Škoda, že plastové obaly a fľaše získavajú na trhu prevahu. Sklo,najmä sklenené nádoby sú určite zdravšou a ľahšie recyklovateľnou alternatívou. Posúďte napokon samy.
Nedávno sme vám priniesli informácie o procese recyklácie papiera. Dnes sa pozrieme podrobnejšie na recykláciu ďalšieho tradične separovaného materiálu,ktorým je sklo.
Sklo je veľmi trvácny materiál, voľne v prírode sa nielenže nerozloží, ale vydrží v nej v takmer nezmenenej forme (môže sa zmeniť jeho tvar pri mechanickom poškodení a farba, v priebehu rokov tmavne) aj tisícky rokov. Sklo síce nie je pre ľudské zdravie nijako nebezpečné, ale voľne pohodené v prírode, či na ulici, nevyzerá práve najlepšie. Recyklovanie má mnoho ďalších výhod, pretože sklo možno znova použiť až 75 krát.
Recyklované sklo vyhľadávajú najmä spoločnosti, ktoré sa zaoberajú výrobou obalových materiálov, pretože je lacnejšie a jeho spracovanie je menej náročné než v prípade „panenského“ skla.
Zber skla
Prirodzene, tak ako každý iný materiál, určený na recykláciu, aj sklo je nutné najskôr vyzbierať. Predpokladom efektívneho zberu, je dostatok separačných kontajnerov a ich správne vyseparovaný obsah. Pri samotnej separácii je veľmi dôležité sklenený odpad očistiť a pokiaľ je to možné, zbaviť ho všetkých častí, ktoré sú vyrobené z iných materiálov ( plastový či kovový vrchnák, papierová etiketa, drôtiky, korok atď. – tie triedime samostatne). Je tiež potrebné venovať pozornosť značkám, uvedeným na etikete na zadnej strane, kde sa dozvieme, či daný sklenený obal je určený na recykláciu a opätovné použitie. Sklo by sme mali ešte rozdeliť na farebné a biele, ak máme k dispozícii aj takto rozdelené separačné kontajnery.
A na záver, nerecyklujeme – keramiku, porcelán, zrkadlá, autosklá, Tv obrazovky, sklo s drôteným výpletom, osvetľovacie neónové trubice.
Rozdelenie skla podľa farby
Ak sme tak neurobili my, sklo sa musí rozdeliť podľa farby v recyklačnom stredisku. Jeho biele a farebné podoby, totiž nie sú chemicky kompatibilné a z hľadiska ďalšieho spracovania musia byť oddelené.
Výroba sklenenej drviny
Roztriedené sklo je následne rozdrvené až na prach. Ďalším spracovaním skleneného prachu, vzniká, takzvaná, drvina. Sklenená drvina je prvým, všetkých nečistôt zbaveným, medziproduktom recyklácie skla. Najžiadanejšou je práve číra, kryštálová drvina.
Zohrievanie a tavenie skla
Drvina putuje v ďalšom kroku do špeciálne upravených priestranných pecí, kde sa zohrieva pri presne kombinovaných teplotách až kým sa neroztopí. Zaujímavosťou je, že nie každé sklo sa topí pri rovnakej teplote. Tepelná odolnosť skla má preto určujúcu úlohu pri nastavení procesu zohrievania a tavenia.
Tvarovanie skla
Posledným krokom recyklácie skla je jeho tvarovanie. Roztavenú drvinu možno tvarovať do najrôznejších foriem, podľa požiadavky. Obyčajne sa však tvaruje technológiou,známou ako super ochladenie. Tvarovateľnosť skla je ďalšou z jeho praktických výhod.
Ako vidíme, recyklácia skla nie je veľmi zložitým ani náročným procesom. Pokiaľ sa robí správne, počnúc jeho separovaním, má mnoho výhod a chráni životné prostredie a naše prírodné zdroje.
Zdroje:
www.gpi.org
www.conserve-energy-future.com
www.separujodpad.sk
Titulné foto:
Pexels