Zdá sa, že z čistého vzduchu sa pomaly stáva vzácna komodita. Existujú výskumy, ktoré tvrdia, že znečistené ovzdušie je príčinou 3 miliónov predčasných úmrtí ročne a do roku 2050 ich vraj bude raz toľko…
Čo s tým? Súčasťou riešenia tohto „dýchacieho“ problému by mohli byť aj takzvané SMOG FREE TOWERS – veže pohlcujúce smog. Prvá svojho druhu vyrástla na jeseň v roku 2015 v Rotterdame. Táto 7 metrová konštrukcia nasáva znečistený vzduch ako obrovský vákuový čistič. Prefiltruje ho použitím iónovej technológie a následne vypúšťa bubliny od smogu očisteného vzduchu cez ventily späť do okolitého prostredia. Za hodinu dokáže veža prefiltrovať 30 tisíc kubíkov vzduchu, pričom nespotrebuje viac elektrickej energie ako rýchlovarná kanvica(1170 W).
Návrh filtračnej veže pochádza z pera dánskeho dizajnéra Daana Roosegaardea, zakladateľa štúdia STUDIO ROOSEGAARDE, a je súčasťou väčšieho projektu s prozaickým názvom – SMOG FREE PROJECT. Cieľom projektu nie je len ponúknuť lokálne riešenie pre čistejšie parky alebo ihriská, ale sprostredkovať ľuďom zmyslovú skúsenosť naozaj čistého vzduchu a čistejšej budúcnosti. Na základe tejto zmyslovej skúsenosti by si tiež mali ľudia uvedomiť, že znečistenie ovzdušia je celkom reálnym a aj vážnym problémom súčasnosti. Čistejšia budúcnosť však nie je len záležitosťou uvedomelých jednotlivcov, ale tiež nadnárodných orgánov, jednotlivých vlád a odvetví, zaoberajúcich sa vývojom a výrobou čistiacich technológií (clean technology). Roosegaarde verí, že pomocou Smog Free projektu sa mu podarí osloviť a prepojiť čo najviac týchto zložiek spoločnosti.
Na projekte filtračnej veže spolupracoval aj expert na nano častice, Bob Ursem, z Technickej Univerzity v Delfte, ktorý je zodpovedný za filtračné zariadenia, využívajúce iónovú technológiu. Vo vonkajšom prostredí je filtračné zariadenie schopné vyčistiť 60 % nasatého vzduchu, vzhľadom na obsah odstránených nano častíc. Vo vnútorných podmienkach, napríklad v podzemnej garáži, je zariadenie ešte zhruba o 10 % účinnejšie. Ursem je s takýmto výkonom nanajvýš spokojný a jeho budúcnosť vidí najmä v oblastiach, ktoré sú znečistením ovzdušia postihnuté najviac.
Podľa svetového indexu kvality ovzdušia je na tom Rotterdam, podobne ako väčšina miest západnej Európy (s výnimkou Londýna), celkom dobre. Najmä v porovnaní s mestami v krajinách ako je Čína, Malajzia či India. Kvalita ovzdušia v Dillí je kritická a pre zdravie naozaj nebezpečná (dýchať takýto vzduch, je ako vyfajčiť krabičku cigariet denne). Inak na tom nie sú ani veľké čínske mestá. A práve sem sa na jeseň v roku 2016 presťahovala rotterdamská veža. S podporou čínskeho ministerstva životného prostredia bola veža presťahovaná najskôr do Pekingu, kde v roku 2015 namerali také hodnoty znečistenia (polutantom PM 2,5), ktoré boli 17 krát vyššie, než je limit odporúčaný Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Okrem Pekingu by mala veža putovať do ďalších čínskych miest.
Tohto roku precestoval Daan Roosegaarde mnoho indických miest, v snahe nadviazať spoluprácu s miestnymi autoritami. Oslovil zástupcov vlády, ľudí vo vedúcich pozíciách, ktorí môžu urobiť zmenu, investorov, technické spoločnosti, ale aj študentov naprieč krajinou. Verí, že čoskoro sa jeho vynález dostane aj sem.
Súčasťou Smog Free projektu sú tiež unikátne prstene, do ktorých očka sú zakomponované stlačené častice smogu, vyfiltrované z jedného tisíca kubického metra znečisteného vzduchu. Darovaním tohto prsteňa vlastne venujete dotyčnej osobe aj kus čerstvého vzduchu a samozrejme podporíte projekt. Roosegaarde a Ursem síce neuviedli presnú sumu, ktorá je na výrobu a sprevádzkovanie veže potrebná, no len filtre ktoré sú v nej použité môžu stáť od 1600 do 118 000 eur.
V minulom roku k vežiam a prsteňom (autori projektu sú asi fanúšikovia J.R.R. Tolkiena) pribudli aj Smog Free bicykle, ktoré vznikli ako výsledok workshopu, venovaného inovatívnej čistiacej technológii. Podobne ako veža aj bicykel počas jazdy nasáva znečistený vzduch, prečistí ho a vypúšťa čistý vzduch v okolí cyklistu.
Na záver je potrebné uviesť, že Roosegaarde a Ursem nie sú, samozrejme jediní, ktorí sa problém znečisteného ovzdušia snažia vyriešiť nekonvenčným spôsobom. V posledných dvoch rokoch sa v odvetví clean technology vyvinuli aj ďalšie pomôcky, ako napríklad vákuá na smog, smogové kanóny či drony „zabíjajúce“ smog. Sme preto zvedaví, aké novinky prinesú nadchádzajúce roky.
Zdroj:
www.studioroosegaarde.net
www.theguardian.com
www.qz.com
Titulné foto:
Pixabay by alvpics