Dnes je 24. novembra a meniny má Emília

Biodegradovateľný plast z avokáda

8. februára 2019

Mexická firma Biofase naplno rozbehla výrobu rozložiteľného plastového riadu a slamiek z jadier avokáda.

Pre Mexiko je avokádo čosi ako zelené zlato. Krajina je najväčším exportérom avokáda na svete. Okrem celých plodov sa z Mexika vyvážajú aj tony známeho a čoraz obľúbenejšieho guacamole. Pri spracovaní avokáda sa odstraňuje jeho pevné jadro. Mexický avokádový priemysel tak ročne vyprodukuje zhruba 300 000 ton tohto odpadu. Firmy platia poplatky za jeho zneškodnenie, najčastejšie spálením. Scott Mangui, zakladateľ firmy Biofase, však prišiel s iným, praktickým a ekologickým riešením pre nakladanie s jadrami avokáda.

Zdroj:
www.eluniversal.com

Motivovaný študent

Scott Mangui bol v čase, keď sa začal zaoberať výrobou biodegradovateľného plastu  ešte študent. Odbor chemické inžinierstvo študoval na univerzite Technológico de Monterrey, jednej z najprestížnejších v Mexiku. Zloženie plastu z biomasy je už štandardne preberanou látkou. Študenti sa zoznamujú so štruktúrou biopolyméru obsiahnutého v kukurici, z ktorej sa biomasa najčastejšie vyrába. Väčšina z nich s touto informáciou pracuje len v súvislosti so skúškou, ktorú je potrebné úspešne zložit. To však neplatilo pre vtedy vtedy 21 ročného Scotta Mangui.

Mangui sa pre problemtiku biodegradovateľných plastov nadchol. Začal preto s hľadaním alternatívneho zdroja biomasy. Po niekoľkých pokusoch s jadrami manga a u nás menej známeho ovocia mamey,  prišlo na rad avokádo. Mangui zistil, že jadro avokáda obsahuje veľmi podobný polymér ako kukurica. Po roku a pol laboratórnej práce, napokon vynašiel efektívnu metódu, ako získať z avokáda vhodne zložený biopolymér, ktorý možno roztápať a ľubovoľne tvarovať.

Zdroj:
www.solutionsandco.org

Biofase

Vynález si nechal mladý vedec patentovať v roku 2013 a založil svoju vlastnú firmu. V roku 2015, po tom, čo ako startupový projekt získal dostatok financií, začal s výrobou a predajom surového materiálu. Živicu pripomínajúce peletky ecofriendly plastu si zákazník môže roztaviť vo vlastnom stroji a tvarovať podľa potreby. Príbory, taniere či fľaše sú najobľúbenejšími predmetmi najmä v univerzitných kampusoch.

V roku 2016 sa spoločosť Biofase rozšírila o ďalšiu výrobnú linku a začala produkovať vlastné biodegradovateľné produkty. Slamky a príbory.

Biofase je jedinou spoločnosťou, vyrábajúcou biopolyméry v Mexiku. Jej odberateľmi sú preto okrem jednotlivcov aj firmy a reštauračné zariadenia. Firma exportuje svoje výrobky do  ďalších 11 krajín a vo svojom odbore je vedúcou firmou v Latinskej Amerike.

Denne spracuje Biofase 15 ton jadier avokáda, ktoré odoberá od spracovateľských spoločností. Mesačne vyrobí 130 ton bioplastových produktov, z ktorých 40 percent tvoria slamky.

Zdroj: tamtiež

Cesta nekončí

Aj napriek dobre rozbehnutej produkcii nezaspal Mangui na vavrínoch. Je stále v laboratóriu a hľadá vylepšenia a zefektívnenia technologického postupu aj produktu samotného. Uvedomuje si, že množstvo, ktoré vyrába je stále kvapkou v mori v porovnní s množstvami štandardného plastu. Aj keby premenil na bioplast každé jedno jadro avokáda v Mexiku, stále by šlo len o tretinu globálnej plastovej produkcie. Problémom je aj cena. Bioplasty sú ešte stále drahšie ako obyčajné plasty a len vďaka uvedomelým spotrebiteľom má firma možnosť rásť.  Našťastie, byť ecofriendly je dnes stále viac „in“.

Zdroj:
www.mexiconewsdaily.com
www.solutionsandco.org
www.ecowatch.com

Titulné foto:
Flickr



zobraziť dalšie