Dnes je 14. júla a meniny má Kamil

TUČI – tuhý čistič zo Slovenska

30. júna 2020

Tuhý čistič šetrný k životnému prostrediu, ale zato efektívny a voňavý. Taký je produkt študentov košického gymnázia.

Dobré nápady sa rodia z najrôznejších podnetov a inšpirovať k nim môže v podstate akákoľvek skúsenosť. Za nápadom vyrobiť ekologický, praktický a cenovo výhodný tuhý čistič stojí celkom prozaický zážitok. Skupine mladých ľudí sa pri prevoze autom vyleje tekutý čistič, ktorý sa prácne a zdĺhavo odstraňuje.

Zdroj: REN

Ekologická inovácia

Ako pre denník Voda-portal.sk uviedol jeden z členov študentského tímu, ktorý v súčasnosti zodpovedá za marketing, s kamarátmi pátrali po nejakom tuhom čističi na riad. Aj napriek tomu, že našli pár produktov, ktoré si možno pripraviť aj doma zistili, že ich príprava je časovo náročná a sú škodlivé pre zdravie alebo prírodu.

Rozhodli sa preto zaplniť „dieru“ v oblasti, ktorá na prvý pohľad budí dojem, že už žiadne inovácie nepotrebuje. Košickí gymnazisti dali hlavy do kopy, naštudovali si dostupné informácie, experimentovali a v spolupráci s odborníčkou na chémiu napokon vytvorili produkt s názvom „TUČI“ (skratka pre tuhý čistič).

Momentálne je čistič dostupný v 4 vôňach – citrón, levanduľa, čierne hrozno a vanilka. Sviežu vôňu dodávajú čističu prírodné silice.

Univerzálny tuhý čistič podľa výrobcov vyrieši každý nepraktický problém. Ľahko sa skladuje, efektívne odstraňuje mastnotu vo vode akejkoľvek teploty (teda aj v studenej), neuškodí ani štetcom a oblečeniu, je vhodný aj do umývačky riadu a použiť ho možno aj vo voľnej prírode. Ako uvádzajú študenti na stránke svojej firmy, každá kocka je zložená z ingrediencií, ktoré sú prírode nezávadné.

REN

Študentská firma nesie názov inšpirovaný Škandináviou. V Dánčine totiž toto slovo znamená „čistý“ a ako vieme, škandinávske krajiny sú známe nielen vysokou životnou úrovňou, ale aj úrovňou environmentálneho povedomia a inovácií v rôznych oblastiach.

Zároveň v sebe slovo REN nesie odkaz spojený s hlavnou funkciou TUČI. Firma REN – rieši efektívne nečistotu.

Aj tieto úsmevné detaily svedčia o tom, že študentská firma združuje skutočne šikovných mladých ľudí, ktorí ťažko pracujú, aby tak postupne naplnili svoje ciele. Funkcie si 15 členný tím rozdeľuje podľa individuálnych schopností, čo sa podpisuje na efektívnosti jeho práce  aj napredovaní firmy. Doteraz si všetky kocky tuhého čističa vyrábali členovia sami, no zdá sa, že už budú potrebovať ďalšie pomocné sily.

Medzinárodný úspech a svetový záujem

Firma REN zožala so svojím čističom úspech nielen doma. 16. júna vyhrala svetové kolo súťaže Social Innovation Relay v konkurencii tímov z celého sveta a v ten istý deň obsadila prvé miesto v národnom kole súťaže Company of the Year odkiaľ postupuje do medzinárodného kola.

TUČI sa predáva v bezobalových obchodoch na Slovensku aj v internetovom obchode v Českej republike, no o produkt má záujem čoraz viac zákazníkov aj zo zahraničia – Belgicko, Anlgicko, či dokonca Vietnam! Objednávky sa teda zväčšujú a firma bude potrebovať pri výrobe pomoc. REN preto začína spoluprácu s chránenými dielňami, aby tak prispela nielen k zlepšeniu životného prostredia, ale aj k rozvoju komunity, ako uviedol Blandón pre denník kosiceonline.sk v uplynulých dňoch. Zdá sa, že študentskú firmu čaká veľa práce a nepochybne ďalšie úspechy.

Zdroj:
www.renslovakia.sk
www.voda-portal.sk
www.kosiceonline.sk

Titulné foto:
RENzobraziť dalšie