyota dodnes globálnym lídrom v hybridných elektrických vozidlách.

Tesla Model S

Hoci nejde o prvý moderný elektromobil, prvenstvo totiž patrí Nissanu Leaf a ani o vozidlo dostupné bežnému smrteľníkovi, je to práve Model S, ktorý do histórie motorizmu vstúpil ako vzor príťažlivého, sexy a skutočne rýchleho elektrického auta.  Predchodcom Modelu S bola Teas Roadster, ktorý vznikol po vzore dvojmiestnych športových áut Lotus. Roadster sa preslávil veľkokapacitnou lítium-iónovou batériou, dobrou akceleráciou a dojazdom vyše 300 kilometrov. zdalo sa nemožné zachovať tieto vlastnosti pre priestranný, luxusný, štvormiestny sedan. Až do roku 2012. Model S nakopol veľkých automobilových hráčov, ktorí sa odvtedy snažia Tesle konkurovať.

Tesla Model S.
Zdroj: www.wikimedia.org

Takmer každý veľký výrobca má dnes v ponuke okrem spaľovacích motorov vo svojej ponuke aj hybridy či elektromobily. Napriek pretláčaniu elektrifikácie v auto-moto priemysle, tu stále visia otázniky. Ako bude vyzerať budúcnosť je zatiaľ skôr otázka pre veštca. Alebo pre vedca?

Zdroj:
www.greencarreports.com
www.richardstrba.blog.sme.sk
www.toyota.sk
www.energiaweb.sk

Titulné foto:
Wikimedia



zobraziť dalšie