Dnes je 22. novembra a meniny má Cecília

A znova Čína, ktorá to s čistením vzduchu myslí naozaj vážne.

23. januára 2018

Od októbra minulého roka je najvyššou existujúcou vežou, ktorá filtruje vzduch, veža v čínskom meste Si-an v provincii Shaanxi.

Len minulý týždeň sme vám priniesli reportáž o veži, zachytávajúcej smog, z dielne dánskeho Roosegaarde studio, ktorú v októbri 2016 v spolupráci s čínskym ministerstvom životného prostredia, premiestnili z domáceho Rotterdamu do kreatívneho parku v oblasti 798 v Pekingu. Z Pekingu neskôr putovala aj do iných čínskych miest, kde mala plniť nielen úlohu filtračného zariadenia, ale aj upozorniť na neúnosnú mieru znečistenia ovzdušia v nich. V januári 2016 sa situácia s množstvom smogu v ovzduší vyhrotila natoľko, že svetové média šírili správu o „airpocalypse“, teda apokalypse ovzdušia. V dôsledku nepriehľadnej smogovej clony, ktorá zahalila 24 miest, prevažne na severe krajiny, boli zrušené stovky letov a uzatvorené diaľnice. Koncentrácia toxických čiastočiek, známych pod označením PM 2,5 päťdesiat násobne prevýšila bezpečný limit, stanovený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

Tento stav najvyššej pohotovosti primäl čínsku  vládu k ráznym krokom. V roku 2017 ukončila prevádzku v takmer polovici (40 %) svojich tovární, ktoré nespĺňali emisné štandardy a avizovala zákaz iných, ako elektricky poháňaných vozidiel. Rozbehlo sa množstvo projektov, zameraných na zlepšenie kvality ovzdušia, vrátane inštalácie Smog Free veže v Pekingu. Práve ona sa stala predlohou a inšpiráciou pre vežu, ktorá za rok vyrástla v Si-ane.

Veža v Si-ane je vysoká 100 metrov a čistí vzduch na rozlohe 10 km².
Zdroj: www.alphr.com

Ako o tom pred týždňom informoval denník South China Morning Post (SCMP), dokázala táto 100 metrov vysoká veža, počas niekoľkých mesiacov svojej experimentálnej prevádzky, zlepšiť kvalitu ovzdušia na rozlohe 10 km², pričom sa svojím výkonom priblížila k predpovedaným hodnotám a za tento čas vyprodukovala viac ako 10 miliónov kubických metrov čerstvého vzduchu. Priemerná redukcia spomínaných toxických častíc PM 2,5 sa aj v najhorších dňoch, kedy bolo znečistenie najväčšie, pohybovala na úrovni 15 %. Keďže ide ešte stále o projekt v experimente, sú k dispozícii len približné dáta. Presnejšie hodnoty zverejní vedecký tým z environmentálneho inštitútu Čínskej akadémie vied (Institute of Earth Environment at the Chinese Academy of Sciences) až koncom marca.

Veža je poháňaná solárnou energiou, ktorej spotrebuje zanedbateľné množstvo.
Zdroj: www.http://en.huanqiu.com

Na rozdiel od dánskej Free Smog veže, ktorá aj keď  s malou spotrebou, predsa len beží na elektrickú energiu,v Číne získavanú zväčša spaľovaním uhlia, veža v Si-ane je poháňaná solárnou energiou. Vzhľadom na svoju veľkosť a výkon, jej spotrebuje naozaj zanedbateľné množstvo, obzvlášť cez deň. Tieto dve veže sa od seba líšia aj technológiou čistenia. Veža v Si-ane funguje za pomoci skleníkov veľkosti polovice futbalového ihriska, ktoré vežu obopínajú okolo jej základne. Tieto skleníky nasávajú znečistený vzduch, ktorý sa tu vplyvom solárnej energie otepľuje. Horúci vzduch stúpa hore vežou a prehádza cez niekoľko vrstiev čistiacich filtrov. Do okolia potom vypúšťa od smogu a polutantov očistený vzduch. Táto experimentálna 100 metrová veža je akousi beta verziou pred vybudovaním a spustením plánovanej, 500 metrov vysokej veže, ktorej skleníky budú pokrývať rozlohu 30 km² . A keďže beta verzia zatiaľ podáva aj pre vedecky tým prekvapivo dobré výsledky, je veľmi pravdepodobné, že tento odvážny projekt sa bude v budúcnosti v Číne realizovať. Náklady na jej výstavbu, rovnako ako na výstavbu a prevádzku jej mladšej sestry, zatiaľ nie sú známe, no pozitívny ohlas má aj u obyvateľov danej lokality, ktorí údajne pocítili zlepšenie kvality ovzdušia. Možno budú tieto veže naozaj spásnym riešením nezdravej situácie v tejto krajine, aspoň čo sa ovzdušia týka.

Veža je zatiaľ vexperimentálnej prevádzke, ale už teraz je v pláne výstavba jej 500 m vysokej sestry.
Zdroj: www.en.huanqiu.com

Zdroj:
www.scmp.com
www.futurism.com

Titulné foto:
Flickr by Shan



zobraziť dalšie