Vravieva sa, čo oko nevidí, srdce nebolí. Plast, okupujúci oceány našej planéty síce nemáme dennodenne na očiach, no svedectvá o ňom prináša množstvo záberov a dokumentov, dnes už bežne dostupných nielen na internete. A ak nás doteraz z tejto skutočnosti možno nebolelo srdce, veľmi ľahko sa môže stať, že nás z nej čoskoro rozbolia žalúdky.
Ak totiž morské živočíchy napríklad neuviaznu v plastových pascách tesne pod hladinou mora, ešte stále je tu vysoká pravdepodobnosť, že prehltnú malé čiastočky plastu, takzvané mikroplasty. A spolu s nimi potom poputujú z taniera priamo do našej tráviacej sústavy.
Odpad v oceánoch sa prostredníctvom prúdenia vody akumuluje v piatich obrovských „zápchach“ (garbage patches) . Najväčšou z nich je takzvaná Veľká pacifická odpadková zápcha (Great Pacific Garbage Patch), ktorá sa nachádza medzi Havajom a Kaliforniou. Nezastaviť cirkuláciu a hromadenie tohto odpadu je obrovským rizikom pre ekosystémy, naše zdravie a budúcnosť našej planéty.
Túto naliehavú skutočnosť si veľmi dobre uvedomuje aj mladý holandský vedec Bojan Slat. Od svojich teenagerských rokov pracoval na svojej vízii technológie čistenia a odpadov. A dnes je to viac než len vízia. Po odskúšaní niekoľkých prototypov sa budúci rok dostane na hladinu oceánu najdlhší lapač odpadu v našej histórii.
Jeden takýto lapač má dĺžku až jeden kilometer, na ktorej zachytáva a koncentruje odpad. Ide o celkom pasívny systém, ktorý je poháňaný morskými prúdmi, presne ako odpad a solárnou energiou. Je autonómny v tom zmysle, že pomocou algoritmov je schopný prispôsobiť svoje rozmiestnene v danej lokalite a samostatne ju čistiť. Pričom pomocou telemetrie je možné monitorovať jeho funkčnosť, stav a trajektóriu.
Podľa slov tvorcu tohto systému, veľký oceánsky lapač vyčistí v priebehu nasledujúcich piatich rokov 50 % odpadu z Great Pacific Ocean Patch. A to bude, pevne veríme, len začiatok veľkej „lapačovej moreplavby“.
Zdroj : https://www.theoceancleanup.com/